Praca w Małopolsce. W tych zawodach znajdziesz pracę w 2021 roku - Barometr Zawodów

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Urząd pracy. W takich punktach wiele osób doświadczonych przez skutki epidemii szuka ratunku - nowego zatrudnienia. Gdzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej znaleźć pracę? Zobacz na następnych slajdach. Piotr Idem / Polska Press
Najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na małopolski rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych (w których najłatwiej znaleźć pracę), jest mniejsza niż przed rokiem. Sytuacja w powiatach jest jednak różna – najwięcej takich zawodów będzie w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach wadowicki, bocheńskim i krakowskim, natomiast najmniej w dąbrowskim i tatrzańskim. Informacje te przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

FLESZ - Nowe składki ZUS dla firm

– Rok 2020 pokazał nam, że w przyszłości powinniśmy być przygotowani na niespodziewane i nagłe zmiany, które będą wymagały zastosowywania nietypowych instrumentów. W dużej mierze to właśnie zastosowanie programów osłonowych, zwanych „tarczami antykryzysowymi”, spowodowało, że pracodawcy zdołali utrzymać wiele miejsc pracy, a wzrost bezrobocia nie był gwałtowny – zauważa wicemarszałek województwa małopolskiego, Tomasz Urynowicz.

Kto znajdzie pracę?

W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy). Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.

Zawody deficytowe - To te, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Zawody zrównoważone - To te, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).

Komu będzie trudniej znaleźć posadę?

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści, a także absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

Zawody nadwyżkowe - To te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Czym jest „Barometr zawodów”?

To jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Badanie prowadzone jest lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można zobaczyć wyniki dla każdego powiatu, województwa i całościowe dla kraju.

Barometr powstaje podczas panelu ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw

„Barometr zawodów” powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja województwa małopolskiego.

STRONA BAROMETRU ZAWODÓW

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Co do filologów, to po niektórych kierunkach (np. filologia bułgarska) można pracy nie mieć przez wiele lat. Tych języków nie uczy siię w liceach (tym bardziej w podstawówkach), szkoły językowe też raczej takich kursów nie prowadzą, UJ raczej zwalnia pracowników niż przyjmuje. Sam straciłem posadę w PAN pod koniec 2002 r. (mam stopień naukowy doktora) i od tego czasu nie mogę odzyskać posady. Wielu filologów (i w ogóle humanistów) wykonuje pracę zupełnie niezgodną z wykształceniem 9nieraz są to pomiotła biurowe lub pracujący fizycznie).

Dodaj ogłoszenie