
Sałatka z fig i buraka z orzechami pinii
Składniki
4 duże buraki
100 g fig dużych owoców Bakalland
70 g orzechów pinii Bakalland
1 łyżka płynnego miodu
1 opakowanie rukoli
1 łyżka sosu balsamico
sól i pieprz do smaku
Wykonanie
Buraki dokładnie myjemy i zwijamy w folię aluminiową. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 20 minut. Na sam koniec pieczenia dodajemy figi, pieczemy przez ok 5 minut. Gotowe buraki i figi studzimy i kroimy. Na talerzu układamy rukolę, pokrojone buraki i figi, doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowane składniki polewamy miodem i sosem balsamico. Posypujemy orzechami pinii.

Szczupak po małopolsku w galarecie na świąteczny stół
Składniki
oprawiony szczupak (1,2-1,5 kg)
2 duże cebule
2 filety śledzia solonego
1 filet około 30 dag sandacza
1 duża cytryna
5 szt goździki
1 bułka kajzerka
1 szklanka mleka
5 ziaren pieprzu i ziela angielskiego
3 szt liść laurowy
2 łyżki masła
2 jajka
3 łyżki żelatyny
Dodatkowo
1 duża gaza
Wykonanie
1,5 litra wody, liście laurowe, ziele angielskie, goździki, skórka z cytryny i 1 cebulę ugotować na małym ogniu przez ok. 30 minut. Drugą cebulę pokroić w drobna kosteczkę i zeszklić na maśle.
Śledzia namoczyć. Szczupaka sprawić tak, aby zdjąć skórę pozostawiając razem z głowa i ogonem. Natrzeć skórę solą i pozostawić na 3 godziny w lodówce. Z mięsa usunąć ości, mięso skropić sokiem z cytryny pozostawić na około 2 godz.
Bułkę odcisnąć i zemleć razem z mięsem ze szczupaka i śledziem. Do masy dodać pokrojony w paseczki filet sandacza, dodać żółtka, sól pieprz i wegetę do smaku. Wszystko razem dokładnie wyrobić, na koniec dodać ubite białka, wszystko dokładnie wymieszać. Farszem nadziać skórę szczupaka.
Rybę owinąć ściśle w gazę, ułożyć w gęsiarce zalać przecedzoną wcześniej zalewą, gotować po przykryciem na wolnym ogniu godzinę (jeżeli wywar nie przykrywa w całości, pamiętamy aby po około 30 minutach obrócić rybę). Zostawić szczupaka w wodzie odlewając około 3 szklanek, dodać żelatynę, doprawić według uznania i zostawić do ostygnięcia. Około 1/3 zalewy wlać na półmisek, tak aby zastygło. Na zastygniętej galarecie ułożyć szczupaka. Pozostałą tężejącą galaretą zalać szczupaka.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Zabierzowskiej

Ryba na słodko w galarecie
Składniki
1 karp (ok. 1,2 kg)
1/2 pęczka włoszczyzny
sok z cytryny
50 g suszonych moreli Bakalland
100 g suszonej żurawiny Bakalland
4 łyżeczki żelatyny
2 liście laurowe
po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego
1/2 pęczka natki
sól
Wykonanie
Karpia czyścimy, myjemy i suszymy papierowym ręcznikiem. Nacieramy solą i skrapiamy sokiem z cytryny.
Włoszczyznę oczyszczamy, myjemy i kroimy na kawałki. Wkładamy do rondla, wlewamy 2 l wody, dodajemy płetwy i głowę karpia, liście laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego oraz suszone morele i żurawinę. Gotujemy pod przykryciem 1 godzinę.
Karpia dzielimy na dzwonka. Dodajemy do rybnego wywaru i gotujemy jeszcze 20 minut. Następnie dzwonka wyjmujemy, układamy na półmisku i studzimy. Wokół porcji ryby układamy suszoną morelę i żurawinę.
Żelatynę namaczamy w małej ilości zimnej wody. Przygotowany wywar rybny przecedzamy przez gęste sito, 1 litr gorącego płynu mieszamy z żelatyną. Zalewamy karpia, dekorujemy natką i studzimy. Karpia w schłodzonej galarecie wstawiamy do lodówki na ok. 5 godzin.

Bigos z wołowiną, wieprzowiną, kiełbasą i boczkiem z dodatkiem suszonych grzybów
Składniki
1,5 kg kiszonej kapusty
1/2 kg kapusty surowej
garść suszonych grzybów
20 dag wołowiny
40 dag wieprzowiny
20 dag wędzonego chudego boczku
2-3 małe pętka kiełbasy śląskiej
duża cebula
3/4 szklanki wytrawnego czerwonego wina
ziele angielskie
liść laurowy
4 łyżki przecieru pomidorowego
sól
pieprz
ostra papryka
olej do smażenia
Wykonanie
Kapustę kiszoną wypłukać pod bieżącą wodą i odcisnąć. Surową kapustę pokroić i podgotować. Gdy zmięknie, dodać kapustę kiszoną, liście laurowe i ziele angielskie. Postawić na małym ogniu, gotować do miękkości.
Suszone grzyby rozkruszyć i zalać wrzątkiem, żeby zmiękły. Boczek, kiełbasę, mięso wieprzowe i wołowe pokroić w kostkę, przyprawić solą, pieprzem i papryką. Podsmażyć lekko, aby mięso zamknęło pory i pozostawiło swój smak wewnątrz. Podlać wodą i dusić do miękkości. Po 20 minutach odcedzić, przy czym wodę z gotowania zostawić do podlewania kapusty. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju, do zeszklenia. Kiedy kapusta będzie już miękka, wrzucić do kapusty: grzyby, mięso, kiełbasę, boczek i cebulkę. Całość podlać wodą, w której gotowało się mięso, wymieszać. Gotować na małym ogniu. W międzyczasie podlać winem. Na koniec dodać przecier pomidorowy. Przyprawić do smaku.