Ponad 64 mln zł dla badaczy z UJ od Narodowego Centrum Nauki. Zajrzą do jaskiń w Tatrach i do... łóżek Polakom

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
90 grantów na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu otrzymają naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach dwóch rozstrzygniętych właśnie konkursów Narodowego Centrum Nauki (NCN). W konkursie OPUS 21 sfinansowane zostaną projekty badaczy tej krakowskiej uczelni na łączną kwotę 56,3 mln zł, w PRELUDIUM 20 - niemal 8 mln.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Naukowcy z całej Polski zgłosili w tej edycji konkursów w sumie 4531 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano 912 projektów, które otrzymają prawie 636 mln zł finansowania.

Najwięcej grantów otrzymali naukowcy z miast, w których są największe ośrodki akademickie i naukowe - z Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia, Gdańska. Znaczną liczbę grantów uzyskali także m.in. badacze z Katowic, Torunia i Łodzi.

Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub w przypadku nauk o sztuce jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe, nie musi mieć stopnia doktora. Finansowanie uzyskane w tym konkursie można przeznaczyć na projekt realizowany przez zespół afiliowany m.in na uczelni, w instytucie PAN, bibliotece naukowej czy centrum naukowo-przemysłowym, w tym na badania prowadzone z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub prowadzone we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, na tej uczelni w programie OPUS zostaną sfinansowane m.in. badania prof. Pawła Valde-Nowaka z Wydziału Historycznego UJ, który w jaskiniach po polskiej stronie Tatr będzie poszukiwał śladów osadnictwa prehistorycznego. Możliwymi rozwiązaniami oraz ich politycznymi konsekwencjami mieszanego systemu wyborczego dla Polski zajmie się dr hab. Jarosław Flis, prof. UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Natomiast dr hab. Joanna Lewandowska-Łańcucka z Wydziału Chemii UJ opracuje nowe metody leczenia glejaka, które mają realną szansę na podniesienie komfortu życia chorego poprzez zminimalizowanie ograniczeń oraz zwiększenie efektywności chemioterapii.

Z kolei kierownikiem grantu PRELUDIUM może być tylko osoba, która nie ma stopnia doktora (nie trzeba być nawet doktorantem), temat projektu może, lecz nie musi być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej. Zespół badawczy w projekcie może się składać co najwyżej z trzech osób, w tym z kierownika projektu i opiekuna naukowego. - NCN daje szansę młodym na wczesną samodzielność w staraniach o środki na własne badania - zwraca uwagę prof. Jacek Kuźnicki, przewodniczący Rady NCN.

Laureaci PRELUDIUM z UJ zbadają m.in. przyczyny popularności tekstów audiowizualnych przedstawiających okres późnego socjalizmu we współczesnym rosyjskim dyskursie medialnym (Anna Svetlova, Wydział Polonistyki), postawy i zachowania seksualne wśród kobiet i mężczyzn w wieku 50-65 lat w Polsce (Gabriela Gore-Gorszewska, Wydział Filozoficzny), uzupełnią wiedzę dotyczącą roli zmian na poziomie mitochondrialnym w aktywacji komórek stelarnych trzustki (Agnieszka Kusia, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) oraz ocenią rolę alkoholu w samoleczeniu u pszczoły miodnej (Monika Osta-Chęć, Wydział Biologii).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie