Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź w Małopolsce. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych. Woda wdarła się nawet do szpitala

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
W sobotę i niedzielę aż 672 raz musieli interweniować strażacy w Małopolsce w związku z ulewnymi deszczami. Wciąż najgorsza sytuacja jest m.in. w powiecie limanowskim i bocheńskim. W Łapanowie ewakuowano kilkadziesiąt osób. Część dróg powiatowych w województwie jest nieprzejezdna. Strażacy przyznają jednak, że ostatnia noc (z niedzieli na poniedziałek) była już o wiele spokojniejsza niż weekend.

WIDEO: "Zalało cały dom, tragedia", "Czegoś takiego nie widziałem". Podtopienia w Małopolsce

Źródło: TVN24/x-news

W sobotę i niedzielę najczęściej strażacy musieli interweniować w powiecie limanowskim (239 raz) oraz myślenickim i bocheńskim (po 140 razy).

Łącznie w Małopolsce podtopionych zostało 345 budynków. W miejscowości Szczyrzyc woda zaczęła wdzierać się nawet do szpitala. Przebywające w nim osoby musiały być ewakuowane na wyższą kondygnację.

Natomiast w Łapanowie ewakuowano 48 osób (30 osób z kempingu, 18 z okolicznych budynków).

- Łącznie w Małopolsce w sześćdziesięciu przypadkach musieliśmy ewakuować osoby. Dwa zdarzenia były dość drastyczne, ponieważ ewakuowaliśmy osoby poruszające się samochodem. Nagle wpadły bowiem w nurt wezbranej wody, która pojawiła się niespodziewanie na drodze. Na szczęście wszystkie te osoby zostały bezpiecznie ewakuowane - zaznaczają małopolscy strażacy.

- Oprócz interwencji związanych z potopionymi budynkami, mieliśmy też m.in. ponad 100 interwencji do zalanych dróg. W sobotę i niedzielę do interwencji wyjeżdżało ponad 860 zastępów straży pożarnej (ponad 4 tys, strażaków i druhów) - zaznacza Sebastian Woźniak, Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

W Krakowie związku z intensywnymi opadami deszczu uszkodzona została nawierzchnia ulicy Lindego.
- Na odcinku ok. 20 m (przy skrzyżowaniu z ul. Balicką) pojawiło się wybrzuszenie. Podjęto więc decyzję o zamknięciu tego fragmentu ulicy. Nie ma możliwości przejazdu z Lindego w Balicką i z Balickiej w Lindego. Miejsce sprawdzane jest obecnie przez ekipy MPWiK - informowali w poniedziałek rano urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Myślenice. Ogromne ulewy nad powiatem. Najwięcej zniszczeń w...

Z kolei w potoku w miejscowości Słopnice znaleziono ciało mężczyzny. Badane są okoliczności tej tragedii.
- Pamiętajmy, że ostrzeżenia meteorologiczne wciąż obowiązują - podkreślają strażacy.

- Jesteśmy gotowi do tego, by wypłacać zapomogi do 6 tysięcy złotych dla tych mieszkańców, których budynki mieszkalne zostały podtopione, w jakiejś części zniszczone. Czekamy na wnioski samorządów - deklaruje wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Myślę, że już dziś będziemy mogli te środki wypłacać. Oczywiście jesteśmy w kontakcie z MSWiA i ministerstwem finansów jeśli chodzi o pozyskanie dodatkowych środków, gdyby taka potrzeba zachodziła. Nie wiemy bowiem na ten moment dokładnie ile takich wniosków do nas wpłynie. Również samorządowcy jeszcze wczoraj takiego rozeznania nie mieli - podkreślał w poniedziałek rano wojewoda.

Niedługo później Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że wpłynął wniosek gminy Raciechowice o zasiłki do 6 tys. złotych dla poszkodowanych wskutek ostatnich ulew. Wójt gminy zawnioskował o 300 tys. złotych dla 50 gospodarstw, które ucierpiały.

- Te środki już przekazaliśmy na rachunek gminy. Do godziny 12 wnioski złożyły kolejne samorządy (Tymbark, Mszana Dolna (gmina), Łapanów. Aktualnie są one przez nas rozpatrywane, przelewy wykonamy niezwłocznie - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

I przypomnina, że osoby/rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.

Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych.

- Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów - zaznacza Joanna Paździo.

Kraków. Aktywiści na Rynku Głównym: "Mamy dość demolowania n...

Informuje również, że gminy mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody. Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gminy mogą również wypłacać zasiłki ze środków własnych, a następnie wnioskować o zwrot tych środków z budżetu państwa.

Piotr Ćwik podkreśla, że bardzo ważną kwestią jest też odbudowa zniszczonych dróg. - Będziemy starać się, by samorządy mogły pozyskać nawet do 100 procent wsparcia finansowego na odbudowę tych zniszczonych dróg, głównie są to drogi powiatowe. Według tego rozeznania, które mamy na dziś, można oszacować straty w infrastrukturze w Małopolsce na dziesiątki milionów złotych. Oczywiście ta kwota może się zmienić - zaznacza wojewoda małopolski.

Alarm przeciwpowodziowy:

Powiat Bocheński
(gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia) od godz. 8.00, 21.06.2020 r.

Powiat Myślenicki – (cały powiat) godz. 5.35, dnia 21.06.2020 r.
gm. Raciechowice – od godz. 23.00 dnia 20.06.2020 r.

Powiat Limanowski – (cały powiat) godz. 23.00, dnia 20.06.2020 r.
Gminy Jodłownik, Mszana Dolna oraz Dobra wprowadziły alarm przeciwpowodziowy.

Łapanów walczy z powodzią po gwałtownej, nocnej ulewie. Prze...

Drogi uszkodzone (nieprzejezdne)

pow. myślenicki
- Pcim droga Powiatowa 924 – uszkodzona nawierzchnia;
- Dąbie droga Powiatowa 1622 – uszkodzona nawierzchnia;
- Pcim droga gminna – uszkodzona nawierzchnia;

pow. limanowski
- Szczyrzyc – droga Powiatowa 1623 – uszkodzona nawierzchnia;
- Węglówka - – droga Powiatowa 1626 – uszkodzona nawierzchnia;


PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAŁOPOLSKIEGO

ważność od godz. 07:30 dnia 22.06.2020 do godz. 07:30 dnia 23.06.2020

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, a na wschodzie województwa miejscami burze. Prognozowana suma opadów miejscami do 50 mm. Lokalnie możliwy grad. Temperatura maksymalna od około 19°C na zachodzie do około 23°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 16°C do 20°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. W górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h.

Podtopiona gmina Gdów. Woda wdarła się na posesje i do budyn...

W nocy zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a na wschodzie województwa początkowo zanikające burze. Suma opadów na wschodzie województwa miejscami do 10 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 11°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr dość silny w porywach do 65 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska