Jeszcze kilka lat temu w powiecie wielickim nie było ani jednego strzeżonego kąpieliska, jedynie tzw. dzikie. Na sytuację utyskiwali wszyscy. Aż do lipca 2012 roku.
Teraz: zabierzowskie Bobrowe Rozlewisko oraz Przystań Brzegi
Latem 2012 roku na terenie dawnej żwirowni w Zabierzowie Bocheńskiem otwarto pierwszy w powiecie wielickim kompleks rekreacyjny: ze strzeżonym kąpieliskiem, piaszczystą plażą, łowiskiem sportowym. Dziś zabierzowskie „Bobrowe rozlewisko” to już ośrodek wypoczynkowy „pełną gębą”, wyposażony m.in. także w boisko do gry w siatkówkę plażową, wypożyczalnię sprzętu wodnego i rowerów, a nawet domki noclegowe.
Na kolejną enklawę rekreacji w powiecie wielickim trzeba było czekać aż do tego roku. Z ośrodka „Przystań Brzegi”, otwartego na granicy Krakowa i gminy Wieliczka, także na dawnym żwirowisku, mieszkańcy mogą korzystać od połowy czerwca. Chętnych nie brakuje, bo właściciel kompleksu (Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa) zadbał nie tylko o strefę wypoczynku , ale także o inną infrastrukturę i bazę gastronomiczną.
W „Przystani”, zajmującej ok. 25 hektarów są m.in. kąpieliska, wielka - długa na 250 metrów - piaszczysta plaża, wodny tor przeszkód dla dzieci, wpożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i innego tego rodzaju sprzętu (jego użytkownicy mają do dyspozycji osobny akwen).
Kąpielisko w Brzegach jest wyposażone w ujęcie do regulacji poziomu wody i do poprawy jej jakości. Ośrodek jest ogrodzony i monitorowany. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z wodnych atrakcji czuwają ratownicy. Jest tam także punkt medyczny.
Plaża nad Wisłą w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Za chwilę: enklawy wypoczynkowe na Zarabiu
Kąpieliska z Zabierzowie Bocheńskim oraz Brzegach to ośrodki prywatne, ale tego typu atrakcje szykują - już na te wakacje- także nadrabskie gminy Gdów oraz Kłaj. Na gdowskim Zarabiu dobiega końca budowa dwóch stref rekreacji. W „jedynce”, w okolicy mostu na Rabie, jest promenada i tarasowe schody wiodące nad rzekę, a także ścieżki spacerowe, piaszczysta plaża, miejsca piknikowe i mała architektura. Strefa II ulokowana na tzw. gdowskich błoniach, to enklawa dla wielbicieli czynnego wypoczynku: ze skate parkiem, plenerową siłownią, kortami tenisowymi, placem zabaw i innymi atrakcjami. W tym rejonie będą także m.in. parking (na 46 miejsc), wiaty piknikowe i stojaki rowerowe.
Obie strefy mają być otwarte w pierwszy weekend sierpnia, podczas Święta Ziemi Gdowskiej 2018. - Dostępne będą wtedy wszystkie atrakcje poza kortami tenisowymi oraz boiskiem do siatkówki plażowej, których budowę przesunęliśmy na wrzesień - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas, który zapowiada także uruchomienie tego lata nad Rabą spływów pontonowo-kajakowych. Na gdowskim Zarabiu powinny pojawić się również sezonowe kafejki i punkty gastronomiczne. Firm chętnych, by je prowadzić gmina zamierza szukać w drodze konkursu.
Także w sierpniu ma być gotowe centrum rekreacji w gminie Kłaj. Tam nowa infrastruktura powstaje nad Rabą w Kłaju (w rejonie stacji PKP) oraz Targowisku. W pierwszej miejscowości można będzie korzystać m.in. z parku nauki, plenerowej siłowni, bikeparku. Atrakcje ośrodka w Targoiwsku to m.in. plac zabaw i altana z wikliny, tor przeszkód dla rowerów crossowych, wypoczynek na hamakach.
Tegoroczne rekreacyjne atrakcje w gminach Gdów i Kłaj to pierwszy etap projektu „Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”. Przedsięwzięcie, które jest dotowane z funduszy unijnych będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach i latach. Buduje się już także w sumie ok. 30 km nadrabskich ścieżek rowerowych, a w kolejce czekają jeszcze m.in.: mały amfiteatr i pawilon służący promocji produktów regionalnych (w Gdowie) oraz kąpielisko (w Kłaju, na obszarze dawnej żwirowni).
Za rok: Brzegi po raz drugi. Gmina obiecuje kąpielisko
Część dawnej żwirowni w Brzegach to obszar będący we władaniu gminy Wieliczka. Należy tam do niej teren mający prawie 30 ha, w tym pięć zbiorników wodnych. Otwarcie tam gminnego strzeżonego kąpieliska zapowiadano wcześniej na wakacje 2018.
- Musieliśmy przesunąć ten projekt na potem, ponieważ wciąż czekamy na przyznanie na tę inwestycję dotacji unijnej (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z puli zarezerwowanej dla Lokalnych Grup Działania - red.). Procedury związane z dofinansowaniem powinny zakończyć się w najbliższych miesiącach. W tym roku chcemy wybrać budowniczego ośrodka wypoczynkowego w Brzegach, a roboty ruszą wiosną 2019 r. Kąpielisko będzie gotowe na następne wakacje - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Pierwszy etap budowy w Brzegach enklawy rekreacji ma kosztować ok. 850 tys. zł. W jego ramach powstaną tam m.in. piaszczysta plaża, strzeżone kąpielisko, podesty, ścieżki spacerowe, plac zabaw, plenerowa siłowania. Trzeba także wykonać prace związane z przystosowaniem dawnych wyrobisk do potrzeb kąpieliska.
Rejon żwirowni w Brzegach jest pod szczególną ochroną od lipca 2002 roku, kiedy część tego obszaru (ok. 10 ha, przede wszystkim duża wyspa na stawie) uzyskała status użytku ekologicznego. Żyją tam perkozy, rybitwy i inne ptaki wodne, są też cenne rośliny. - Gminna inwestycja nie będzie ingerować w obszar chroniony - zapewnia burmistrz Wieliczki.
ZOBACZ KONIECZNIE: