Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Suplementy diety - pomagają czy wręcz przeciwnie?

Dr Krzysztof Czarnobilski
fot. Anna Kaczmarz
Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Krakowie.

Starsi ludzie bardzo często nadużywają suplementów diety. Nie znają różnicy między suplementami a lekami, a jest ona naprawdę ogromna.

Lek jest substancją posiadającą właściwości zapobiegania i leczenia chorób. Aby lek dostał się do sprzedaży, musi być zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, przechodzi długotrwałe badania kliniczne.
Suplement diety z kolei jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie diety. Wyprodukować go może praktycznie każdy. Przed dostaniem się do sprzedaży należy jedynie powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny. Na rynek można wypuścić wszystko, nawet coś wyprodukowanego w piwnicy. Niesie to z sobą duże niebezpieczeństwo.

Szczególnie seniorzy powinni powiedzieć suplementom diety stanowcze nie. Niestety, wielu z nich w domach ma piękne słoiki z takimi produktami. Starsi ludzie są podatni na reklamę, kupują coś, co poleca im aktor w spocie telewizyjnym. Często nie przyznają się, że takie preparaty biorą. Tymczasem pamiętajmy, że im mniej zażywanych środków, tym lepiej.
Suplementy w połączeniu z lekami mogą powodować poważne skutki uboczne. Na przykład bardzo powszechne są preparaty z wyciągiem z miłorzębu japońskiego, który ma dobrze działać na pamięć i krążenie. Ale kiedy wejdzie on w interakcję z lekami rozrzedzającymi krew, może spowodować niebezpieczne dla seniora krwawienia. Ostatnie publikacje w znanych czasopismach naukowych wskazują, że bardzo powszechne preparaty wielowitaminowe przyjmowane przez osoby prawidłowo odżywione, nie przynoszą korzyści, a zażywane w nadmiarze mogą prowadzić do nowotworów chociażby prostaty i wywoływać cukrzycę.
Problem polega na tym, że nikt nie wie ile jakiej substancji zawiera suplement. Dlatego jeżeli senior ma je brać, to tylko za wskazaniem lekarza i w odpowiednich dawkach.

Zazwyczaj wystarcza jednak aktywny tryb życia i zdrowa dieta, jedzenie świeżych owoców, produktów bogatych w białko i błonnik. To, co jemy, zawiera wystarczającą ilość witamin i mikroelementów.
Najlepszą radą dla seniorów i nie tylko jest zachowanie zdrowego rozsądku.

Więcej porad geriatry - o problemach ze słuchem i przewodem pokarmowym, depresji seniora, szczepieniach i wielu innych zagadnieniach - na naszej stronie internetowej pod adresem internetowym www.gazetakrakowska.pl

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O ZASADACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska