Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 czerwca ustawę o aplikacji mObywatel. Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby. Zmiany mają dotyczyć także kierowców.
Ustawa przewiduje udostępnianie tymczasowego elektronicznego prawa jazdy wyłącznie dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T nowym kierowcom, nieposiadającym dotychczas uprawnień, oraz takim, którzy posiadali już uprawnienie w ramach wymienionych powyżej kategorii i ubiegają się o kolejne uprawnienie z tej grupy. Nowe przepisy pozwolą na to, by osoba, która zdała egzamin zaraz po nim wsiadła do samochodu i korzystała ze swoich uprawnienia.
Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie obowiązywało wyłącznie na terytorium Polski nie dłużej niż przez okres 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.
Kiedy rozwiązanie wejdzie w życie? - Przewidujemy, że wdrożenie nastąpi na przełomie lipca i sierpnia - poinformowało portal Motofakty.pl Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
