Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powszechny Spis Rolny 2020 w województwie małopolskim. Wyniki poznamy już 9 grudnia 2021 roku

opr. Magda Smoleń
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. w całej Polsce został prowadzony Powszechny Spis Rolny. 9 grudnia 2021 podczas konferencji zostaną omówione wstępne wyniki spisu oraz zaprezentowany potencjał małopolskiego rolnictwa.
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. w całej Polsce został prowadzony Powszechny Spis Rolny. 9 grudnia 2021 podczas konferencji zostaną omówione wstępne wyniki spisu oraz zaprezentowany potencjał małopolskiego rolnictwa. Fot. 123 RF
Od Podhala do Charsznicy – tak żyją Małopolscy rolnicy! Konferencja podsumowująca wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 w województwie małopolskim już 9 grudnia w Krakowie. Organizatorem jest Urząd Statystyczny w Krakowie, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie.

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. w całej Polsce został prowadzony Powszechny Spis Rolny. Agnieszka Szlubowska - dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie, odpowiedzialna za realizację tego najważniejszego badania rolnictwa w Małopolsce wspólnie z Łukaszem Kmitą - wojewodą małopolskim oraz Oddziałem Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie 9 grudnia organizuje konferencję „Od Podhala do Charsznicy – tak żyją Małopolscy rolnicy!”

Podczas konferencji zostaną omówione wstępne wyniki spisu rolnego oraz zaprezentowany potencjał małopolskiego rolnictwa. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni specjaliści, przedstawiciele najważniejszych instytucji realizujących zadania z zakresu rolnictwa, samorządowcy, środowisko naukowe, media, koła gospodyń wiejskich i małopolscy rolnicy.

Powszechny Spis Rolny to największe badanie rynku rolniczego

Powszechny Spis Rolny to największe badanie rolnictwa, którego wyniki służą do kreowania programów rozwojowych rolnictwa i obszarów wiejskich oraz dostarczają szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, ekonomicznej i demograficznej rolników.
Spis był realizowany jako badanie pełne, skierowane obligatoryjnie z mocy ustawy do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Zakres, formę, tryb przeprowadzenia oraz prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem jego wyników reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym.
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie „Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r.” PSR 2020 był drugim powszechnym spisem rolnym przeprowadzonym po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, poprzedni miał miejsce w 2010 r.
W państwach członkowskich ONZ to pełne badanie jest realizowane raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

Spisało się niemal 98 proc. gospodarstw

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 w całej Polsce zostało spisanych niemal 98 proc. gospodarstw rolnych. W Małopolsce rolnicy spisali się wzorowo. Obowiązek dotyczył ponad 150 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, a zrealizowało go blisko 100 proc. gospodarzy z naszego województwa. Blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet, co pokazuje, że gospodarstwa rolne rozwijają się, są nowoczesne i wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu.

Powszechny Spis Rolny 2020 w województwie małopolskim. Wyniki poznamy już 9 grudnia 2021 roku

Gospodarstwa rolne zajmują około 60 proc. Małopolski

Małopolskę cechują unikatowe walory przyrodnicze i krajobrazowe, różnorodność kultury i tradycji ludowej, bogactwo lokalnych odmian roślin uprawnych, ras zwierząt hodowlanych oraz pracowitość rolników. Gospodarstwa rolne zajmują około 60 proc. powierzchni województwa.
Rolnicy specjalizują się w:

  • produkcji mieszanej
  • hodowli zwierząt trawożernych
  • warzywnictwie
  • sadownictwie

W naszym regionie jest najwięcej gospodarstw ekologicznych, które rozwijają produkcję wysokiej jakości żywności tradycyjnej, regionalnej, ekologicznej.

Coraz częściej małopolscy rolnicy poszukują nowych kierunków produkcji rolnej jak winiarstwo, pszczelarstwo, uprawa ziół, hodowla ryb, alpak, strusi czy jeleni.

Bogactwem małopolskiej wsi, oprócz pracowitych rolników, produkcji rolnej, hodowli zwierząt są kultura, tradycje i folklor regionalny, ukształtowane przez lata.

Spadek liczby gospodarstw rolniczych, ale...

Wyniki spisu wskazują na dalsze przemiany sektora rolnictwa, jak również nasilenie tendencji obserwowanych w latach 2002–2010. W województwie małopolskim utrzymuje się tendencja spadku liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. Obserwujemy charakterystyczne dla regionu południowego rozdrobnienie gospodarstw rolnych. W małopolskim rolnictwie postępuje modernizacja, specjalizacja i poprawa konkurencyjności gospodarstw rolnych. Produkcja rolna staje się zregionalizowana, zarówno w zakresie uprawy roślin, jak i chowu zwierząt gospodarskich.

Powszechny Spis Rolny 2020 w województwie małopolskim. Wyniki poznamy już 9 grudnia 2021 roku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska