United Surveys na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” oraz RMF FM przeprowadził wśród Polaków badanie dotyczące „Polskiego Ładu”.
"Czy wierzy Pan/Pani, że rozwiązania podatkowe zawarte w "Polskim Ładzie" będą korzystne dla Pana/Pani?" - to pierwsze pytanie, które zadano uczestnikom sondażu
Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 7,5 proc. badanych, a "raczej tak" - 28,7 proc. Odmienne zdanie miało 22 proc. respondentów, a opcję "raczej nie" wybrało 32,8 proc. 9 proc. uczestników badania nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie.
Patrząc na wyborców konkretnych partii to najwięcej entuzjastów rewolucji podatkowej z „Polskiego Ładu” jest wśród wyborców PiS - 81 proc. Pozytywnie program PiS-u ocenia też 46 proc. elektoratu Konfederacji i 40 proc. osób, które głosowały na PSL i Kukiz'15.
Z drugiej strony krytycznie propozycje z Polskiego Ładu ocenia 85 proc. wyborców Lewicy i tyle samo sympatyków KO.
Grupą wiekową, która pozytywnie podchodzi do zapisów „Polskiego Ładu” są osoby w wieku od 60 do 69 lat i jest to 55 proc. pozytywnych odpowiedzi. Oprócz tego 58 proc. osób, które mają 70 i więcej lat należą do jego zwolenników.
"Polski Ład" nie zachwycił najmłodszych - w grupie osób od 18. do 29. roku życia 89 proc. badanych ocenia go krytycznie. W przypadku respondentów z grupy wiekowej 40-49 wskazania negatywne stanowią 84 proc.
Do krytyków "Polskiego Ładu" według sondażu należą: mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem i prowadzący własną działalność gospodarczą.. W każdej z tych grup jest ponad 70 procent jego przeciwników.
Badanie zostało przeprowadzone 30 lipca na grupie 1000 osób metodą CATI.
