Próbny egzamin ósmoklasisty 2024 - matematyka
Wtorek, 3 grudnia 2024 r., to drugi dzień próbnych egzaminów ósmoklasisty organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dzisiaj uczniowie przystąpili do próbnego egzaminu z matematyki, a na napisanie testu mieli 100 minut.
Harmonogram przeprowadzania próbnych egzaminów ósmoklasisty CKE wygląda następująco:
2 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 9.00 - język polski
3 grudnia 2024 (wtorek), godz. 9.00 - matematyka
4 grudnia 2024 (środa), godz. 9.00 - języki obce nowożytne (najczęściej angielski).
W tym artykule udostępniliśmy zarówno arkusze egzaminacyjne CKE, jak też proponowane odpowiedzi i rozwiązania, które przygotowali eksperci z portalu "Matematyka Gryzie".
Zasady oceniania od CKE i oficjalne przykładowe odpowiedzi pojawią się 10 grudnia.
Czy próbne testy są obowiązkowe?
Jak informują Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, przeprowadzenie tych próbnych egzaminów przez szkoły jest dobrowolne, w związku z tym OKE nie mają informacji, w których i ilu podstawówkach np. w Krakowie uczniowie będą do nich przystępować. Generalnie szkoły dbają o to, by ósmoklasiści mogli oswoić się z nadchodzącym majowym egzaminem, przy czym nie wszystkie wybierają próbne testy z CKE, niektóre decydują się np. na Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem (ten będzie trwał od 3 do 5 grudnia). CKE w komunikacie o organizowanych przez nią próbnych egzaminach zaleca:
"Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testów, proponujemy, aby zostały one przeprowadzone w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi)".
Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2024/2025
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki pojawią się dwa typy zadań - zamknięte oraz otwarte, w których uczeń musi samodzielnie sformułować odpowiedź - zobrazować swój tok rozumowania, rachunki i obliczenia. Ich łączna liczba wyniesie ok. 20/21 zadań. Łączna liczba punktów do zdobycia wyniesie 30 pkt.
Przykładowe arkusze egzaminacyjne zobaczyć można na stronie internetowej CKE.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - harmonogram
Egzaminy ósmoklasisty w 2025 odbędą się w dniach 13-15 maja 2025:
13 maja (wtorek), godz. 9.00 - język polski (120 min),
14 maja (środa), godz. 9.00 - matematyka (100 min),
15 maja (czwartek), godz. 9.00 - język nowożytny - najczęściej angielski (90 min).
