Mamy arkusz CKE - zobacz
Publikujemy odpowiedzi z próbnego egzaminu ósmoklasisty CKE z języka polskiego dzięki portalowi „Matematyka Gryzie”.
Egzamin ósmoklasisty z polskiego - grudzień 2024. Co było?
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego złożony był z kilku części. Większość z nich miała za zadanie sprawdzić umiejętności uczniów z zakresu czytania ze zrozumieniem. W arkuszu pojawiły się teksty, takie jak: fragment powieści “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena (zadania 1-8), “Ciekawość” Wojciecha Chudego (zadania 11-13) oraz bajka Ignacego Krasickiego “Jowisz i owce” (zad. 14).
Podczas egzaminu ósmoklasiści musieli również stworzyć dwie dłuższe wypowiedzi pisemne. Pierwszą z nich było zaproszenie, a w ramach wypracowania - przemówienie lub opowiadanie.
Jakie były tematy wypracowań na próbnym egzaminie ósmoklasisty?
Temat 1: Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, mające ich przekonać, że warto postępować zgodnie z wartościami, które zawarte są w wielu książkach. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Temat 2: Napisz opowiadanie o spotkaniu z wybranym bohaterem lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda zachęciła Cię do szukania i odkrywania ciągle czegoś nowego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Harmonogram próbnych egzaminów ósmoklasisty 2024/2025
Próbne egzaminy ósmoklasisty, czyli sprawdzian przed egzaminami 2024/2025 odbywają się w dniach od 2 do 4 grudnia, a ich harmonogram prezentuje się następująco:
2 grudnia (poniedziałek) - język polski,
3 grudnia (wtorek) - matematyka,
4 grudnia (środa) - wybrany język nowożytni - angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - zmiany w arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego
Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 odbędzie się 13 maja 2025. Wówczas na uczniów czekać będą dwie części - pisemna (ok. 20 zadań i 25 pkt do zdobycia) oraz wypracowanie w postaci rozprawki, opowiadania lub przemówienia (na 20 pkt). Łącznie uczeń będzie mógł uzyskać 45 punktów. Czas trwania egzaminu to120 min.
W 2025 roku wprowadzone zostaną zmiany. Jedną z nich jest pojawienie się zadań sprawdzających umiejętność tworzenia krótkiego tekstu (ogłoszenie, zaproszenie).
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, uczniowie będą mogli odwołać do dowolnej lektury obowiązkowej określonej w podstawie programowej z 2017 r., wśród których także teksty wykreślone z listy lektur w ubiegłym roku.
