Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawca nie wystawił nam PIT-u. Co mamy zrobić i jak się rozliczyć

Redakcja
Pracodawcy i inni płatnicy muszą przekazać podatnikom PIT-11 do końca lutego. PIT-11 to nic innego jak informacja o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zdarza się jednak, że jednak pracodawcy nie wypełniają tego obowiązku. Co wtedy mamy zrobić?

Brak przekazania PIT-11 przez pracodawcę nie zwalnia pracownika z obowiązku złożenia rocznego PIT-a. Nie należy się martwić, gdy pracodawca spóźni się z dostarczeniem pracownikowi PIT-11. Najważniejsze żeby na podstawie otrzymanej informacji w terminie złożyć zeznanie roczne, czyli do 30 kwietnia. Gdy zwłoka pracodawcy w dostarczeniu PIT-11 jest długa wato udać się do kadr czy księgowości i upomnieć się. Jeżeli i w ten sposób nie zmobilizujemy pracodawcy do działania, warto wysłać pracodawcy wezwanie o wydanie tego dokumentu.

Jeżeli nadal nie uda się w ten sposób nic uzyskać zawsze można żądać aby urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej podjął stosowne działania. Za niewydanie przez pracodawcę PIT-11 w terminie kodeks karny skarbowy przewiduje  grzywnę do 180 stawek dziennych.

Pomimo, że Urząd kontroli skarbowej może wymierzyć grzywnę to nie może zmusić  pracodawcy, aby ten faktycznie wydał pracownikowi PIT-11. W takim przypadku to podatnik – pracownik będzie zobligowany ustalić wszelkie dane potrzebne do wypełnienia swojego rocznego PIT-a, czyli zgromadzić wszelkie dokumenty dotyczące uzyskanego wynagrodzenia, potrącanych kosztów, składek i zaliczek na podatek. Wystarczy choćby przejrzeć historię naszego konta w banku (o ile pracodawca wpłacał wynagrodzenie na konto) lub umowę o pracę. Problem pojawia się, gdy trzeba wpisać odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w tym celu należy uzyskać druki RMUA od pracodawcy za każdy miesiąc poprzedniego roku podatkowego. Tam wszystkie zaliczki i składki powinny być wyszczególnione.

Jeżeli sami kompletowaliśmy dokumenty udowadniające nasze wynagrodzenie, to warto o tym poinformować urząd skarbowy i wskazać, że ze względu na nieprzekazanie przez płatnika PIT-11 byliśmy zmuszeni do wypełnienia zeznania na podstawie własnych zebranych danych. Jeżeli wzywaliśmy pracodawcę pisemnie do przekazania nam PIT-a, to warto dołączyć kopię pisma wzywającego płatnika wraz z dowodem wysłania. Wtedy podatnik uniknie ewentualnej kary za zaniżenie zobowiązania podatkowego wobec urzędu skarbowego i jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy, to wystarczy, że złoży korektę zeznania podatkowego.
W sytuacji, gdy pracodawca przekaże nam  PIT-11  już po złożeniu przez nas rocznego PIT-a. i okaże się, że ten PIT-11 jest prawidłowy, a w naszym  rocznym zeznaniu znajdują się błędy – powinniśmy złożyć korektę rocznego PIT-a.

Podsumowywując, zawsze warto zgłosić się do profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego), gdyż wysłanie wezwania do pracodawcy o wydanie PIT-11 i uświadomienie go o czekających konsekwencjach karnoskarbowych sporządzone przez prawnika zawsze ma większy oddźwięk.
Magdalena Wojtas

Źródło: Lex Patronum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska