https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Postaw na zdrowie – zrób cytologię! Badanie cytologiczne nie boli, a może uratować życie!

Marek Długopolski
Opracowanie:
Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotworów, którym stosunkowo łatwo zapobiegać regularnie wykonując badania profilaktyczne. Mimo to co roku z jego powodu umiera ponad tysiąc Polek
Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotworów, którym stosunkowo łatwo zapobiegać regularnie wykonując badania profilaktyczne. Mimo to co roku z jego powodu umiera ponad tysiąc Polek Materiały prasowe
Cytologia nie boli, a może uratować przed śmiertelnie niebezpiecznym starciem z nowotworem szyjki macicy, który co roku zabija ponad tysiąc Polek. Dopisz wizytę w gabinecie ginekologicznym do listy noworocznych postanowień.

Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotworów, którym stosunkowo łatwo zapobiegać regularnie wykonując badania profilaktyczne. Mimo to co roku z jego powodu umiera ponad tysiąc Polek. Ryzyko zmierzenia się z nim rośnie z wiekiem, a około 60 proc. przypadków dotyczy kobiet między 45 a 64 rokiem życia.

Na starcie z rakiem szyjki macicy szczególnie są narażone panie:

  • zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego,
  • kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe
  • te, które przez wiele lat stosowały hormonalne leki antykoncepcyjne.

Do czynników ryzyka jest także zaliczana:

  • duża liczba partnerów płciowych,
  • duża liczba porodów,
  • wieloletnie palenie papierosów,
  • niski status socjoekonomiczny i gorszy dostęp do opieki medycznej.

Nowotwór szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju, gdy jest jeszcze w pełni wyleczalny, nie daje niepokojących objawów. Szansą na wykrycie zmian są więc jedynie regularne, profilaktyczne badania cytologiczne.

Cytologia jest skuteczna, bezbolesna i bezpieczna. Do jej wykonania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku – wziernik ginekologiczny i specjalną szczoteczkę. Podczas badania lekarz lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy i umieszcza na szkiełku cytologicznym. Następnie taki rozmaz jest przekazywany do oceny mikroskopowej.

Cytologia raz na trzy lata

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Jest on przeznaczony dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia. Każda z nich może raz na 3 lata wykonać bezpłatną diagnostykę w dowolnej poradni ginekologiczno-położniczej, która ma kontrakt z NFZ lub gabinecie położnej POZ, posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Jeśli wynik będzie prawidłowy, wystarczy ponowić badanie po upływie kolejnych 3 lat. W przypadku wykrycia niepokojących zmian, pacjentka jest kierowana na dalszą, pogłębioną diagnostykę.

Na badanie cytologiczne nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Najlepszy moment to co najmniej cztery dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem kolejnej. Bezpośrednio przed badaniem – przez co najmniej cztery dni – nie należy stosować żadnych leków dopochwowych.

Program profilaktyki raka szyjki macicy – znajdź placówkę

Kulejąca profilaktyka - zbyt mało kobiet decyduje się na badania

Choć badanie cytologiczne nie boli i może uchronić przed śmiertelnie groźnym starciem z nowotworem, o regularną profilaktykę ciągle dba zbyt mały odsetek kobiet. Dodatkowym cieniem na wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy kładzie się epidemia koronawirusa. Strach przed zakażeniem COVID-19 spowodował bowiem, że wielu z nas odłożyło w czasie wizyty w gabinecie lekarzy i badania.

W ubiegłym roku z programu profilaktyki raka szyjki macicy mogło skorzystać ponad 644 tys. Małopolanek. Zgłosiło się 37,9 tys. z nich. W tym roku w gabinetach lekarzy powinno pojawić się ponad 659 tys. kobiet.

Program profilaktyki raka szyjki macicy – dowiedz się więcej

Panie, które z różnych powodów – np. wieku – nie kwalifikują się do cytologii w ramach programu przesiewowego, mogą wykonać bezpłatne badanie w ramach porady u lekarza ginekologa, który ma podpisaną umowę z NFZ. W znalezieniu najbliższej przychodni wykonującej bezpłatną cytologię, pomoże konsultant Telefonicznej Informacji Pacjenta. Wystarczy zadzwonić pod numer 800 190 590. Telefony są odbierane przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska