Ekspert wskazuje, że zeszłoroczne zbiory były rekordowe. A ceny skupu - niskie, uzależnione od odmian i momentu zbiorów. Najwięcej można było dostać za odmiany jednokolorowe, Gala, Golden Delicious i Red Jonaprince, średnio 1,22 zł/kg za odmiany dwukolorowe, Idared, Szampion, Jonagold i Ligol, średnio po 90 groszy/kg. Dla wszystkich jabłek ceny były najwyższe od września do grudnia 2015 roku, a od stycznia do sierpnia 2016 roku, ciągle się obniżały - dowiadujemy się z raportu FAMMU/FAPA.
Produkcja wszystkich jabłek? Opłacała się jesienią 2015 roku, kiedy wyeksportowano 160 tys. ton, a w kraju rozdysponowano około 300 tys. ton jabłek deserowych - wskazuje prof. Eberhard Makosz.

fot. pixabay.com
"Ze zbiorów w 2015 roku, w sezonie 2015/2016, zapotrzebowanie na jabłka deserowe wyniosło 1,8 mln ton, w tym prawie 1,0 mln ton to eksport. Przemysł przetwórczy przerobił 2,2 mln ton (55%). Ze zbiorów 2016 oczekiwane jest podobne zapotrzebowanie na jabłka, ale z eksportem na poziomie około 1,1 mln ton. W sezonie 2016/17 identyczny może też być przerób jabłek", czytamy w opracowaniu FAMMU/FAPA
Jakie są prognozy? Ceny jabłek w kraju mają podskoczyć. Według prof. Makosza, w sadach z plonami powyżej 50 ton z hektara, z udziałem wysokiej jakości co najmniej 70% i odmian poszukiwanych na rynku zagranicznym, mimo wyższych kosztów, produkcja będzie opłacalna. Ekspert wskazuje nawet, iż wynik ekonomiczny może być wyższy niż w europejskich sadach.
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: opracowano na podstawie danych TRSK