https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Konrad Bałajewicz
Wylała rzeka Czarna. Cofka wyrządza wielkie szkody w Krzepowie i zalewa ogromne tereny – po Borek i Przedmoście. Część domów jest tam podtopionych. Mieszkańcy wciąż walczą, by uratować dobytek.
Wylała rzeka Czarna. Cofka wyrządza wielkie szkody w Krzepowie i zalewa ogromne tereny – po Borek i Przedmoście. Część domów jest tam podtopionych. Mieszkańcy wciąż walczą, by uratować dobytek. Dawid M. / glogow.naszemiasto.pl
Fala kulminacyjna przeszła przez Wrocław i jak zapewnia miasto - poziom wody w stolicy Dolnego Śląska będzie powoli opadać. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że nic już nam nie grozi, bowiem fala kulminacyjna dociera do kolejnych, dolnośląskich miejscowości. Obecnie dotarła do Głogowa.

AKTUALIZACJA

Ten materiał jest aktualizowany. Odśwież stronę, by przeczytać najnowsze wiadomości.

Niedziela (22 września), godz. 18.30
Przez Głogów przetacza się fala powodziowa. Wysoki stan Odry przyciągnął na głogowski most tłumy gapiów. W tym samym czasie w powiecie trwa heroiczna walka o utrzymanie wałów i uratowanie przed zalaniem podmiejskich miejscowości.

Więcej na ten temat:
Tłumy gapiów nad Odrą. Tymczasem podmiejskie wsie walczą z napierającą na wały wodą

Niedziela (22 września), godz. 15.30
Wylała rzeka Czarna, pod Głogowem utworzyło się potężne rozlewisko. Cofka rzeki Czarna rozlała się tworząc wielkie jezioro. Woda tworzy rozlewisko od Krzepowa po Borek i Przedmoście. Część domów w tych miejscowościach stoi już w wodzie.

Niestety, to jeszcze nie koniec cofki, bo wciąż rośnie poziom Odry w Głogowie.

Więcej na ten temat:
Wylała rzeka Czarna. Wielkie rozlewisko od Krzepowa, po Borek i Przedmoście. Zdjęcia

Niedziela (22 września), godz. 12.35
Mieszkańcy Krzepowa przeżywają trzecią powódź w ciągu ostatnich 30 lat. Od soboty woda wlewa się na ulicę Osadników podtapiając domy, ogródki i garaże. To między innymi efekt cofki z rzeki Czarna.
W wielu budynkach piwnice zalane są po sufit. Tak jest między innymi w domu pani Jolanty.

- Co było można to wynieśliśmy, ale został między innymi piec centralnego ogrzewania i podgrzewacz wody. Woda jest też w ogrodzie i na podwórku – mówi.

Zobacz w galerii:

Niedziela (22 września), godz. 12.30
Fala powodziowa na Odrze uniemożliwiła dojazd do stacji kolejowej w Głogowe. Jak przekazuje PAP, z tego powodu PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu pociągów na trasie Wrocław - Zielona Góra. Niektóre z nich zostały zawieszone, inne są kierowane objazdem. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Portal Pasażera. https://portalpasazera.pl/

Niedziela (22 września), godz. 11.15
Poniżej informacja o ew. zmianach w kursowaniu pociągów Kolei Dolnośląskich w dniu 22 września.

Między stacjami Głogów i Rudna Gwizdanów jeżdżą autobusy komunikacji zastępczej. Publikujemy rozkład jazdy autobusów dla tego odcinka. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przywraca do ruchu fragmenty drogi z Kłodzka do Stronia Śląskiego.

W poniedziałek odbędzie się kolejna wizja lokalna, po której poinformujemy o przywróceniu połączeń autobusowych dla tego odcinka. Kolejny komunikat pojawi się w poniedziałek o godz. 11:00, chyba że dojdzie do poważnych zmian. Poniżej informujemy jedynie o odcinkach, które nie zostały całkowicie przywrócone do stanu sprzed powodzi - informują Koleje Dolnośląskie.

Głogów - Rudna Gwizdanów
Komunikacja zastępcza dla odcinka Rudna Gwizdanów - Głogów obowiązywać będzie do poniedziałku. W związku z wydłużonym czasem przejazdu autobusów mogą wystąpić opóźnienia i ewentualne problemy ze skomunikowaniem niektórych połączeń.
Pociągi w relacji do Zielonej Góry z Głogowa i Nowej Soli oraz do Wrocławia Głównego z Lubina, Legnicy i Wołowa mogą być dziś opóźnione o ok. 30 minut z powodu konieczności skomunikowania ich z autobusami komunikacji zastępczej. Prosimy o sprawdzanie przed planowaną podróżą informacji w aplikacji Portal Pasażera.

Świeradów-Zdrój - Orłowice - Gryfów Śląski
Około 800-metrowy tor pomiędzy Orłowicami a Świeradowem-Zdrojem jest obecnie naprawiany po powodzi. Do końca września na tym odcinku będą kursować autobusy komunikacji zastępczej.

Kłodzko Miasto - Ścinawka Średnia - Nowa Ruda - Wałbrzych Główny
Przywrócone zostały połączenia kolejowe na linii Wałbrzych Główny - Ścinawka Średnia. Na odcinku Ścinawka Średnia - Kłodzko Miasto (z pominięciem stacji Kłodzko Główne) kursują autobusy komunikacji zastępczej.

Pomiędzy Kłodzkiem a Ścinawką Średnią będzie kursować komunikacja zastępcza do czasu przywrócenia możliwości wjazdu pociągów na stację Kłodzko Miasto. Do 23 września włącznie obowiązywać będzie awaryjny rozkład jazdy.

Uwaga: do poniedziałku 23 września włącznie awaryjny rozkład jazdy na odcinku Ścinawka Średnia - Kłodzko Miasto jest nadrzędny nad innymi rozkładami. Dla sprawniejszego skomunikowania na stacji Ścinawka Średnia autobusy będą odjeżdżać 20 minut szybciej, niż w rozkładzie jazdy, który obowiązywał przed powodzią. Prosimy o traktowanie awaryjnego rozkładu jazdy jako obowiązującego na tym odcinku.

Kłodzko - Lądek-Zdrój - Stronie Śląskie
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei informuje o następnych, przywracanych do ruchu odcinkach dróg. W poniedziałek odbędzie się kolejna wizja lokalna. Na początku przyszłego tygodnia będziemy informować o zakresie i dacie przywrócenia połączeń z Kłodzka w kierunku Stronia Śląskiego.

Niedziela (22 września), godz. 10.40
W okolicy stacji Głogów na odcinku Głogów – Krzepów na linii Wrocław – Zielona Góra ze względów bezpieczeństwa został zamknięty jeden z torów – poinformował na portalu X w niedzielę minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że ruch odbywa się dwukierunkowo, po drugim torze.

Niedziela (22 września), godz. 08.50
W niedzielę (22 września) rano, Odra w Głogowie osiągnęła poziom 682 cm. A to jeszcze nie koniec, bo w godzinach popołudniowych ma przejść kulminacyjna faja powodziowa, której wysokość ma mieć około 700 cm. Oznacza to, że do rekordu z 1997 roku niewiele braknie, bo zaledwie 12 cm.

Na wałach przeciwpowodziowych, które wzmocniono tysiącami ton worków z piaskiem są strażacy i mieszkańcy. W wielu miejscach wciąż jest on wzmacniany.

Sobota (21 września), godz. 22.20
Stan wód we Wrocławiu:

  • Odra – wodowskaz w Trestnie: obecnie 591 cm. Prognoza na 22.09 godz. 12:00 : 517 cm
  • Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 330 cm. Stan alarmowy: 270 cm Prognoza na 22.09 godz.12:00: 331 cm
  • Oława - wodowskaz Oława: obecnie 240 cm, stan alarmowy: 250 cm. Prognoza na 22.09 godz.12:00: 243 cm
  • Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 309 cm, stan alarmowy: 300 cm. Prognoza na 22.09 godz.12:00: 303 cm
  • Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 139 cm, stan alarmowy: 200 cm. Prognoza na 22.09 godz.12:00: 136 cm

Sobota (21 września), godz. 22.10
Głogowski Neptun walczy z wodą. Woda dostała się do Neptuna, przelewa się przez drzwi i ściany. Nowo wyremontowany budynek, który nie zdążył jeszcze zostać oddany do użytku jest właśnie zalewany.

Zobacz więcej: Woda zalewa Neptun. Obiekt nie doczekał się nawet oficjalnego otwarcia. Jego rewitalizacja kosztowała 19 mln

Sobota (21 września), godz. 20.10
Większość Głogowa jest bezpieczna, ale zagrożony jest m.in. Ostrów Tumski - przekazał w sobotę prezydent tego miasta Rafael Rokaszewicz. Ocenił, że prognozowany jest bardzo wysoki i niebezpieczny stan Odry, bo tylko 10 cm niższy niż w 1997 roku.

Sobota (21 września), godz. 19.00
Wielkie sprzątanie w Ołdrzychowicach Kłodzki. Na Dolny Śląsk zjeżdżają wolontariusze z całego kraju. Więcej poniżej:

Sobota (21 września), godz. 17.30
Woda, która przechodzi przez Dolny Śląsk, niesie ogromne spustoszenie. Wśród ofiar są także zwierzęta. Animalsi apelowali, by dać im szansę na przetrwanie, odpiąć od łańcuchów. Mimo tego, ratownicy wielokrotnie musieli ewakuować psy i koty z zalanych domów i pozamykanych klatek. Pomocy potrzebowały także schroniska.

Więcej:

Sobota (21 września), godz. 16.40
Na głogowskim osiedlu Krzepów jest bardzo niespokojnie. W sobotę (21 września) od wczesnego rana cofka z rzeki Czarna wlewa się na ulice i podtapia domy. Woda wybija też z sieci kanalizacyjnej. Część ulicy Osadników jest już pod wodą, której przybywa z każdą godziną.

Niektórzy mieszkańcy w ostatniej chwili zdecydowali się na ewakuację ratując swój dobytek, a inni mają w pogotowiu łodzie i pontony. Większość obłożyła workami z piaskiem domy i bramy, ale i tak nie mają złudzeń, że się obrobią.

- Worki zatrzymają jedynie trochę mułu, ale woda zaleje ogrody i podejdzie do domu – mówią nam ludzie, którzy czekają jeszcze przy drodze na obiecany z miasta piach. - To już trzecia nasza powódź, ręce opadają… Żeby przez 30 lat nasze władze nie wyciągnęły żadnych wniosków i nie zrobiły czegoś, by nas zabezpieczyć? Ile razy mamy się podnosić z powodzi? - pytają rozgoryczeni.

Czytaj więcej: Woda zalewa drogę i domy w Krzepowie. Niektórzy ratują dobytek i się ewakuują, inni wyciągają łodzie

Sobota (21 września), godz. 14.30

Północ Dolnego Śląska walczy z wielką wodą. Na wałach w podgłogowskich gminach panuje trudna sytuacja. Mieszkańcy, strażacy, wojsko robią co mogą, by je wzmocnić. Niemal na całej długości przepływającej przez powiat rzeki układane są worki z piaskiem, a przy ich napełnianiu pracują setki ludzi. Tak jest, między innymi w Serbach, gdzie woda w Odrze zbliża się niebezpiecznie do korony wałów. W ciągu kilku ostatnich godzin przybrała prawie pół metra i na godzinę 12 jej poziom wynosił 640 cm.

W związku z sytuacją powodziową, do Głogowa jedzie premier Donald Tusk.

Od kilku dni pomagają tam także żołnierze z Mazowsza.

- Nie wiemy, który to dzień tygodnia i ile ton piachu przerzuciliśmy – mówią, ale nie zwalniają z pracą.

Aby nie niszczyć wałów ciężkim sprzętem, mieszkańcy rozwożą worki rowerami.

Sytuacja powodziowa jest na tyle niebezpieczna, że starosta głogowski Michał Wnuk wzywa mieszkańców z terenów zalewowych czterech gmin do samoewakuacji. Chodzi o gminy:

  • Pęcław,
  • Żukowice,
  • Kotka,
  • Głogów.
Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
Grażyna Syszka / Polska Press

Sobota (21 września), godz. 13.20
Koniec z pouczeniami. Teraz za wejście na wał będą kary.

- Wiem, że mamy ładną pogodę, która zachęca do piknikowania. Ale prośba nieustająca: nie wchodzimy i nie fatygujemy wałów, międzywala i terenów nad rzekami - informuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Kochani, nie gniewajcie się, ale albo jesteśmy odpowiedzialni albo nie. A moim zadaniem jest pilnować nasz Wrocław. Dlatego wydałem polecenie, by już przestać pouczać (bo to niestety nie działa), a zacząć karać mandatami tych, którzy tych reguł nie szanują - dodaje zirytowany.

Włodarz miasta podkreśla, że chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo. - To nie czas na „turystykę powodziową”. Ciągle na terenie miasta obowiązuje wydany przeze mnie alarm przeciwpowodziowy. Proszę wszystkich o odpowiedzialne zachowanie - dodaje.

Sobota (21 września), godz. 12.30
Dolnośląski WOPR informuje o ewakuacji kolejnych dwóch osób z Opatowic.

- Droga jest nadal zalana. Na lądzie nasze auto odwiozło parę na przystanek komunikacji miejskiej. Wraz Policją Wodną Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu utrzymujemy most z Opatowicami, dostarczamy rzeczy, prowadzimy ewakuację - informują ratownicy.

Kolejna ewakuacja na Opatowicach
Kolejna ewakuacja na Opatowicach Dolnośląski WOPR

Sobota (21 września), godz. 9.30
Wrocław będzie zbierać worki z piaskiem. Przekaże je na zagrożone tereny. Prezydent Jacek Sutryk apeluje do mieszkańców.

- Zasadnicze niebezpieczeństwo minęło. Odra opada, pozostałe rzeki też. W mieście jest sporo pełnych piasku i suchych worków, które zostały rozłożone w celu zabezpieczenia restauracji, kamienic, budynków - informuje Jacek Sutryk. - Prosimy o samodzielne odwożenie worków na Tarczyński Arena Wrocław. Będziemy też zbierać worki w centrum miasta - wszyscy którzy czują, że mogą oddać worki prosimy o odłożenie ich z miejsc zabezpieczenia (okien, wejść drzwi) wzdłuż ścian budynków. Będzie to sygnał dla nas, że można je zabrać - dodaje prezydent Wrocławia.

Miasto część swoich worków zostawi w odwodzie, na wypadek ew. potrzeby dociążenia przesiąkniętych walów.

Sobota (21 września), godz. 9.20
Do Głogowa zbliża się powodziowa fala na Odrze. W sobotę, 21 września, o godz. 8, poziom wody w rzece osiągnął 618 cm. I wciąż rośnie.

Prognozy IMGW dla Głogowa:

  • niedziela - 691 cm
  • niedziela – 702 cm
  • poniedziałek – 690 cm

Sobota (21 września), godz. 8.50
648 cm wody - wskazywał wodowskaz znajdujący się w Odrze na wysokości Ścinawy. Jak słyszymy ten poziom może jeszcze delikatnie rosnąć.

Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy o aktualnej sytuacji na rzece:

Sobota (21 września), godz. 8.00
Hydrolodzy informują, że trend na rzekach jest malejący. Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB wynika, że poziom wody na Odrze na wodowskazie w Trestnie może spaść poniżej stanu alarmowego w niedzielę około południa.
STANY WÓD na godzinę 6.00

  • Odra – wodowskaz w Trestnie obecnie: 617 cm. Stan alarmowy: 450 cm. Prognoza na 22.09: 508 cm
  • Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów obecnie: 332 cm. Stan alarmowy: 270 cm. Prognoza na 22.09: 334 cm
  • Oława - wodowskaz Oława: obecnie 273 cm, stan alarmowy: 250 cm. Prognoza na 22.09: 269 cm
  • Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 319 cm, stan alarmowy: 300 cm. Prognoza na 22.09: 308 cm
  • Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 140 cm, stan alarmowy: 200 cm. Prognoza na 22.09: 138 cm.

Piątek (20 września), godz. 22.00
Dolnośląska policja ratowała człowieka porwanego przez Odrę. Udało się, jednak mundurowi szybko się zorientowali, że to zuchwały złodziej! Grozi mu 8 lat więzienia!

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
Policja Dolnośląska

Piątek (20 września), godz. 21.00
Jak pomóc powodzianom na Dolnym Śląsku? Czego aktualnie najbardziej brakuje? SPRAWDŹ W TEKŚCIE PONIŻEJ:

Piątek (20 września), godz. 20.00
WAŻNE! Woda we Wrocławiu jest zdatna do picia!

Piątek (20 września), godz. 19.00
Wojskowi i strażacy pracują przy zabezpieczaniu wałów geowłókniną. Prace trwają na wrocławskim Janówku - informuje biuro prasowe magistratu:

Piątek (20 września), godz. 18.05
Dobre informacje z Zalewu Mietkowskiego. Dopływ wody do zalewu rzeką Bystrzycą maleje. Zrzut wody utrzymywany jest cały czas na stabilnym poziomie ok. 70 m3/sek, co oznacza, że udało się nieco obniżyć zwierciadło wody na jeziorze. Poziom Bystrzycy w Mietkowie, za zbiornikiem wciąż podniesiony o metr ponad stan alarmowy (poziom wody ok. 4 metrów, stan alarmowy - 3 metry). Ten ostatni oczywiście zależny jest od wielkości zrzutów. Na razie nie ma informacji, by ta miała być zmieniana.

Zrzut wody ze zbiornika Mietków do rzeki Bystrzycy
Zrzut wody ze zbiornika Mietków do rzeki Bystrzycy Jerzy Wójcik

Piątek (20 września), godz. 17.05
Poziomy rzek na godz. 16 i prognoza na sobotę:* Odra – wodowskaz w Trestnie: obecnie 623 cm. Prognoza na 21.09: 548 cm
* Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 335 cm. Stan alarmowy: 270 cm Prognoza na 21.09: 321 cm
* Oława - wodowskaz Oława: obecnie 309 cm, stan alarmowy: 250 cm Prognoza na 21.09: 303 cm
* Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 331 cm, stan alarmowy: 300 cm Prognoza na 21.09: 319 cm
* Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 140 cm, stan alarmowy: 200 cm Prognoza na 21.09: 139 cm

Piątek (20 września), godz. 16.15
Akcja wojska na Księżu we Wrocławiu. Dlaczego usuwali worki z piaskiem?

Piątek (20 września), godz. 15.15
Wrocławskie MPWiK podsumowuje aktualną sytuację we Wrocławiu. Spółka miejska przekazuje, że:

  • system kanalizacyjny jest drożny,
  • zbiorniki retencyjne zostały przygotowane na napływ ścieków (opady deszczu),
  • kolektory ściekowe działają poprawnie i posiadają zdolności retencyjne,
  • infrastruktura kanalizacyjna jest gotowa na przyjęcie wody,
  • wyloty kanalizacji deszczowej do rzek są zamknięte.

Przypominamy, że woda z miejskich wodociągów cały czas nadaje się do spożycia. W razie zmiany parametrów kontrolnych, MPWiK jest przygotowane na wdrożenie planu awaryjnego.

Piątek (20 września), godz. 15.05
Fala kulminacyjna na Odrze opada z każdą godziną. Aktualny poziom wody na rzekach w okolicy Wrocławia wygląda następująco:
Odra - wodowskaz Trestno

  • obecnie: 626 cm
  • stan ostrzegawczy: 380 cm
  • stan alarmowy: 450 cm

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów

  • obecnie: 336 cm
  • stan ostrzegawczy: 230 cm
  • stan alarmowy: 270 cm

Oława - wodowskaz Oława:

  • obecnie: 313 cm
  • stan ostrzegawczy: 200 cm
  • stan alarmowy: 250 cm

Ślęza - wodowskaz Ślęza

  • obecnie: 332 cm
  • stan ostrzegawczy: 270 cm
  • stan alarmowy: 300 cm

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice:

  • obecnie: 140 cm
  • stan ostrzegawczy: 150 cm
  • stan alarmowy: 200 cm

Piątek (20 września), godz. 14.10
Cztery osoby zostały ewakuowane z Opatowic. Wśród nich było dwoje dzieci. Jak przekazują mundurowi z Dolnośląskiej Policji, rodzina nie była w stanie wydostać się z miejsca zamieszania.

- Ta część Wrocławia jest otoczona wodą, ponieważ znajduje się na polderze zalewowym Oławka. Budynki nie są podtopione. Sam polder pracował tak samo w 1997 i w 2010 roku. Na miejscu są służby [...] Dowozimy paliwo do pomp i wszystko co będzie niezbędne - przekazuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Służby zabrały stamtąd 4 osoby, w tym dwoje dzieci.
Służby zabrały stamtąd 4 osoby, w tym dwoje dzieci. UM Wrocław

Piątek (20 września), godz. 13.45
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przekazują, że sytuacja na terenie Wrocławia jest stabilna.

- Stany wód na Odrze, Widawie, Bystrzycy i Ślęży układają się w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych z tendencją spadkową - czytamy w oficjalnym komunikacie Wód Polskich.

Piątek (20 września), godz. 13.25
Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny spada. Jak przekazują Wody Polskie, obecnie wynosi 102 mln m3. Odpowiada to 55% pojemności obiektu.

Piątek (20 września), godz. 11.30
Poziom wody w Odrze powoli opada. Zgodnie z najnowszymi pomiarami, które przeprowadzono na stacji Trestno, jej stan wynosi obecnie 630 cm. Tak wygląda Wrocław z drona.

Widok na Tamkę.
Widok na Tamkę. Paweł Relikowski/Polska Press

Piątek (20 września), godz. 10.35
MPWiK uspokaja. Woda we Wrocławiu jest zdatna do picia. Nie zaplanowano przerw w dostawach wody.

- W związku z decyzją Wód Polskich o kontrolowanym zalewaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych, zwiększyliśmy częstotliwość badań jakości wody zarówno w zakresie badań fizyko-chemicznych, jak i mikrobiologicznych w zakładach produkcji wody. Kontrolujemy jakość wody także w sieci wodociągowej - przekazuje w komunikacie MPWiK.

Piątek (20 września), godz. 10.15
W czwartek (19 września) w Urazie (gm. Oborniki Śląskie), podczas przesypywania piasku, strażacy trafili na pocisk moździerzowy. Wezwano saperów. Okazało się, że broń pochodziła z czasów II wojny światowej. Wyciągnięcie pocisku zajęło 2,5 godziny.

Piątek (20 września), godz. 8:25
Poziom rzek w okolicach Wrocławia. Jak wygląda sytuacja na Odrze, Oławie, Ślęzy, Bystrzycy i Widawie? Stan rzek na godzinę 8.20.

Odra - wodowskaz Trestno

  • obecnie: 632 cm
  • stan ostrzegawczy: 380 cm
  • stan alarmowy: 450 cm

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów

  • obecnie: 343 cm
  • stan ostrzegawczy: 230 cm
  • stan alarmowy: 270 cm

Oława - wodowskaz Oława:

  • obecnie: 327 cm
  • stan ostrzegawczy: 200 cm
  • stan alarmowy: 250 cm

Ślęza - wodowskaz Ślęza

  • obecnie: 340 cm
  • stan ostrzegawczy: 270 cm
  • stan alarmowy: 300 cm

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice:

  • obecnie: 139 cm
  • stan ostrzegawczy: 150 cm
  • stan alarmowy: 200 cm

Piątek (20 września), godz. 7:50
Najnowsze informacje z wrocławskiego MPWiK:

  • Poziom kolektora przed WOŚ – 2,56 m
  • Napływ na WOŚ (pompownia główna) ok. 6500 m3/h
  • Zbiorniki retencyjne – w pełni sprawne
  • Port Północ i Port Południe – obiekty pracują zgodnie z planem
  • Brak zgłoszeń o większych zalaniach na terenie miasta
  • Brak zagrożenia pod wiaduktami
  • Prognoza IMGW dla Wrocławia:do niedzieli bez opadów

Piątek (20 września), godz. 7:00
Coraz mniej wody na stacji w Trestnie! Według informacji hydrologów z IMGW, poziom Odry to obecnie 633 cm. Trend jest malejący. Spadki notują też pozostałe rzeki.

Poziom wody w Trestnie
Poziom wody w Trestnie IMGW

Piątek (20 września), godz. 6:20
Rośnie baza wolontariuszy, którzy pomagają podczas fali powodziowej we Wrocławiu. Chętnych do pomocy jest już ponad 7 tys. osób. Zgłoszenia:

  • mailowo na adres: [email protected]
  • za pomocą formularza na stronie wolontariat.wroclaw.pl/pomoc
  • telefonicznie pod numerami: 538 579 518, 538 579 553

Piątek (20 września), godz. 5:15
Dobra wiadomość. Poziom wody na stacji w Trestnie maleje. Obecnie wskaźniki IMGW mówią o 636 cm.

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Piątek (20 września), godz. 3:30
"Dajemy obwałowaniom Odry oddech - zmniejszamy odpływ ze zbiornika Raciborz Dolny. Adekwatnie do sytuacji w zlewni rzeki będziemy regulować odpływ, aby bezpiecznie odprowadzić wodę z czaszy. Mamy jej w tej chwili ok. 111 mln m3. Malej również dopływ do zbiornika. Operacja pracy zbiornika w warunkach piętrzenia powodziowego przebiega prawidłowo" - poinformowały Wody Polskie RZGW Gliwice.

Piątek (20 września), godz. 1:14
Udało się uszczelnić przeciekający wał Janówek - Pracze, na rzece Bystrzycy.

Wielka determinacja i praca mieszkańców, którzy pracowali na namokniętym wale, w trudno dostępnym terenie - napisało w mediach społecznościowych biuro prasowe urzędu miasta.

Na miejsce zostało zadysponowanych także 300 żołnierzy WOT, którzy układali worki z piaskiem.

Czwartek (19 września), godz. 23:30
Stabilna sytuacja na Odrze pod Wrocławiem. Od kilku godzin na wodowskazie w Trestnie nie powtórzyła już rekordowego dziś poziomu 644 cm. O 23:20 miała głębokość 237, 10 minut później znów 240 cm. Dobre informacje są takie, że według prognoz IMGW w piątek rano wodowskaz może pokazać w okolicach 620 cm.

Czwartek (19 września), godz. 23:00
Wzrost przepływu wody w rzece Bystrzycy w Mietkowie (za zbiornikiem). To efekt zwiększonych zrzutów z zalewu:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 22:30
Niestety, kiepskie informacje dla mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie i zachodniego Wrocławia, którzy walczą z bardzo wysokim poziomem Bystrzycy. Jak poinformowała gmina Kąty Wrocławskie, został wieczorem został zwiększony zrzut wody z Zalewu Mietkowskiego do tej rzeki. Przez cały czwartek wynosił około 50 m3/sek, wieczorem zwiększono go do 70 m3/sek, była nawet mowa o wzroście zrzutu do 90 m3/sek, ale sztab z Wrocławia otrzymał oficjalne potwierdzenie informacji, że zrzut jednak na poziomie 70 m3/sek. Tak czy inaczej, nie są znane przyczyny takiej zmiany, wprowadzonej przez zarządzający zbiornikiem RZGW.

Czwartek (19 września), godz. 21:45
Kolejne już dziś kłopoty przy wałach nad Bystrzycą we Wrocławiu. Tym razem woda przesiąka przez wał Janówek - Pracze. - Na miejsce zostało zadysponowanych 300 żołnierzy WOT-u, którzy układają worki z piaskiem zabezpieczając wał - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Wsparcia udziela policja i straż pożarna, a całą akcję koordynują Wody Polskie, jako administrator rzeki i wału - dodaje.

Doszło do wysiąku na wale Janówek - Pracze, na rzece Bystrzycy. Trwa jego uszczelnianie.
Doszło do wysiąku na wale Janówek - Pracze, na rzece Bystrzycy. Trwa jego uszczelnianie. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Czwartek (19 września), godz. 21:15
Szefowa Komisji Europejskiej z dobrymi informacjami we Wrocławiu. Czytaj więcej:

Czwartek (19 września), godz. 20:45
Tak wyglądały dzisiaj tereny w okolicach Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. To poldery zalewowe w pobliżu Siechnic, Trestna, Mokrego Dworu i Blizanowic, zalewanie których podczas powodzi jest normalne. Dzięki nim woda w rzece Odrze utrzymuje niższy poziom. Najbliższe wrocławskie osiedla to Księże Małe i Księże Wielkie, na których nie zarejestrowano podtopień i zalań. Wschodnia Obwodnica Wrocławia pozostaje przejezdna.

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
RZGW we Wrocławiu
Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
RZGW we Wrocławiu
Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
RZGW we Wrocławiu
Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 20:10
Miasto uruchomiło cztery punkty informacyjne i ze wsparciem dla mieszkańców, broniących swoich posesji, wzdłuż Odry i kanału miejskiego. Jest w nich jedzenie, picie, wsparcie organizacyjne i informacyjne. Działają całą dobę i znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Psie Pole, ul. Mazepy 32A
  • Karłowice – Różanka, Mosty Trzebnickie, skrzyż. ul. Żmigrodzka / Na Polance (od ul. Zawalnej)
  • Kowale (też Zacisze – Zalesie), ul. Folwarczna, między Mostami Jagiellońskimi
  • Strachocin – Swojczyce – Wojnów, ul. Vespucciego 26, Olimpia Port przy fontannie

Czwartek (19 września), godz. 19:45
Pilnie potrzebne wsparcie w Romnowie, w gminie Kąty Wrocławskie:

Czwartek (19 września), godz. 19:00
Hala Stulecia wypełniła się żołnierzami. To mundurowi z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. 3000 żołnierzy przyjechało do Wrocławia ze specjalistycznym sprzętem by m.in. umacniać wały przeciwpowodziowe.

Żołnierze w Hali Stulecia
Żołnierze w Hali Stulecia Biuro Prasowe UM Wrocław

Więcej zdjęć:

Czwartek (19 września), godz. 18:15
644 cm, to maksymalny poziom, jaki osiągnęła w czwartek Odra w Trestnie. Taką głębokość rzeki odnotowano o godz. 14, a później 16. Inne pomiary dzisiejszego popołudnia były o kilka centymetrów niższe. Według prognozy modelu IMGW, Odra do północy ma się zbliżyć z powrotem do poziomu około 630 centymetrów.

Czwartek (19 września), godz. 17:30
Mężczyzna przebrany za żołnierza chodził po wałach i informował ludzi, że zostaną one wysadzone. Został już zatrzymany przez ABW - poinformował premier Donald Tusk.

Kim jest ten człowiek? Jak ustalił Krzysztof Zasada, dziennikarz RMF FM, to 26-letni Polak, mieszkaniec jednej z podwrocławskich miejscowości.

Czwartek (19 września), godz. 16:40
Te mosty, drogi, przejścia i przejazdy ciąż pozostają zamknięte dla ruchu pieszego i kołowego:

  • mosty Średzkie (ruch prowadzony jest równoległymi mostami tramwajowymi),
  • most Brodzki,
  • most Marszowicki oraz ul. Marszowicka,
  • ul. Opatowicka,
  • ul. Starodworska,
  • ul. Ślęzoujście,
  • ul. Ludowa,
  • odcinek jezdni między pętlą autobusową Ratyń (od ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Gromadzkiej) do mostu Ratyńskiego (pod wiaduktem al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego),
  • ciągi pieszo-rowerowe zlokalizowane pod przeprawami: most Pokoju, mosty Warszawskie, mosty Jagiellońskie, most Szczytnicki, kładka Zwierzyniecka, kładka Złotnicka,
  • schody między wyspą Daliowa a mostem Piaskowym,
  • Jaz Opatowicki i most Jarnołtowski.

Wrocławski magistrat przypomina, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe.

Czwartek (19 września), godz. 15:40
Mieszkańcy podwrocławskich Szewc boją się o swoje domy. Z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej" skontaktował się pan Łukasz, który opowiada o szybkim wzroście poziomu wody w okolicach mostu Pęgowskiego nad Widawą. Mieszkańcy obawiają się, że przepływ nie jest w żaden sposób kontrolowany. Wysyłają te zdjęcia.

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Strażacy z Trzebnicy uspokajają. Mł. bryg. Dariusz Zajączkowski z KP PSP w Trzebnicy przekazuje, że nagły wzrost wody może niepokoić, jednak jest w pełni kontrolowany i wynika m.in. z przepompowywania wody.
W pobliskim Urazie cały czas jest prowadzony monitoring wałów. Na drodze pomiędzy Paniowicami i Kotowicami postawiono specjalistyczne aluminiowe zapory, które mogą być dodatkowo wzmacniane workami z piaskiem.
Wcześniej strażacy informowali, że w okolicy wyznaczono dwa odcinki bojowe:
- na rzece Widawie (miejscowości Krzyżanowice, Psary, Szymanów);
- na rzece Odra (miejscowości Uraz, ale również Paniowice, Kotowice, Szewce).

Czwartek (19 września), godz. 15:00
Od kilku dni, tysiące wolontariuszy działa na terenie gminy Czernica, podnosząc wały. Pomagają strażacy ochotnicy z Nadolic Wielkich. Zobaczcie nagranie:

Czwartek (19 września), godz. 14:50
- Mieszkańcy Starego Górnika i Starego Otoku po wylaniu Odry są odcięci od świata - informuje PAP.
Miejscowości te położone są w rozlewisku Odry, nieopodal Oławy. Drogi do nich zostały zalane. Pod wodą są także okoliczne pola. Na szczęście poziom wody nie jest wysoki - z relacji mieszkańców wynika, że sięga maksymalnie do kolan, ale mimo to uniemożliwia swobodne poruszanie się.

- Nie można do nas dojechać. Zaryzykowałem przejazd przez tę wodę rowerem, bo dają tam jakieś dary. Jest źle. Z jednej strony walczyliśmy trzy dni. Workowaliśmy ok. 50 wywrotek piasku. 150 osób przy tym pracowało. Nie udało się jednak tego uratować, zalało domy. Od drugiej strony, od Janikowa, domy są uratowane" – powiedział PAP Marek Józefiak ze Starego Górnika.

Czwartek (19 września), godz. 14:15
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 14:00:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 13:30
Na ul. Ślęzoujście pracuje ekipa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta i MPWiK przepompowująca wodę z Ługowiny do Odry. To z uwagi na zamknięte tzw. "wrota Ługowiny". Na pętli Rędzińska działa punkt informacyjny UM Wrocław, który czynny jest całą dobę.

Czwartek (19 września), godz. 12:50
Wrocławski ratusz zapowiada, że w kolejnych dniach przez miasto przepłyną niespotykane ilości wody. Oznacza to, że wody gruntowe mogą podejść do góry, a nie wykluczone, że pojawią się także przesiąki.

Podmyte parki, trawniki, place zabaw, ogródki działkowe czy drogi bądź garaże położone poniżej średniego poziomu okolicy nie będą priorytetem dla władz. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przekazuje, że czas na ich uprzątnięcie nadejdzie po opuszczeniu fali.

Główne siły i środki skoncentrowane są na utrzymaniu ciągłości i stabilności głównego systemu wałów i śluz, drobne wycieki nie zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców i samego miasta, nie stanowią z tym momencie priorytetu służb. Apelujemy o rozważne informowanie służb i zrozumienie w tym zakresie – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Czwartek (19 września), godz. 12:20
Na rzece Zielona zamknięto przepust. Strażacy wypompowują spiętrzoną wodę do Oławy w Radwanicach. Jak przekazuje mł. bryg. Wiesław Szmidt z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, w tym celu korzystają z pompy wysokiej wydajności. Oprócz tego, strażacy zabezpieczają i umacniają wały przy oczyszczalni ścieków “Janówek” i nieopodal Jazu Bartoszowickiego.

Straż pożarna zabezpiecza wały.
Straż pożarna zabezpiecza wały. Fot. mł. bryg. Wiesław Szmidt/Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

Czwartek (19 września), godz. 11:55
Poziom wody w Odrze w dalszym ciągu rośnie. Choć hydrolodzy z IMGW zapowiadali, że fala kulminacyjna będzie miała około 550 cm, poziom wody na stacji w Trestnie wynosi obecnie ponad 640 cm.
Odra - wodowskaz Trestno

  • obecnie: 641 cm
  • stan ostrzegawczy: 380 cm
  • stan alarmowy: 450 cm

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów

  • obecnie: 354 cm
  • stan ostrzegawczy: 230 cm
  • stan alarmowy: 270 cm

Oława - wodowskaz Oława:

  • obecnie: 361 cm
  • stan ostrzegawczy: 200 cm
  • stan alarmowy: 250 cm

Ślęza - wodowskaz Ślęza

  • obecnie: 367 cm
  • stan ostrzegawczy: 270 cm
  • stan alarmowy: 300 cm

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice:

  • obecnie: 138 cm
  • stan ostrzegawczy: 150 cm
  • stan alarmowy: 200 cm

Czwartek (19 września), godz. 11:45
Połamane drzewa zablokowały koryto Ślęzy przy ul. Partynickiej we Wrocławiu. Jak przekazują strażacy z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, na miejsc została zadysponowana m.in. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, której członkowie musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia i pozbyć się zagrożenia przy pomocy technik linowych.

Zdjęcia z wczorajszej akcji strażaków:

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego usuwała przeszkody przy pomocy specjalistycznych lin.
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego usuwała przeszkody przy pomocy specjalistycznych lin. st. kpt. Paweł Łabędzki/KM PSP Wrocław

Czwartek (19 września), godz. 11:35
W ramach pomocy, w drodze do MPWiK Wrocław są 3 pompy PZH-500 - poinformowała Grupa Powen-Wafapomp SA.
Te 2 metrowe urządzenia o masie 1,5t, będą mogły wypompować wodę o objętości basenu olimpijskiego w mniej niż 30 minut i wesprą infrastrukturę krytyczną w obronie przed powodzią w ramach zabezpieczenia Oczyszczalni Janówek.

Czwartek (19 września), godz. 10:35
Wrocławscy strażacy w dalszym ciągu kontrolują sytuację w pobliżu wałów. Najwięcej z nich jest w okolicy Janówka. Zadysponowano tam 46 osób. Jak przekazuje w rozmowie z dziennikarzami “Gazety Wrocławskiej” dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, kolejni strażacy są wysyłani m.in. na Groblę Łaniewską. Łącznie są to 22 osoby.

Czwartek (19 września), godz. 10:20
Zgodnie z najnowszymi danymi IMGW, poziom wody w Odrze na stacji Trestno wynosi obecnie 636 cm. Wrocławianie obserwują stan rzeki m.in. z Mostów Pomorskich.

Zgodnie z najnowszymi danymi IMGW, poziom wody w Odrze na stacji Trestno wynosi obecnie 636 cm. Wrocławianie obserwują stan rzeki m.in. z Mostów Pom
Zgodnie z najnowszymi danymi IMGW, poziom wody w Odrze na stacji Trestno wynosi obecnie 636 cm. Wrocławianie obserwują stan rzeki m.in. z Mostów Pomorskich. Paweł Relikowski / Polska Press

Z kolei poziom wód w Oławie osiągnął pułap 364 cm. Tak wygląda dziś Jaz Małgorzata.

Poziom wód w Oławie osiągnął pułap 364 cm. Tak wygląda dziś Jaz Małgorzata.
Poziom wód w Oławie osiągnął pułap 364 cm. Tak wygląda dziś Jaz Małgorzata. Paweł Relikowski / Polska Press

Czwartek (19 września), godz. 10:00
Ludzkie tragedie nie powstrzymują złodziei i oszustów przed kradzieżami oraz wyłudzaniem pieniędzy. Ofiarą padli nawet ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, których okradziono w akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Roman Kuster, I Zastępca Komendanta Głównego Policji, mówi o ponad 30 fałszywych zbiórkach dla powodzian.

Więcej:

Czwartek (19 września), godz. 09:30
Zmiany w kursowaniu linii autobusowych, szczególnie ważnych dla zachodniej i wschodniej części Wrocławia. Obowiązują od teraz do odwołania:
100 - kursy do pętli Księże Wielkie,
101 - kursy zostały skierowane objazdem w obu kierunkach przez ul. Boguszowską,
103 - kursy wariantowe w kierunku Janówka zostały skrócone do pętli Pracze Odrzańskie,
117 - kursy są skierowane do pętli w miejscowości Gałów. Obsługa Jerzmanowa przez linię 117, zostanie zawieszona,
120 - kursy skrócone do skrzyżowania ulic Na Niskich Łąkach i Rakowieckiej,
909 - kursy skrócone do pętli w Samotworze,
920 - kursy zawieszone.

Czwartek (19 września), godz. 09:05
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 08:50:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 08:40
Najważniejsze informacje z porannego sztabu kryzysowego:

  • Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, zapewniał, że pomimo otwarcia polderu Oławka, woda z sieci we Wrocławiu jest zdatna do picia. Jednocześnie miasto gromadzi wodę zdatną do spożycia, zapewniając bezpieczną rezerwę;
  • drogi w rejonie Mokrego Dworu zostały zamknięte dla ruchu, omijajcie ten rejon;
  • władze miasta przygotowują się też na ew. cofki na mniejszych rzekach. Właśnie dlatego jaz Małgorzata został zamknięta, a woda z niego jest wypompowywana, tak aby w razie potrzeby przyjąć nadmiar wody z Oławy;

Wieści z Dolnego Śląska:
Mniej osób pozostaje bez prądu. Wczoraj było ich ponad 13 tys, na ten moment to 8,2 tys. Do Kotliny Kłodzkiej Fundacja WOŚP skierowała 10 tirów z pomocą. Na ten moment w województwie ewakuowanych jest 2125 osób.

- Pobieżna inwentaryzacja budynków w Lądku-Zdroju wskazała na 75 budynków jako zagrażające osobom tam przebywającym - częściowo lub w całości. W Stroniu Śląskim takich obiektów jest 31 - zaraportował nadbryg. Kamieniecki.

Czwartek (19 września), godz. 08:30
Wrocławianie pomagają zdezorientowanym zwierzętom. Na Mostach Pomorskich, po jezdni błąkał się bóbr. Zajęli się nim mieszkańcy. Jeśli traficie na dzikie zwierzę i nie wiecie jak mu pomóc, skontaktujcie się z wrocławską Ekostrażą pod numerem:
605 782 214 lub 782 240 846.

Mieszkańcy pomogli zdezorientowanemu zwierzęciu.
Mieszkańcy pomogli zdezorientowanemu zwierzęciu. Paweł Relikowski/Polska Press

Czwartek (19 września), godz. 08:10
W związku z zaistniałą sytuacją powodziową, która dotknęła wiele osób w południowych regionach naszego kraju. Dla mieszkańców Dolnego Śląska uruchomione zostało bezpłatne wsparcie psychologiczne, które jest skierowane szczególnie dla dzieci i młodzieży z terenów, które dotknęło nieszczęście.
Bezpłatna infolinia: +48 800 805 600
Godziny działania: 08:00-22:00, codziennie

Czwartek (19 września), godz. 07:40
We Wrocławiu o poranku obradował sztab kryzysowy z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

- Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu - mówił premier.

Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas sztabu wskazał, że "obserwujemy spadki poniżej Raciborza i to jest najważniejsze". "W Opolu, Brzegu i Oławie też już notujemy delikatne spadki, koło godz. 8-9 w Opolu rozpocznie się najbardziej widoczny" - powiedział.

Czwartek (19 września), godz. 07:30
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 07:20:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 06:40
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 06:40:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 06:10
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 06:00:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 05:30
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 05:30:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko

Czwartek (19 września), godz. 05:00
O godzinie 5 nad ranem wodowskaz w Trestnie pokazywał poziom wody na Odrze - 628 cm.

Czwartek (19 września), godz. 04:50
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 4:50:

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
  • Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 356 cm stan alarmowy: 270 cm. Prognoza na 19.09: 352 cm. Prognoza na 20.09: 361 cm
  • Oława - wodowskaz Oława: obecnie 374 cm stan alarmowy: 250 cm. Prognoza na 19.09: 378 cm. Prognoza na 20.09: 313 cm
  • Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 380 cm stan alarmowy: 300 cm. Prognoza na 19.09: 383 cm Prognoza na 20.09: 359 cm
  • Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 140 cm stan alarmowy: 200 cm. Prognoza na 19.09: 140 cm. Prognoza na 20.09: 138 cm

Czwartek (19 września), godz. 04:20
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 4:20. Co ważne taki stan utrzymuje się od przeszło godziny.

Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 4:20
Stacja hydrologiczna Trestno - stan na godz. 4:20 HYDRO IMGW

Czwartek (19 września), godz. 03:50
Miasto informuje: "Sytuacja jest pod kontrolą".

Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem.
Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku.

Czwartek (19 września), godz. 01:50
Na Marszowicach konieczna jest naprawa wałów.

Jesteśmy na Marszowicach. Naprawa wału. Przesiąk w dwóch miejscach. Jak zwykle ciężka praca mieszkańców obecnych na miejscu, strażaków i żołnierzy. Prace już prawie zakończone - informuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Czwartek (19 września), godz. 00:50
Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać m.in. na terenie wałów przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku, przy wałach na Marszowicach oraz na promenadzie przy Żabiej Ścieżce. To łącznie kilkuset ratowników w różnych częściach miasta, którzy zabezpieczają je przed falą.

Fala Kulminacyjna dociera do miasta.

Środa (18 września), godz. 23:50
Wrocławski ratusz podał przed chwilą aktualizację stanu rzek we Wrocławiu (na godz. 23.00).

Wodowskaz w Trestnie wskazuje 594 cm. Prognoza na czwartek (19 września) to min. 595 cm, poziom maksymalny może wynieść. 610. Z kolei prognoza na piątek to 589 cm.

  • Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 356 cm, stan alarmowy: 270 cm, prognoza na 19.09: 352 cm, prognoza na 20.09: 356 cm
  • Oława - wodowskaz Oława: obecnie 383 cm, stan alarmowy: 250 cm, prognoza na 19.09: 371 cm, prognoza na 20.09: 300 cm
  • Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 388 cm, stan alarmowy: 300 cm, prognoza na 19.09: 384 cm, prognoza na 20.09: 359 cm
  • Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 141 cm, stan alarmowy:200 cm, prognoza na 19.09: 141 cm, prognoza na 20.09: 140 cm

Środa (18 września), godz. 23:30
Wrocław czeka na kulminację fali powodziowej. Ta ma nastąpić dziś o północy.

"Zgodnie z prognozą Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej kulminacja we Wrocławiu jest przewidziana dziś na godzinę 0.00" - poinformowała dziś prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

Wały przeciwpowodziowe są cały czas monitorowane, m.in. przez wojsko.

Środa (18 września), godz. 23:00
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych. Jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia. Teren, na którym rozlewa się woda jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią.

Procesy uzdatniania wody są pod ciągłym nadzorem technologicznym oraz laboratoryjnym. Woda jest regularnie badana – nadal spełnia wszystkie normy i jest zdatna do picia.

Środa (18 września), godz. 22.40
Około 6 metrów, zdaniem Wód Polskich, ma wynieść fala powodziowa we Wrocławiu. Ma nadejść tej nocy, prawdopodobnie koło północy.

Dyrektor IMGW-PIB prof. dr hab. Robert Czerniawski na posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu poinformował, że "w najgorszym przypadku jest rzeka Bystrzyca, gdzie mamy do czynienia z regulowaniem wody w zbiorniku Mietków i nienaturalnym stanem wody w Bystrzycy". Ale... według modeli, które wykonano "nawet w sytuacji zetknięcia się wód w Bystrzycy z wodą Odry, sytuacja nie jest tragiczna".

- W przypadku Opola i Wrocławia nie powinno dojść do wylania się wody ponad wały - stwierdził specjalista.

Środa (18 września), godz. 22.20
Punkt wydawania worków z piaskiem przy Tarczyński Arenie Wrocław działa dziś do wyczerpania zapasów. Jutro od rana worki znów będą wydawane w trzech lokalizacjach:

  • Tarczyński Arena Wrocław – wjazd bramą B od Alei Śląskiej
  • Stadion Olimpijski – wjazd od ul. Mickiewicza
  • Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu - przy ul. Długiej

Środa (18 września), godz. 21.50
Mietków cieknie górą. Nie jest w stanie gromadzić więcej wody. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1997 roku. Zalew Mietkowski wypełnił się już w 100 procentach i nie pomieści już ani kubika więcej. Ponieważ wody wciąż przybywa nieco szybciej, niż z niego wylatuje, nadmiar przecieka górą, przez śluzę tamy. Co ważne, nie jest to wielki wypływ, sytuacja wygląda na opanowaną. Więcej w naszym artykule:

Środa (18 września), godz. 21.20
Fala wezbraniowa na Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście.

Środa (18 września), godz. 20.30
Wrocławscy strażacy wciąż pracują przy budowie wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Bystrzycy. Jak przekazuje w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej" dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, jednostki są kierowane przede wszystkim na Marszowice i Stabłowice. Strażacy umacniają wały i uzupełniają ewentualne dziury. Są to doraźne prace naprawcze, które mają zabezpieczyć pobliski teren.

Środa (18 września), godz. 20.00
Według najnowszych informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, fala powodziowa na Odrze uległa wypłaszczeniu i wydłużeniu. Obecnie wodowskaz w Trestnie wskazuje 560 cm (stan na godz. 19:10). W godzinach nocnych przewiduje się nieznaczny wzrost poziomu wody - o około 20 cm. Według IMGW poziom wody nie powinien więcej rosnąć.

Stany pozostałych rzek:

  • Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 356 cm

stan alarmowy: 270 cm
Prognoza na 19.09: 350 cm
Prognoza na 20.09: 354 cm

  • Oława - wodowskaz Oława: obecnie 390 cm

stan alarmowy: 250 cm
Prognoza na 19.09: 368 cm
Prognoza na 20.09: 319 cm

  • Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 392 cm

stan alarmowy: 300 cm
Prognoza na 19.09: 382 cm
Prognoza na 20.09: 356 cm

  • Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 142 cm

stan alarmowy:200 cm
Prognoza na 19.09: 142 cm
Prognoza na 20.09: 141 cm

Środa (18 września), godz. 19.45

"Te informacje, które wskazują na to, że w tych kluczowych miejscach kulminacja nie powinna dojść do korony wałów, nie mogą nikogo z was uspokajać, bo (...) zawsze jest pytanie, czy wał wytrzyma, nie tylko czy się nie przeleje, ale czy wytrzyma" - powiedział premier Donald Tusk podczas wieczornego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

Fala powodziowa ma przyjść do Wrocławia w nocy, wysoka woda utrzyma się przez kilka dni.

- Wały są namoknięte od dłuższego czasu, bo mieliśmy deszcze, dlatego trzeba ich pilnować. Cały czas działamy, służby są w gotowości - dodał w rozmowie z nami wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

Środa (18 września), godz. 19.30
Decyzją lidera przeciwpowodziowego z osiedla Pilczyce - Kozanów - Popowice Płn., uruchomione zostają obywatelskie patrole wałów. To w ramach wsparcia służb oraz nadzoru odcinka wałów bezpośrednio graniczącego z najbardziej narażonymi na powódź osiedlami. Obywatelskie patrole będą pełnić dyżury po 2-3 osoby i sprawdzać okolice wałów nocą.

Środa (18 września), godz. 18.40

- Woda na Bystrzycy w sposób widoczny zaczęła opadać. Zrzut ze zbiornika Mietków został utrzymany na poziomie 100 m3/s. RZGW przekazało nam informacje, że w najbliższym czasie nie planują zwiększenia zarzutu. Jednocześnie zaczęła spadać ilość wody na rzece Strzegomce, co spowodowało spadek ilości wody w rzece. To oznacza że woda będzie się trzymała w korycie. Byliśmy dziś na wizji lokalnej i możemy potwierdzić, że wszystkie zabezpieczenia, które zostały wykonane do tej pory na osiedlach wzdłuż całej Bystrzycy są świetnie zrobione i całkowicie wystarczające. Nie ma potrzeby kontynuować pracy mieszkańców. Będziemy kontrolować stan wałów i zabezpieczeń ze Strażą Miejską, Strażą Pożarną i Wojskiem - informuje Piotr Laska, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Środa (18 września), godz. 18.10
"Sytuacja jest monitorowana, a podjęte działania zabezpieczające przynoszą efekty" - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta. Obecnie większość działań koncentruje się na zabezpieczeniu zachodniej części miasta.

Pomagają m.in. żołnierze 10 Wrocławskiej Brygady Łączności, którzy już od kilku dni intensywnie walczą z żywiołem, uczestnicząc w akcji przeciwpowodziowej. Obecnie ich działania skupiają się w rejonie wrocławskiej Leśnicy.

Powódź na Dolnym Śląsku. Wylała rzeka Czarna. Pod Głogowem utworzylo się potężne rozlewisko
10 WBŁ

Środa (18 września), godz. 17.20
Ratusz potwierdza - prognozowana fala kulminacyjna Odry będzie niższa niż wcześniej przewidywano.

Według najnowszych danych IMGW, poziom wody w Trestnie ma osiągnąć maksymalnie 564 cm, podczas gdy wczoraj prognozowano 640 cm (dla porównania: rekordowy poziom z 1997 roku to 724 cm) - informuje urząd miasta.

Obecnie w Trestnie woda przekroczyła stan alarmowy i ma 560 cm, a w Oławie ustabilizowała się na poziomie około 742 cm.

Środa (18 września), godz. 16.55
Do akcji umacniania wałów pod Wrocławiem przyłączyli się także podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Jak przekazuje placówka, wysłano ponad pół tysiąca żołnierzy.

Od wtorku (17 września) działają w Łanach (gm. Czernica). Tam pomagają układać worki z piaskiem, a także patrolują teren przylegający do Odry. Akcja odbywa się na odcinku 7,5 km. Działania są prowadzone zarówno w kierunku wrocławskiego osiedla Wojnów, jak i w stronę na Kamieniec Wrocławski. Od środy (18 września) druga grupa podchorążych wspomaga straż pożarną w gminie Kąty Wrocławskie.

- Dla mieszkańców Kątów Wrocławskich zagrożenie stanowią zrzuty wody ze Zbiornika Mietków. W tej chwili trwa tam dramatyczna walka o utrzymanie przeciekającego wału. Skuteczna akcja w tym miejscu będzie miała znaczny wpływ na bezpieczeństwo osiedli Marszowice, Stabłowice, Leśnica i Złotniki we Wrocławiu - przekazuje AWL.

Trzecią grupę skierowano w okolice mostu Brodzkiego na Bystrzycy. Największe zagrożenie stanowi w tym miejscu woda z Zalewu Mietkowskiego.

W działaniach bierze udział ponad 500 żołnierzy Akademii.
W działaniach bierze udział ponad 500 żołnierzy Akademii. AWL

Zdjęcia z działań wojskowych znajdziecie w galerii:

Środa (18 września), godz. 16.10
Najnowsze informacje o stanach wód rzek (stan na godz. 14.20). Dane przekazywane przez IMGW dla Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Odra wodowskaz Trestno:

  • obecnie: 498 cm
  • stan alarmowy: 450 cm
  • Prognoza kulminacji na 19-20.09: minimum – 530, maksimum 550 cm ( w 1997: 724cm)

Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów:

  • obecnie: 357 cm
  • stan alarmowy: 270 cm
  • Prognoza na 19.09: 351 cm
  • Prognoza na 20.09: 355 cm

Oława - wodowskaz Oława:

  • obecnie: 395 cm
  • stan alarmowy: 250 cm
  • Prognoza na 19.09: 346 cm
  • Prognoza na 20.09: 332 cm

Ślęza - wodowskaz Ślęza:

  • obecnie: 393 cm
  • stan alarmowy: 300 cm
  • Prognoza na 19.09: 376 cm
  • Prognoza na 20.09: 333 cm

Widawa - wodowskaz Krzyżanowice:

  • obecnie: 142 cm
  • stan alarmowy: 200 cm
  • Prognoza na 19.09: 144 cm
  • Prognoza na 20.09: 146 cm

Środa (18 września), godz. 15.40
Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny maleje. Jak przekazuje w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej" Linda Hofman, rzecznik prasowy PGW WP RZGW w Gliwicach, ze zbiornika odpływa więcej wody niż do niego wpływa. O godzinie 14 poziom zapełnienia wyniósł około 70%, co odpowiada 131 mln m3 wody.

Środa (18 września), godz. 14.50
Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje kolejne informacje o działaniach prowadzonych w okolicach ujść Bystrzycy, Ślęzy i Oławy.

Bystrzyca

- Zafoliujemy miejscami wał od ujścia do Mostu Brodzkiego od strony oczyszczalni ścieków Janówek (wał zachodni czyli lewy). Wał od strony Pracz Odrzańskich (wschodni czyli prawy) - jest miejscami za niski i choć nie ma potrzeby to profilaktycznie go miejscami zafoliujemy i podwyższymy od ujścia do mostu kolejowego w Praczach. [...] Wspiera nas Wojsko, Żołnierze WOT, Straż i strażaccy kadeci - przekazują pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Ślęza

- [...] Od strony Kozanowa powstał nowy wał zabezpieczający przez wodą z cofki. Na wysokości Tarczyński Arena mamy elektrownię wodna na stopniu wodnym, którego wysokość blokuje dalsze wpływanie wody w głąb Ślęzy - czytamy w komunikacie.

Oława

- Woda może się cofnąć do Przepompowni Małgorzata. [Wówczas - red.] zamkniemy Jaz Małgorzata i uruchomimy pompy, które nadmiar wody z Oławy będą pompować na drugą stronę w kierunku Odry. Od ujścia do Jazu Małgorzata nabrzeże jest wystarczająco wysokie z obu stron - dodają przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Środa (18 września), godz. 14.30
W różnych częściach miasta rozstawiono punkty informacyjne. Przy każdym z namiotów podstawiono autobusy miejskiego przewoźnika. W namiotach będą stacjonowali strażnicy miejscy oraz przedstawiciele WCRS, którzy udzielają najważniejszych informacji. Znajdziecie ich pod tymi adresami:

  • ul. Skoczylasa przy kościele,
  • ul. Żwirowa 35,
  • ul. Lubomierska,
  • ul. Stabłowicka/Główna,
  • pętla autobusowa,
  • ul. Rędzińska 81.

Środa (18 września), godz. 13.30
Ewakuacja zalanego gospodarstwa na osiedlu Jarnołtów we Wrocławiu. Woda już wdarła się do tego miejsca, ewakuowane będą również zwierzęta, m.in. konie i kozy.

Środa (18 września), godz. 13.15
W czwartek (19 września) do Wrocławia przyjedzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, celem wizyty jest okazanie solidarności z Polską. W trakcie wizyty Ursula von der Leyen spotka się z politykami innych krajów poszkodowanych przez powódź.

Środa (18 września), godz. 12.40
Woda zaczyna wdzierać się na cmentarz Grabiszyński. W południowo-zachodniej części cmentarza przy płocie zalanych zostało kilka nagrobków. Na miejscu jest policja i wojsko, którzy monitorują sytuację.

Policja przekazała w rozmowie z reporterem "Gazety Wrocławskiej", że to najprawdopodobniej wody gruntowe. Woda w okolicach cmentarza Grabiszyńskiego, nie przekroczyła jeszcze wałów Ślęzy. Na miejsce wezwano straż pożarną, która nie stwierdziła zagrożenia. Miejsce jest patrolowane przez policję i wojsko.

Przypominamy, że od wtorku (17 września) wszystkie cmentarze komunalne we Wrocławiu są zamknięte. Odbywają się jedynie zaplanowane wcześniej pogrzeby.

Środa (18 września), godz. 12.10
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikuje nowe prognozy. Kulminacja fali powodziowej ma dotrzeć do Wrocławia w czwartek (19 września) o godzinie 2 w nocy. Prognozowany maksymalny stan na stacji hydrologicznej Trestno to 550 cm.

Dariusz Witko, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej przekazuje, że należy słuchać aktualnych komunikatów służb. Na Ślęzie, Oławie i Bystrzycy może dojść do cofki. Oznacza to, że woda przed ujściem do Odry może rozlać się w niekontrolowany sposób.

Przypominamy, że w 1997 roku poziom wody na stacji pomiarowej na stacji hydrologicznej Trestno wyniósł 724 cm.

Środa (18 września), godz. 11.40
Oława walczy z kulminacją na Odrze. Szczegóły i zdjęcia w tekście poniżej:

Środa (18 września), godz. 11.35
MPK Wrocław przekazuje, że z powodu zamknięcia mostów Średzkich, autobusy zostały przekierowane na mosty tramwajowe:

  • autobusy linii 101 zostały skierowane objazdem w obu kierunkach od ul. Jeleniogórskiej przez ul. Kosmonautów do pętli Kosmonautów (Szpital);
  • autobusy linii 148 zostały skierowane objazdem w obu kierunkach od ul. Złotnickiej przez ul. Kosmonautów do pętli Kosmonautów (Szpital)

.

Powyższa zmiana obowiązuje do odwołania.

Środa (18 września), godz. 11.20
Decyzją Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, w środę (18 września) o godz. 12 zostaną zamknięte mosty Średzkie. Ruch pieszy i kołowy w stronę Środy Śląskiej został skierowany na sąsiednie mosty, po kt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szczawiowa
" prognozy nie są przesadnie alarmujące"
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska