https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z chemii 2019 r. z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego [ODPOWIEDZI]

Marcin Banasik
Joanna Urbaniec / Polska Press
Ponad tysiąc uczniów szkół średnich wzięło udział w sobotę (30 marca) w próbnej maturze z chemii. Zadania zostały przygotowane przez naukowców z Wydziału Chemii UJ. Współorganizatorem matury jest "Dziennik Polski". Prezentujemy klucz odpowiedzi próbnej matury z chemii 2019.

Tegoroczny próbny egzamin dojrzałości cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród tegorocznych maturzystów.

Jaśmina Skomska, z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcące w Krakowie do matury będzie podchodziła w przyszłym roku, ale swoich sił w próbnym egzaminie dojrzałości postanowiła spróbować już w tym roku.

Matura z chemii 2019 r. z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego [ODPOWIEDZI]

- Matura to jest taki stresujący czas dla każdego ucznia. Od tego egzaminu zależy nasza przyszłość. Dlatego próbny matura to dobra okazja, żeby zobaczyć nad czym trzeba jeszcze popracować. Myślę, że dziś poszło mi całkiem dobrze - mówi Jaśmina Skomska, która w przyszłości zamierza studiować medycynę.

Matura z chemii 2019 r. z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagi...

Podobnie do egzaminu z chemii podszedł Hubert Bigajski również z tej samej szkoły. Na próbnej maturze był rok temu, a teraz postanowił sprawdzić jakie postępy zrobił w nauce.

- Tutaj pytania są bardzo podobne do tych na prawdziwej maturze, więc to jak nam pójdzie na próbnym egzaminie dość realnie pokazuje nasze przygotowanie do majowego egzaminu dojrzałości - mówi Hubert Bigajski.

Uczeń trzeciej klasy zwraca uwagę na to, że było dużo zadań, w których znalazł wiele haczyków.
- Przynajmniej mam taką nadzieję, że znalazłem. Jeśli za miesiąc takie podstępne zadanie powtórzą się, to będę lepiej na nie przygotowany - dodaje Hubert Bigajski.

Pomysłodawcami i autorami pytań próbnej matury są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasz Wichur, dr Karol Dudek-Różycki i dr Michał Płotek.

Zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy próbnej matury były przygotowane w taki sposób, żeby jak najbardziej odpowiadały tym pojawiającym się na prawdziwych egzaminach. Swoje siły mogli sprawdzić nie tylko tegoroczni maturzyści, ale także uczniowie drugich klas liceów - ich wyniki zostaną policzone bez uwzględnienia pytań z zakresu chemii organicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
adfs
Oczekiwania uczelni dotyczące wiedzy przyszłych studentów nie mają nic wspólnego z poziomem nauczania w liceach .
Uczelnie oczekują wysokiego poziomu wiedzy ,którego nie mozna uzyskać w trybie nauczania w szkole średniej.
Uczniowie prestiżowych szkół średnich ,którzy chcą się dostać na prestiżowe studia np. medycyna , prawo cały czas biorą prywatne korepetycje u nauczycieli akademickich .
Dopiero wówczas po kilku latach lekcji z łaciny ,chemii i innych kierunkowych na medycynie są w stanie zdać egzamin na studia bo ich rówieśnicy ze szkoły, z mniej zamoznych domów ,idący szkolnym tokiem nauczania nie mają szans.
Teraz mamy egzaminy próbne z wyższą uczelnią a ja pytam jak się mają oczekiwania uczelni do poziomu nauczania w normalnym trybie .
Gdy zdawałem na studia to większość albo brało korepetycje albo chodzili na płatne kursy przygotowawcze
To było kilkadziesiąt lat temu lecz obawiam się ,że niewiele się w tym zakresie zmieniło .
Egzamin z matematyki pisałem 30 minut ,ale na 2 pytania nie wiedziałem w ogóle jak odpowiedzieć bo nie miałem pojęcia o temacie (indukcja i ciągi nikomu niepotrzebne w życiu zawodowym elektronika ) na szczęście do wyboru były 3 z 5 w tym rachunek prawdopodobieństwa .wiedzieli ci ,którzy chodzili na korepetycje i kursy .Chodziłem do technikum elektronicznego (sama matematyka i fizyka ) i na świadectwie maturalnym mam 32 przedmioty .Gdy oglądałem przypadkiem świadectwo z liceum pytałem naiwnie gdzie są następne strony z przedmiotami .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska