Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 osób rywalizowało z V Grze Miejskiej w Olkuszu

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Arch. Michał Masłowski
Ponad 100 osób w strojach z lat 40-tych XX w. i z odpowiednimi rekwizytami wcieliło się w żołnierzy państwa podziemnego w piątej edycji Gry Miejskiej w Olkuszu. Kolejna edycja w piątek, 11 marca.

Gra Miejska Śladami Historii w Olkuszu która odbywa się w tym roku w dniach 5 i 11 marca to już cykliczne wydarzenie organizowane przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu. W tym roku w organizowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych weźmie udział około 300 uczestników.
Drużyny podzielone na 10 osobowe oddziały konspiracyjne będą musiały wykonywać różnego rodzaju zadania na punktach zadaniowych przygotowanych przez prawie 50 członków klubu historycznego. Gra dzieli się na cześć miejską, w której to drużyny unikając złapania przez gestapo i agentów Kripo między innymi muszą spotkać się z łącznikami, przenosząc paczki z lekarstwami dla żołnierzy z oddziałów leśnych czy pieniędzmi dla rodzin aresztowanych konspiratorów oraz grę leśną w której drużyny przechodzą swoisty trening partyzancki ze szkoleniem z musztry, zajmowania pozycji obronnej z użyciem RKM czy unikaniem niemieckiego patrolu na trasie. Wszystkie te zadania są uzupełnione przez treść zbudowaną na podstawie faktów historycznych opowiadających o losach konspiratorów z okresu konspiracji niemieckiej, z pośród których wielu zostało w okresie powojennym represjonowanych przez komunistyczne władze a część była członkami organizacji podziemnych.
Ta przygoda z historią jest organizowana co roku, głównie przez młodych ludzi uczniów olkuskich szkół i studentów a także nauczycieli z IV LO w Olkuszu Natalię Dziżę Urbaniak oraz Michała Masłowskiego. Szczególnie w tym kierunku wyróżniają się Klubowi kostiumolodzy Aleksandra Pałka i Oskar Broda, którzy pilnują aby ubiory odgrywających swoje role aktorów w najbardziej zbliżony sposób do okresu drugiej wojny światowej.
Na każdym z punktów drużyny musiały wykonać punktowane zadania, dodatkowo oceniana była wiedza uzyskana w takcie gry, sprawdzana na podstawie testu oraz wykonanie „mapy – sprawozdania” z gry. Wśród jedenastu grup biorących udział w grze 5 marca najlepszy okazał się patrol którego patronem był „Ares” Piotr Przemyski, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu Auschwitz i zakatowany przez Komunistów w województwie Kieleckim. W skład drużyny wchodzili: Mikołaj Koch kapitan, Łukasz Urbaniak, Martyna Dupak, Izabela Pięta Paweł Muzyk, Piotr Świerczek, Dominika Pajączkowska.

Pozostałe miejsca zajęły:
II Miejsce Patrol "Orlik" - Dowódca Kamil Sławkowski
I Miejsce Patrol "Ares" - Dowódca Mikołaj Koch
II Miejsce Patrol "Orlik" - Dowódca Kamil Sławkowski
III Miejsce Patrol "Kukułka" - dowódca Ula Wadas
IV Miejsce Patrol "Zośka" - dowódca Mieczysław Staszewski
V Miejsce Patrol "Pijok" - dowódca Adrian Domagała
VI Miejsce Patrol "Orzeł" - dowódca Marta Zub
VII Miejsce Patrol "Kukułka" - dowódca Adam Ból
VIII Miejsce Patrol "Ares - Drwale" - dowódca Ula Tyńska
IX Miejsce Patrol "Zew" - dowódca Rafał Woźniczka
X Miejsce Patrol "Ares" - dowódca Zuzanna Antolak
XI Miejsce Patrol "Ares" - dowódca Angelika Kiełtyka

Tekst Michał Masłowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska