
Tradycyjna sałatka jarzynowa Koła Gospodyń Wiejskich [PRZEPIS]
Składniki
3 duże marchewki
1 pietruszka
1/2 dużego selera
5 ziemniaków
4 ogórki kiszone
1 łyżeczka musztardy sarepskiej
4 łyżki majonezu kieleckiego
6 jajek ugotowanych na twardo
1 soczyste jabłko
1 puszka groszku konserwowego lub mrożonego
1 puszka kukurydzy konserwowej
sól, pieprz do smaku
Wykonanie
Warzywa umyć i ugotować bez obierania ze skóry. Ziemniaki ugotować w tzw. mundurkach. Warzywa powinny być zwarte, prawie jak al dente. Warzywa odcedzić i przestudzić. Obrać ze skórki. Warzywa pokroić w drobną kostkę i wsypać do miski. Dodać posiekane jajka na twardo, jabłko pokrojone w kosteczkę i pokrojone w drobną kostkę ogórki kiszone (sok spowoduje, że jabłko nie ściemnieje), doprawić solą i pieprzem. Dodać łyżkę musztardy, 4 kopiaste łyżki majonezu, groszek konserwowy lub mrożony, kukurydzę, dokładnie wymieszać. Schłodzić w lodówce.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Konaszówki

Wigilijna sałatka śledziowa z ogórkami, pieczarkami i przecierem pomidorowym [PRZEPIS]
Składniki
kilka słonych śledzi
kilka śledzi typu Bismarck
ogórki konserwowe
cebula
marynowane pieczarki
koncentrat pomidorowy
łyżka oleju
świeżo mielony pieprz
Wykonanie
Śledzie pokroić na kawałki, cebulę w piórka i krótko sparzyć. Ogórki i pieczarki pokroić w kostkę. Wszystko delikatnie wymieszać, dodając łyżkę lub dwie koncentratu pomidorowego zmieszanego z łyżką oleju. Doprawić do smaku pieprzem. Śledzie są najlepsze na drugi dzień, gdy się przegryzą.
Przepis Justyny Kalemby
![Sałatka śledziowa z porem i marynowaną cebulką [PRZEPIS]...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/ba/52/5dee4b49edf6b_o_xlarge.jpg)
Sałatka śledziowa z porem i marynowaną cebulką [PRZEPIS]
Składniki
1/2 kg śledzi matiasów
1/2 puszki groszku konserwowego
1/2 puszki kukurydzy konserwowej
por
1/2 słoiczka cebulki marynowanej
3 jajka
3,5 łyżki majonezu
sok z połowy cytryny
sól
pieprz
Wykonanie
Śledzie moczyć kilka godzin w wodzie. Następnie skropić z dwóch stron sokiem z cytryny. Śledzie pokroić na mniejsze kawałki. Pora pokroić w plasterki. Wrzucić do osolonego wrzątku i parzyć 10 minut pod przykryciem. Odcedzić. Groszek, kukurydzę i cebulki odsączyć z zalewy. Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić w kostkę. Wszystkie przygotowane składniki przełożyć do salaterki. Dodać majonez oraz odrobinę soli i pieprzu. Dokładnie wymieszać.
Przygotowaną sałatkę wyłożyć na talerz. Podawać z pieczywem.
Przepis Katarzyny Jaworek
![Sałatka z ryżem, tuńczykiem i ananasem [PRZEPIS]...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/07/2a/5dee4b9ed55dc_o_xlarge.jpg)
Sałatka z ryżem, tuńczykiem i ananasem [PRZEPIS]
Składniki
1 woreczek ryżu
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1/2 puszki ananasa w lekkim syropie (lub 1 mała puszka)
1/2 puszki kukurydzy (lub 1 mała puszka)
2 łyżki majonezu light
1 łyżeczka musztardy
sól i pieprz do smaku
Wykonanie
Ryż ugotować w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. W dużej misce wymieszać ugotowany i przestudzony ryż, odsączoną kukurydzę, tuńczyka i pokrojonego na kawałki ananasa. Dodać majonez, musztardę, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać.
Przepis Ewy Lenczyk-Chmielarskiej