https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka to męska sprawa. Sprawdź, czy pod maską serce jak dzwon. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Czy pod maską serce jak dzwon, można sprawdzić w programie profilaktyki chorób układu krążenia finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czy pod maską serce jak dzwon, można sprawdzić w programie profilaktyki chorób układu krążenia finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. fot. pixabay
Dołącz do akcji Movember i znajdź czas, by zatroszczyć się o swój organizm. Kondycję serca sprawdzisz w programie profilaktyki chorób układu krążenia finansowanym przez NFZ.

Movember to coroczna, listopadowa akcja, która ma budować świadomość problemów zdrowotnych wśród mężczyzn. Symbolem akcji są wąsy, które przypominają, że profilaktyka to (też) męska sprawa.
Panowie częściej bowiem niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie, zazwyczaj zgłaszając się do lekarza dopiero wówczas, gdy choroba daje już objawy. Raport „Zdrowie? Męska sprawa!” z 2023 r. pokazuje, że za główną przyczynę swojego złego stanu zdrowia uważają oni stres i ogólne przemęczenie oraz choroby sercowo-naczyniowe. Mimo to tylko 43 proc. z nich choć raz odwiedziło kardiologa.

Tymczasem epidemiologia potwierdza - choroby kardiologiczne to, obok nowotworów, schorzenia najczęściej diagnozowane wśród panów i najczęściej przyczyniające się do zgonów mężczyzn. Tylko w Małopolsce z powodu nadciśnienia tętniczego krwi w ub. roku pomocy lekarzy potrzebowało blisko 220 tys. mężczyzn. Ponad 4,5 tys. Małopolan w ub. roku trafiło pod opiekę medyków z zawałem serca, 2,3 tys. z udarem niedokrwiennym mózgu.

Za niedomaganie męskich serc w dużej mierze odpowiada styl życia. Do czynników ryzyka chorób układu krążenia jest zaliczana m.in. nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, picie alkoholu, przewlekły stres i brak aktywności fizycznej. Zmiana nawyków na zdrowsze pozwala więc ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania. A regularne wizyty w gabinecie lekarskim dają możliwość wykrycia choroby na wczesnym etapie jej rozwoju.

CHUK dla serca

Czy pod maską serce jak dzwon, można sprawdzić w programie profilaktyki chorób układu krążenia finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program jest skierowany do osób w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z takiej profilaktyki. W ramach niego jest sprawdzany m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, lekarz ocenia ryzyko zachorowania, podpowie jak zadbać o serce, a w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie specjalistyczne.
Żeby skorzystać z tej formy profilaktycznej diagnostyki wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Badania są bezpłatne, nie wymagają żadnego skierowania. W ub. roku w Małopolsce skorzystało z nich 21,3 tys. mężczyzn.

Profilaktyka 40+ do końca roku

Badania sprawdzające zdrowie serca są także elementem „Profilaktyki 40 Plus” przeznaczonej dla panów, którzy obchodzili już 40. urodziny. W programie szczegółowa lista testów i pomiarów jest dobierana na podstawie odpowiedzi udzielonych w specjalnej ankiecie. W skład pakietu diagnostycznego dla mężczyzn wchodzi m.in. morfologia, badanie cholesterolu, próby wątrobowe, test na krew utajoną w kale czy pomiar poziomu PSA.

Z „Profilaktyki 40 Plus” można korzystać jeszcze tylko do końca roku. Żeby to zrobić, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, wypełnić ankietę, odebrać skierowanie i zgłosić się do jednego z punktów wykonujących diagnostykę. W Małopolsce takich miejsc jest ponad 200. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie www.pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.

Poradnik od NFZ

W zaplanowaniu badań profilaktycznych odpowiednich do wieku panom pomoże poradnik przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można go znaleźć na stronie www.nfz.gov.pl/movember. Są w nim zebrane wszystkie najważniejsze informacje o męskiej profilaktyce, na Movember i pozostałe 11 miesięcy w roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska