- Skąd wiemy, jaka jest naprawdę sytuacja w małopolskim rolnictwie?
- Z danych, jakie regularnie zbieramy od rolników. Jednym z narzędzi zbierania danych jest pełne badanie rolnictwa, dokonywane raz na dziesięć lat, czyli Powszechny Spis Rolny.
- Spisy rolne odbywają się w tym roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dlaczego?
- Charakterystyczne dla spisów jest to, że przeprowadza się je w latach kończących się na zero, niezależnie od okoliczności. Epidemia nie ma na to wpływu. Chodzi o uzyskanie materiału do miarodajnych analiz, a także porównań. Dane te opracowujemy i przygotowujemy w oparciu o nie liczne publikacje, których celem jest informowanie oraz edukowanie Polaków. Jednocześnie stanowią one solidną podstawę do tworzenia strategii rozwoju, polityk w różnych dziedzinach oraz decyzji podejmowanych przez polityków różnych szczebli. Dziś trudno jednoznacznie określić kondycję małopolskiego rolnictwa. Dzięki spisowi będziemy mogli dokonać pewnych podsumowań i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
- Spis rozpoczął się 1 września i potrwa do?
- 30 listopada. Wydawałoby się, że w czasach, kiedy mamy takie bogactwo danych administracyjnych, przeprowadzanie tradycyjnego spisu poprzez pozyskiwanie danych od rolników nie ma sensu. Zwłaszcza, że teoretycznie te dane są już w systemach informatycznych. Ale to jest bardzo ważne, by te rejestry zweryfikować u źródeł, czyli u samych rolników. Dlatego ten spis jest obowiązkowy. Zyskamy dzięki niemu operaty do badań statystycznych, prowadzonych zarówno przez GUS i jego agendy, jak i inne instytucje. Celem tych badań jest stworzenie i dostarczenie pełnego obrazu polskiego rolnictwa. Te dane będą też punktem wyjścia do negocjacji programów wsparcia dla polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej.
- Czyli uczestnicy spisu działają w swoim własnym dobrze pojętym interesie?
- Tak. Pozyskiwane od nich informacje są bardzo istotne zarówno z punktu widzenia dalszego rozwoju małych społeczności, wiosek, sołectw, jak i całych gmin, powiatów, podregionów, regionów i kraju. Ów aspekt ekonomiczny odgrywa tu zatem także olbrzymią rolę. Dane są niezbędne również środowisku naukowemu, które prowadzi analizy i przygotowuje informacje, opracowania oraz prognozy dotyczące funkcjonowania rolnictwa.
- Obecny spis przeprowadzany jest rewolucyjną metodą: w formie samospisu internetowego. To się sprawdza?
- Małopolscy rolnicy są rzeczywiście nowocześni, już od paru lat składają wnioski o opłaty obszarowe w formie elektronicznej, przez internet. Nie ma tu problemu, więc fakt, że spis odbywa się w taki sposób nie jest przypadkowe. Rolnik wchodzi na stronę spisrolny.gov.pl, podaje swe dane identyfikacyjne i uzupełnia formularz. Może to zrobić w najbardziej dogodnym dla siebie momencie.
- A jak ma jakiś problem?
- Dla rolników mieszkających na obszarach, gdzie jest słabszy dostęp do internetu, zorganizowaliśmy punkty do samospisu. Można je znaleźć w urzędzie statystycznym w Krakowie, w naszych oddziałach w Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie i Zakopanem, w urzędach gminy. Można się spisać na miejscu, korzystając z komputera z dostępem do internetu, przy wsparciu konsultanta.
- Rolnicy mogą także skorzystać z innych metod.
- Owszem. Mogą m.in. spisać się w drodze kontraktu telefonicznego z infolinią urzędu statystycznego – pod numerem (22) 279 99 99. Uzyskają tam wszelkie informacje. Pracownicy urzędu statystycznego zaczęli także dzwonić do rolników, którzy nie spisali się jeszcze przez internet i również w drodze wywiadu telefonicznego zbieramy wymagane dane.
- Od 1 października rusza kolejna uzupełniająca forma spisu.
- Tak, będzie to kontakt z rachmistrzem spisowym, w przeważających wypadkach telefoniczny, a w absolutnie niezbędnych sytuacjach – bezpośredni.
- Polski rząd negocjuje teraz wsparcie dla rolników na kolejne siedem lat.
- Tak. Efekty powszechnego spisu rolnego to jest coś, co polski rząd położy na stole w negocjacjach z Unią Europejską. Od wyników spisu zależy w znacznej mierze unijna polityka rolna, w tym wielkość, forma i rodzaj dopłat dla rolników na kolejne lata. Powtarzam: ten spis z natury jest bardzo ważny, dlatego po raz kolejny apeluję do wszystkich rolników, by jak najszybciej spełnili ów obowiązek – w interesie własnym, swoich rodzin, ale też państwa i całego polskiego społeczeństwa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat