Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężne wsparcie dla małopolskich rolników. Nowy nabór trwa! Jak sięgnąć po dotacje z ARiMR? Odpowiemy 8 grudnia

Zbigniew Bartuś
123rf
Nawet pół miliona złotych na przetwarzanie własnych produktów, ćwierć miliona na rozkręcenie działalności pozarolniczej – to tylko część oferty skierowanej do naszych rolników przez małopolską Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach najnowszego naboru wniosków. W trudnych covidowych czasach to wielka szansa na rozwój gospodarstw, zwłaszcza tych mniejszych, szukających dodatkowych źródeł dochodu. Jak sięgnąć po te środki, na co najlepiej je przeznaczyć, jak radzą sobie ci, którzy w poprzednich naborach skorzystali z okazji? Opowiemy o tym w kolejnej debacie z udziałem najlepszych ekspertów i doradców od rolnictwa – do obejrzenia na żywo już w 8 grudnia w naszych internetowych serwisach.

WAŻNE: Debata o małopolskim rolnictwie została przełożona na wtorek, 8 grudnia, na godz. 10 rano.

Na najgorętsze dziś pytania dotyczące wsparcia dla małopolskich rolników i perspektyw ich rozwoju odpowiedzą m.in. Adam Ślusarczyk, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie i Ryszard Mróz, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. O postępach tegorocznego spisu rolnego powie nam Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Smaczne, wysokiej jakości i ekologiczne

Coraz więcej rolników decyduje się na bezpośrednią sprzedaż własnych produktów. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów, którzy gotowi są płacić sporo więcej za towary pochodzące wprost z małopolskich gospodarstw, bo uważają je za smaczne, wysokiej jakości, a przy tym ekologiczne.

Podczas wrześniowej debaty o małopolskim rolnictwie eksperci podkreślili, że paradoksalnie to, co dwie dekady temu było w naszym regionie przekleństwem- czyli rozdrobnienie gospodarstw – pod pewnymi warunkami może się stać ich atutem, a to dlatego, że w niewielkim, szybko reagującym na potrzeby klientów i inne rynkowe zmiany gospodarstwie łatwiej realizować to, co jest od kilku lat na fali – czyli rolnictwo ekologiczne. Warunkiem jest poprawa efektywności i znalezienie nowego pomysłu na rolniczy biznes.

Zdecydowanie pomagają w tym środki oferowane rolnikom przez ARiMR. Jednym ze sposobów na wzrost dochodów i poprawę efektywności gospodarstwa jest sprzedaż bezpośrednia (rolniczy handel detaliczny), innym jest przetwórstwo własnych płodów rolnych. Wielu rolników łączy też z powodzeniem prowadzenie gospodarstwa z pozarolniczą działalnością gospodarczą. Na rozwijanie każdej z tych możliwości są bardzo duże środki - kolejny nabór wniosków ogłoszony przez ARiMR właśnie trwa.

- W zależności od skali produkcji oferta kierowana jest z jednej strony do rolników, którzy chcą już podjąć działalność gospodarczą. I ci mogą skorzystać z pomocy na małe przetwórstwo. Z drugiej strony mamy dotację dla tych, którzy chcą pozostać przy mniej formalnej działalności, ale też z mniejszymi obrotami. I ci mogą skorzystać ze środków na rolniczy handel detaliczny – wyjaśnia dyrektor Ślusarczyk.

Rośnie zainteresowanie dotacjami

Potężne wsparcie dla małopolskich rolników. Nowy nabór trwa! Jak sięgnąć po dotacje z ARiMR? Odpowiemy 8 grudnia
123rf

Dotacji na małe przetwórstwo Agencja udziela od wielu lat i dziesiątki zakładów w Małopolsce dzięki temu wsparciu świetnie sobie radzi, rozwijając produkcję i budując mocne marki rodzimych produktów, poszukiwanych przez konsumentów. Z kolei wsparcie dla RHD jest nową formą pomocy dla rolników. Stosowne przepisy weszły w życie w styczniu 2017 r. Obecny nabór, trwający do 24 listopada, będzie dopiero trzeci, ale zainteresowanie stale rośnie.

- Ten trudny czas epidemii przyniósł wzrost świadomości wagi dobrej jakościowo, sprawdzonej, polskiej żywności i korzystania ze sprzedaży bezpośredniej, która jest bezpieczniejsza i która buduje też solidarność społeczną. W czasach kryzysu warto po prostu kupować od rolnika, bo tak jest smaczniej, bezpieczniej i pomaga się przy tym lokalnym producentom – podkreśla szef krakowskiej ARiMR.

Dodaje, że wielu rolników szuka dodatkowych źródeł dochodu w biznesie na wsi, ale poza gospodarstwem, szczególnie, gdy ich gospodarstwa są bardzo małe. Premia w wysokości od 150 tys. do nawet ćwierć miliona złotych, w zależności od ilości utworzonych miejsc pracy, pozwala na pokrycie kosztów rozpoczęcia działalności.

Szczegóły w naszej debacie – 8 grudnia. Zapisz w kalendarzu. Zobacz koniecznie. Zapytaj ekspertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska