Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat w telegraficznym skrócie

Halina Gajda
Wydarzyło się w Gorlickiem.

Film jako nagroda za szkolne sprawy
Gmina Gorlice laureatem konkursu "Na wyzwania-rozwiązania" - druga część nagrody. Gmina gościła niedawno ekipę filmową z Warszawy, która nakręciła film ukazujący - z perspektywy czasu - efekty inwestycji w szkołach w latach 2010-2013. Film dostępny jest poprzez link na stronie internetowej gminy. Tam też można znaleźć swoisty poradnik o tym, jak taki sukces osiągnąć.

Pierwszowojenne cmentarze
Kolejne prace na łużniańskiej gontynie. Około 350 tys. złotych kosztowały będą prace na tej jednej z największych nekropolii z I wojny światowej w regionie. Prace obejmą kolejny etap przy prawej części cmentarza. Ponadto robotami konserwatorskimi ma zostać objęty cmentarz nr 122 u podnóża Pustek, gdzie pochowani są rosyjscy oficerowie. Inwestycja ma zostać wykonana w tym oraz przyszłym roku.

Taka sobie mała rybka z Klimkówki
Grzegorz Grzywacz, gorlicki wędkarz udowodnił, że potrafi być superskuteczny nie tylko w łowieniu ogromnych głowacic, ale nieco mnieszych rybek. Na rozegranych na Klimkówce zawodach Deep Water Challenge 2015 zajął drugie miejsce. Do wędkarskich zmagań stanęło jedenastu amatorów "moczenia kija". Warunki dyktowała pogoda - ryby pochowały się w głębszych warstwach wody i nawet najlepsze przynęty nie były w stanie ich wywabić z kryjówki. Wszystko przez upał. Zawody wygrał ostatecznie Paweł Jaworski, miejsce drugie zajął Grzegorz Grzywacz (na zdjęciu) a trzecie Marek Forycki.

Kolizja za 550 złotych i punkty
W Łużnej doszło do zderzenia dwóch samochodów. Ustalenia policjantów wskazują, że kierujący oplem astrą nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go volkswagena golfa, i najechał na jego tył. W wyniku zdarzenia lekkich obrażeń ciała doznała pasażerka opla. Kobieta została zabrana do szpitala w Gorlicach. Obydwaj kierujący byli trzeźwi. Sprawca został ukarany mandatem w kwocie 550 zł. Na jego konto wpłynie także sześć punktów karnych.

Letnie życie lipińskiego dworu

Mimo wakacji lipiński dwór tętni życiem, a konkretnie mieszcząca się w nim świetlica. Są konkursy, zabawy, wycieczki, ogniska, pikniki.

Urokliwy kościółek w ciągłym remoncie
Bobowska parafia krok po kroku prowadzi prace konserwatorskie przy kościołku św. Zofii. W tym roku planowana jest rekonstrukcja powały w nawie. Pochodzący z drugiej połowy XV wieku obiekt wymaga jeszcze wiele zachodu. Parafię w działaniach wspiera gmina. Na razie parafia szuka wykonawcy, stosowne ogłoszenie zamieściła na swojej stronie. Wszystkie konieczne prace powinny zakończyć się za 3-4 lata.

Uzupełnienie w październiku
4 października w Bieczu odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Bieczu. Uzupełnienie rady jest konieczne, bowiem w czerwcu zmarł jeden z radnych obecnej kadencji śp. Jacek Mleczak.

W szczęśliwej siódemce
Gmina Sękowa została laureatem rankingu samorządów "Rzeczpospolitej" 2015 w kategorii Najlepsza Gmina Wiejska. Sękowa znalazła się w czołówce "Złotej Setki Samorządów w Polsce" zajmując 7. miejsce ze 1566 gmin wiejskich w Polsce. Ranking wyłania gminy, które najlepiej zarządzają swoimi finansami oraz dbają o jakość życia mieszkańców.

Życzenia od wójta na jubileusz
W Domu Wiejskim w Lipinkach odbyła się uroczystość Dnia Seniora. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Pagorzyny, Bednarki i Rozdziela. Jubilatom okolicznościowe życzenia złożył wójt Czesław Rakoczy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób.

Dwa tygodnie wakacji
Gmina Bobowa przyjęła grupę dzieci z Ukrainy, które przyjechały z terytoriów objętych wojną. Dzieci przyjechały na dwa tygodnie. Przez ten czas, dzięki pomocy gminy i sponsorów, zwiedzą okolicę.

Aktywni gospodarczo
Gmina Bobowa krok po kroku, systematycznie pracuje nad powołaniem u siebie strefy aktywności gospodarczej. Ma ona powstać w Siedliskach na 12 hektarach. By móc w pełni korzystać z gruntu, gmina zawrze porozumienie z Agencją Nieruchomości Rolnych, do której należy część gruntu. Po przekazaniu terenu powstanie tam 10-12 działek. Są już pierwsi chętni.

Kolejne drogi do zamknięcia
Wyłączona z ruchu jest ulica Sikorskiego. Możliwość korzystania z drogi będą mieli jedynie mieszkańcy. Droga zamknięta będzie do listopada, a związane jest to z budową północnej obwodnicy miasta. Podczas kolejnego etapu prac, w późniejszym terminie zamknięta zostanie ul. Wincentego Pola. W centrum zamknięta dla ruchu pozostaje ul. Kołłątaja. Potrwa to do późnej jesieni.

Osadzeni pracują na rzecz szkół
Trwają prace we wszystkich szkołach gminy Łużna. Drobne, wakacyjne remonty wykonują osadzeni z Zakładu Karnego w Tarnowie. Gmina płaci tylko za potrzebne materiały budowlane, prace wykonywane są bezpłatnie, w ramach resocjalizacji.

Chodnik i przepust przy wojewódzkiej
W opracowaniu jest dokumentacja techniczna na budowę chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej 977 na terenie przysiółka Polesie w Łużnej. Inwestycja planowana jest w porozumieniu i współfinansowaniu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W ramach przyszłych robót zawarta została przebudowa przepustu oraz regulacja rowu melioracyjnego. W przypadku powodzi woda z tego rowu zalewała około dziesięciu gospodarstw.

Dom kultury i remiza w przyszłości
Gmina Łużna planuje budowę domu kultury w Biesnej. Mieściłaby się w nim również remiza strażacka. Finansowanie inwestycji ma odbyć się z pomocą środków zewnętrznych.

Drogowy, gorlicki wyścig z czasem
Ciężki sprzęt budowlany wjechał już na ul. Sikorskiego. Pod ostrze siekiery poszły wszystkie przydrożne krzaki, krzewy i drzewa. Teraz zaczną się prace ziemne - poszerzeniu pasów ruchu jezdni do siedmiu metrów wraz z poszerzeniem korpusu drogowego i lokalną korektę przebiegu drogi oraz wykonaniem drenażu wzdłuż jezdni. Dalsze działania inwestycyjne na ulicy Sikorskiego obejmą przebudowę oraz budowę m.in.: chodników, zatok autobusowych, miejsc postojowych, zjazdów, systemu odwodnienia drogi.

Suche łąki płoną nawet latem
Choć o wypalaniu traw zazwyczaj piszemy wiosną, okazuje się, że takich, którzy uważają, że ogień jest najlepszym sposobem na posprzątanie jest wielu. W miniony wtorek strażacy gasili płonącą łąkę w Siarach. Na miejscu była również policja. Przyczyną pożaru było podpalenie, ogień strawił około trzech arów. Na miejsce została zadysponowana jednostka OSP z Sękowej.

Będzie ładniej na oddziale
Kolejne prace remontowe w szpitalu. Tym razem na oddziale kardiologicznym. Placówka ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie prac remontowych na tymże oddziale. W planach m.in. ułożenie zmywalnej tapety, nowych wykładzin, posadzek.

Hucuły w blasku księżyca
1 sierpnia w Regietowie nocny pokaz huculski. Przy rozgwieżdżonym niebie na parkurze umiejętnościami popisywali się będą jeźdźcy z klubu Jaśmin. Goście będą mogli obejrzeć pokaz paradnych zaprzęgów wielokonnych między innymi przejazdy bryczkami. Wszystko w odpowiedniej muzycznej oprawie. Start - godz. 21.

Wygra najlepszy pomysł
Jeszcze dzisiaj można składać projekty na konkurs na najlepszy mural, który zostanie wykonany w Bieczu na obwodnicy.

Walka z barszczem Sosnowskiego
Biecz zaczyna walkę z barszczem Sosnowskiego w ramach programu funduszu ochrony środowiska. Zgłoszenia można dokonać w Referacie Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Bieczu, Rynek 20 oraz drogą elektroniczną na adres e-mail [email protected]. Informacje można składać w terminie do 10 sierpnia 2015 roku.

Szukają pracodawców
Pośredniak szuka pracodawców do współpracy przy tworzeniu stanowisk pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska dla skierowanego bezrobotnego. Wspomniana refundacja może wynieść do 16 tysięcy złotych na jedno stanowisko. Urząd chce w ten sposób stworzyć 25 miejsc, w tym co najmniej 14 miejsc dla kobiet. Istotnym kryterium oceny wniosków będzie deklaracja utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego po okresie wymaganym umową.

Jeździmy zgodnie z przepisami
Szesnaście praw jazdy zatrzymali gorliccy policjanci od 18 maja, a więc od chwili, gdy zmieniły się przepisy prawa o ruchu drogowym i za przekroczenie prędkości powyżej 50 km na godzinę w terenie zabudowanym można pozbyć się dokumentu na trzy miesiące.

Działki na sprzedaż, chętni poszukiwani
Po niemal 600 tysięcy wyceniło miasto dwie działki w Strefie Aktywności Gospodarczej, które właśnie zostały wystawione na sprzedaż w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego. Spore, bo ponadhektarowe czekają na inwestorów.

Ziarnko do ziarnka aż zbierze się miarka
W najbliższą niedzielę, w Szymbarku rozprowadzane będą cegiełki na renowację kościółka św. Wojciecha.

Nowe drogi i chodniki w mieście
Zakończyły się prace przy budowie parkingów i chodnika w ciągu ul. Konopnickiej. Wartość robót to prawie 1,2 miliona złotych.Realizacją objęte było wykonanie nowych miejsc postojowych przy ul. Konopnickiej oraz wymiana nawierzchni na istniejących parkingach na kostkę betonową. Całkowita powierzchnia miejsc parkingowych wynosi obecnie 790 metrów kwadratowych - wyjaśnia techniczne szczegóły Rafał Kukla, burmistrz miasta.

Wykonano także ciąg pieszy w sąsiedztwie nowo wybudowanych parkingów oraz wymieniono kostkę na istniejących chodnikach. W trakcie prac przy budowie parkingów konieczna była przebudowa sieci elektroenergetycznej i teletechnicznej. Wykonano także studzienki ściekowe uliczne spełniające rolę odwodnienia drogi. Ostatnim elementem budowy było wykonanie nowej nawierzchni jezdni.Zakończyły się również prace przy budowie chodnika w ciągu ul. Nadbrzeżnej. W ramach zadania wymieniono płyty betonowe na kostkę betonową na powierzchni 141 metrów kwadratowych oraz krawężniki i obrzeża trawnikowe na długości 97 m. Wymieniono również uliczne kratki ściekowe. Koszt zadania to 36 tys. zł.

Beznadziejna walka z szerszeniami
Siedemnaście razy w ciągu dwóch dni wyjeżdżali strażacy do usuwania gniazd szerszeni. Niebezpieczne owady najchętniej lokują się w domach, pod dachem, na strychu, a nawet w przydomowej "wygódce", budce dla ptaków. Owady mogą mieć około czterech centymetrów długości. - Gniazda nie są duże, ale wynika to najpewniej z pogody - gdy był czas rozmnażania, było zimno. Teraz najpewniej nadrobią - mówi Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. Gorliccy strażacy walczą z szerszeniami w specjalnych kombinezonach, które chronią ich przed przypadkowym użądleniem. - W przeszłości zdarzało się, że gniazdo było tak duże, że nie mieściło się w sporym worku - dodaje Surmacz.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska