Prezydent zabiera pieniądze z Nowej Huty. Mieszkańcy...

  Prezydent zabiera pieniądze z Nowej Huty. Mieszkańcy oburzeni

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Prezydent zabiera pieniądze z Nowej Huty. Mieszkańcy oburzeni

  ©Joanna Urbaniec

  Mieszkańcy dzielnicy wciąż czekają na wiele ważnych inwestycji, które obiecały im władze miasta. Niektóre się oddalają.
  Prezydent zabiera pieniądze z Nowej Huty. Mieszkańcy oburzeni

  ©Joanna Urbaniec

  „Nie miejmy złudzeń, prezydent traktuje Nową Hutę jak piąte koło u wozu”. Takie głosy słychać wśród mieszkańców i radnych po tym, jak dwie ważne inwestycje zawisły na włosku.

  Chodzi o budowę hali sportowej przy jednej z najstarszych szkolnych placówek w tej części miasta, czyli Szkole Podstawowej nr 85 na osiedlu Złotego Wieku (Mistrzejowice), oraz modernizację stadionu sportowego KS Wanda (Bieńczyce). Na pierwsze zadanie w tym roku miasto zarezerwowało 3 mln zł, na drugie 1 mln 735 tys.

  Wszystko zmieniło jedno zarządzenie, podpisane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, dotyczące zmiany planu wydatków na ten rok. Wynika z niego, że... pieniądze zostały przesunięte na inne inwestycje. Radni miejscy nie kryją oburzenia.  - To bardzo zła decyzja. Pokazuje, że prezydent Majchrowski nie traktuje Nowej Huty poważnie. Najgorsze jest to, że są gotowe projekty, uzyskane pozwolenia, a tymczasem władze miasta po cichu zabierają pieniądze, które były na te inwestycje zarezerwowane - twierdzi radny Michał Drewnicki (PiS).

  Taka sytuacja może dziwić, bo Jacek Majchrowski wygrywa wybory prezydenckie w dużej mierze właśnie dzięki głosom wyborców z Nowej Huty. Działanie na ich niekorzyść może odwrócić ten trend w najbliższych wyborach, w których start prezydent już ogłosił. Tymczasem okazuje się, że dwie ważne inwestycje, z których zabrał kilka milionów złotych, to tylko czubek góry lodowej. Na realizację czeka jeszcze ponad 20 innych, które zgodnie z pierwszymi zapowiedziami miały się zakończyć... 6 lat temu.

  Czekają na większą salę


  Przy Szkole Podstawowej nr 85 prężnie działa i rozwija się Uczniowski Klub Sportowy Krakowiak, który, jak twierdzi Ewa Adamczyk, dyrektor placówki, ma olbrzymie osiągnięcia w piłce ręcznej. - Kiedyś uczniowie zdobyli nawet mistrzostwo Polski. Tymczasem muszą ćwiczyć w małej sali gimnastycznej, której wymiary to 10 na 18 metrów. Nie mogą być tutaj rozgrywane nawet zawody - nie ukrywa Adamczyk.

  Nowa sala byłaby pełnowymiarowa, a oglądać mecze można by z trybun. Dyr. Adamczyk podkreśla, że planowana inwestycja ma już pełną dokumentację projektową, dlatego jest mocno zdziwiona docierającymi do niej informacjami.

  - W tym roku szkolnym mam 406 uczniów. W przyszłym ta liczba wzrośnie do ok. 450-460. Ta inwestycja naprawdę jest potrzebna. „Piętnastka” jest bardzo dużą dzielnicą, jednak do tej pory nie doczekała się podobnego obiektu. A trzeba zaznaczyć, że nie skorzystałaby na niej tylko nasza szkoła - dodaje Adamczyk. I przypomina, że w projekcie hali sportowej znalazła się również m.in. sala konferencyjna.

  Dlaczego inwestycja straciła finansowanie w tym roku? Zarząd Infrastruktury Sportowej tłumaczy, że zamierzał przeznaczyć na nią 6 mln zł, tymczasem najniższa oferta w przetargu na budowę hali opiewała na kwotę o ponad 640 tys. złotych wyższą. Kolejna wyniosła blisko 7,7 mln zł. Urzędnicy podkreślają jednak, że jeśli tylko znajdą się pieniądze, zadanie zostanie zrealizowane. Kiedy? Nie wiadomo, a przecież w drugim kwartale tego roku miała już zostać zawarta umowa na rozpoczęcie robót budowlanych.

  Kolejną inwestycją, która, zgodnie z zapisami zarządzenia, straciła finansowanie na ten rok, jest modernizacja stadionu sportowego KS Wanda. Zgodnie z planem miałyby być przebudowane: szatnia pod zachodnią trybuną, stanowiska komentatorskie oraz sędziowskie. Wygląda jednak na to, że realizacja odsunie się w czasie. W tym przypadku nie dostaliśmy jasnej odpowiedzi, dlaczego pieniądze z tej inwestycji przeszły na inną. Wygląda jednak na to, że dalszą przebudowę stadionu piłkarsko-żużlowego zablokował... plan miejscowy. ZIS złożył wniosek o jego punktową zmianę, co ma umożliwić dalsze prace.

  Urzędnicy nie odpowiedzieli na pytanie, na jakie inwestycje zostały przesunięte pieniądze.

  Jak pisaliśmy w „Dzienniku Polskim”, miasto nie ma też pieniędzy na kompleksową rewitalizację jednego z najpiękniejszych terenów rekreacyjnych: Zalewu Nowohuckiego. A gotowe są projekty na blisko 10 mln zł!

  - Nie może być tak, że miasto zaczyna jakąś ważną inwestycję i nagle ją przerywa - mówił Marcin Permus, zastępca przewodniczącego Dzielnicy XVI Bieńczyce. Radni miejscy złożyli poprawki do budżetu, tak by jednak pieniądze na rewitalizację były. Rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego, Monika Chylaszek, tłumaczyła: „(...) w sytuacji pojawienia się w ciągu roku oszczędności poprzetargowych, zadania z poprawek radnych są sukcesywnie wprowadzane do tegorocznego budżetu”. Radni walczą dalej.

  Ponad 20 inwestycji czeka


  Okazuje się, że miasto zwleka też z innymi inwestycjami w Nowej Hucie. Przypomnijmy: w 2009 r. rządzący Krakowem obiecali, że w zamian za zgodę na budowę i uruchomienie spalarni przy ulicy Giedroycia, przeprowadzą w tej dzielnicy blisko 90 inwestycji. Miały być gotowe już w 2012 r., ale termin przesunięto na koniec 2015. Zbliża się połowa 2018 r., ale nadal ponad 20 inwestycji nie zostało zrealizowanych.

  Najgorzej jest z drogowymi. Mieszkańcy od lat domagają się m.in. remontu ul. Klasztornej, która w wielu miejscach jest dziurawa jak szwajcarski ser. Urzędnicy bronią się jednak, że od 2009 roku zrealizowali w Nowej Hucie 131 zadań, których nie było w tzw. umowie kompensacyjnej.

  Wydaje się, że te naprawdę ważne nadal się ślimaczą. Przykład? Tramwaje jeżdżą aleją Solidarności z prędkością... 10 km/h. Jednak modernizacja torowiska ma się rozpocząć nie wcześniej niż... w lecie przyszłego roku.

  Zgodnie z zarządzeniem pieniądze zostały też ściągnięte z poniższych inwestycji:
  • Przebudowa obiektów sportowych KS Korona;
  • Modernizacja obiektów sportowych Dębnickiego Towarzystwa Sportowego TRAMWAJ;
  • Modernizacja obiektów Dąbskiego Klubu Sportowego.

  na co jest mniej pieniędzy?:
  • Budowa basenu przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5: z pół miliona złotych ma zostać niecałe 25 tys.;
  • Program rewitalizacji boisk przyszkolnych: z 5 mln zł ma zostać 4 mln 600 tys.

  na co jest więcej pieniędzy?:
  • Budowa Centrum Zapaśniczego w Bieżanowie: dodatkowe pół miliona złotych;
  • Budowa hali sportowej przy SP nr 40: dodatkowe pół miliona złotych.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Mówimy po krakosku

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (64)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czekajcie. Jutra

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W latach 90 ostrzegano że Centrum nie ma kasy na inwestycje, stąd padła wtedy decyzja żeby utworzyć nowe dzielnice z terenów wiejskich..... do dziś się tych ludzi grabi z pieniędzy i to w biały...rozwiń całość

  W latach 90 ostrzegano że Centrum nie ma kasy na inwestycje, stąd padła wtedy decyzja żeby utworzyć nowe dzielnice z terenów wiejskich..... do dziś się tych ludzi grabi z pieniędzy i to w biały dzień. Znaleźli w o wym czasie ludzi aspirujacych do roli radnych którzy agitowali na rzecz miasta, tłumaczyli, zachwala jakie to będą korzyści.... Na naszym terenie dorobek ok 25 lat to kanalizacja z unijnej kasy do której nie podłączyli wszystkich, regularnie rozsypujacy się asfalt i orlik chyba też z unijnej kasy, zresztą potrzebny jak kij na psich plecach -moim zdaniem czysta urzędnicza pycha. Nagle praktycznie zaprzestano mycia ulic w naszej dzielnicy, co to tej pory uchodziło za ekologiczny wymóg a i zmniejszono ruch pojazdów w postaci obciecia kursów MPK... Tak z pewnością w trosce o stan powietrza.... Za to nie zapomniano o oblakanym utrzymania pomysłu ogrzewania domów gazem.... Tak bardzo kosztownym ale ze to nie z kasy miasta to ten pomysł się utrzymał... Także straż miejska będzie miała z czego żyć.... Bo ludzi na obrzeżach często ledwo stać na dobry węgiel.... tak o karach miasto nie zaopmnialo... dziwnie to wygląda-miasto może ciąć, robić podwyżki opłat a zwykły człowiek ma to mieć.... I dodam zrobiono spalanie śmieci i ponoć spalanie ciał na jednym z osiedli.... Jak inwestycje są zakończone to teraz ludzie mogą spadać na drzewo. Popieram to co inni napisali Nowa Huta to dojna krowa, tak to wygląda - temat rzeka. Pozdrawiam.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzielnice Krakowa

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Przeciez do Nowej Huty nie naleza ani bienczyce ani mistrzejowice. Kto madry pisal ten artykul?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dość

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Dosyć tego gościa jako prezydenta. Całe lata Nową Hutę olewał i wykorzystywał. Teraz tylko Małgosia Wasserman

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naiwni z NH

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Podatnicy z NH są do dojenia podatków na rzecz Krakowa, a nie żeby Kraków miał inwestować w. NH. . To jest wiadome od 20lat. Już 20lat temu obiecano; północną obwodnicę, przebudowę Kocmyrzowskiej,...rozwiń całość

  Podatnicy z NH są do dojenia podatków na rzecz Krakowa, a nie żeby Kraków miał inwestować w. NH. . To jest wiadome od 20lat. Już 20lat temu obiecano; północną obwodnicę, przebudowę Kocmyrzowskiej, rozbudowę Okulickiego, Igolomskiej itp. I ZAWSZE na obietnicach się kończy. A naiwni się cieszą jak małpki bateryjka. Tłumacze jak to się robi, dla tych co przez 20lat nie skumali;
  Ogłasza się jakąś dużą inwestycję w NH i ludziska z tej dzielni już są szczęśliwi i siedzą cicho. Na inwestycję przeznacza się taki budżet że nawat Hinole by się z nim niewyrobili budując tylko z piasku. W ten sposób zyskuje się 2-3 lata. W tym czasie oczywiście daje się zarobić różnym znajomą, zleca się projekty, opracowania itp, na co idzie, prawie drugie tyle co na samą inwestycję. Na koniec ogłasza się że inwestycja upada z powodu braku wykonawcy. Drugi sposób to ogłoszenie z pompą inwestycji i powołanie duch spółek obsługujących, oczywiście obsadza się je dobrze zarabiajacymi ziomkami i te spółki blokują się wzajemnie. I tak ile się da, nalepij tak aby koszty tych spółek nie przekroczyły kosztów inwestycji. Bo jeszcze ktoś by się połapał. Trzeci sposób ;na bezczelnego. Ppoprostu odwołuje się inwestycje
  Pytajcie gdzie te wszystkie pieniądze. To co zostaje, przerzuca się na, zachodnią, południową cześć Krakowa, lub, do centrum. Budowa obwodnicy Bielan, trasa Łagiewnicka, rewitalizacja Zakrzowka, remonty Wielickiej, itd
  Tak będzie, do puki NH nie zyska statusu odrębnego
  miastazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Trzeba było się zgodzić, ale na odwrotną kolejność. Najpierw inwestycje, później spalarnia. Teraz można Jacka cmoknąć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miejcie umiar

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  I dobrze, nie ma sensu wydawać 3 milionów na halę sportową dla 400 (!) uczniów, podczas gdy już mają salę gimnastyczną nie mniejszą niż w szkole moich dzieci. Władze powinny odpowiadać za sensowne...rozwiń całość

  I dobrze, nie ma sensu wydawać 3 milionów na halę sportową dla 400 (!) uczniów, podczas gdy już mają salę gimnastyczną nie mniejszą niż w szkole moich dzieci. Władze powinny odpowiadać za sensowne wydawanie publicznych pieniędzy, i dobrze że starają się to robić. Są wydatki potrzebne wszystkim mieszkańcom miasta, dzielnicy, uzdolnione sportowo dzieci mogą trenować w sali poza szkołą, przecież to nawet nie wszystkie 400, tylko kilkanaście z nich. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  precz z oszustem Majchrowskim!!!

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  pazerny komuch z Sosnowca, sam na na koncie 11 mln zł, dorobił się na uczelni i prezydenturze? naiwny kto tak sądzi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie dowody?

  Krak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

  A masz jakies dowody? Uwazaj zeby Cie Majchrowski nie namierzyl co mozna zrobic bez trudu i bedziesz sie wtedy cienkim i drzacym glosem tlumaczyl palancie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A my na to...

  dwunasty milion (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  ... precz z preczem trolli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na zmianę w krk

  Redi# (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  Liczę że tym razem przejdzie w wyborach Gibała i w koncu, po tylu latach uda się w krakowie odsunąć jego i jego nieudolnych współpracowników od władzy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na zmianę

  Larry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Wszystko tylko nie Gibała, a co do koniecznej zmiany to się zgadzam, musi nastąpić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slabo liczysz

  Juter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Oj to kiepski matematyk z Ciebie skoro tak liczysz....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  realizm

  a w Krakowie bez zmian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  taktyka Dziada to dziel i rzadz.
  Wszystko dla kochanego Ruczaju, Biezanowa i Lagiewnik. To zapewni rzesze oddanych wyborcow. Lagiewnicka zapewni stare baby wyborcze.
  reszta niech sie wypcha.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DLACZEGO pieniadze podatnikow z NH ida na inwestycje w starym Krakowie .

  hutnicze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22

  Chodnik przy ul. Bulwarowej remontowali 2 lata bo byly tylko pieniadze na rozbiorke starego ale nie bylo juz pieniedzy na ulozenie nowego chodnika. Majchrowski musi odejsc !

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Lechia Gdańsk Live 18 38 11 5 2 30-17
  2 Legia Warszawa Live 18 33 9 6 3 29-18
  3 Jagiellonia Białystok Live 18 32 9 5 4 33-24
  4 Piast Gliwice Live 18 30 8 6 4 26-20
  5 Korona Kielce Live 18 29 8 5 5 24-22
  6 Pogoń Szczecin Live 18 28 8 4 6 25-21
  7 Lech Poznań Live 18 27 8 3 7 25-23
  8 Wisła Kraków Live 18 26 7 5 6 31-27
  9 Arka Gdynia Live 18 23 6 5 7 26-24
  10 Cracovia Live 18 21 5 6 7 16-19
  11 Zagłębie Lubin Live 18 21 6 3 9 26-30
  12 Wisła Płock Live 18 19 4 7 7 26-32
  13 Miedź Legnica Live 18 19 5 4 9 21-35
  14 Śląsk Wrocław Live 18 17 4 5 9 25-27
  15 Górnik Zabrze Live 18 16 3 7 8 22-32
  16 Zagłębie Sosnowiec Live 18 12 2 6 10 22-36

  Wideo