Spis treści
Pogoda, jaka zapanowała w Polsce na tydzień przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego, nie należy do najprzyjemniejszych. Występujące zachmurzenie określa się jako umiarkowane i duże, towarzyszą im przelotne opady deszczu, a lokalnie - na północy i północnym wschodzie - wystąpiły burze. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza w rejonie Półwyspu Helskiego, do ok. 15 stopni w centrum i na południu.
Od Wielkiego Piątku nieco cieplej
Po wyjątkowo chłodnym początku miesiąca następuje jednak nieznaczna poprawa warunków atmosferycznych. Jak wynika z najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już w Wielki Piątek na termometrach pojawią się pierwsze "dziesiątki". "Noce już tylko lokalnie z przymrozkami" - podaje IMGW.
W Wielką Sobotę wartości dwucyfrowe będą już na przeważającym obszarze Polski. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 8 st. C. na północy i południu kraju do 14 st. na Zachodzie.
Jaka pogoda w Wielkanoc?
W Niedzielę Wielkanocną w większości kraju słupki rtęci pokażą powyżej 10 st. C. Najchłodniej będzie w województwie pomorskim, gdzie synoptycy prognozują zaledwie 5 st. C. Odrobinę cieplej będzie w Zachodniopomorskiem, gdzie możemy spodziewać się 7 st. C.

Prognoza pogody na „Lany Poniedziałek”. Powiew optymizmu
Wielki Poniedziałek będzie odrobinę chłodniejszy od niedzieli. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie tego dnia od 4 st. C na Pomorzu do 12 st. C w zachodniej i południowej części kraju.
Wielkanoc 2023 – niestety, będzie deszczowo
Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział w rozmowie z portalem i.pl, że niestety zarówno w sobotę, jak i w niedzielę oraz poniedziałek niebo ma być zakryte chmurami, z których ma padać deszcz.
Wstępnie nie wygląda na to, żeby to były jakieś bardzo duże opady, ale jednak będą i to prawdopodobnie będzie zupełnie psuło te święta – podsumował rzecznik IMGW.


Ekologiczne dekoracje na Wielkanoc. Wykorzytaj to, co masz w domu
Wielkanoc wypada w tym roku 31 marca, oznacza to, że mamy jeszcze trochę czasu, aby poszukać pomysłów na świąteczne dekoracje. Warto rozważyć rezygnację z plastikowych kurczaczków i pisanek na rzecz t...
Białej Wielkanocy być nie powinno
Dobrą informacją jest ta, że tegoroczne Święta Wielkiej Nocy nie powinny nas zaskoczyć nagłymi opadami śniegu, tak jak się to zdarzało w poprzednich latach, chociażby w 2021 roku.
Faktem jest, że Wielkanoc to ruchome święto, tak więc w zależności od tego, kiedy wypada, warunki atmosferyczne mogą się całkowicie różnić od innych lat. Ciekawostką jest to, że we wspomnianym 2021 roku w niektórych miejscach w Polsce na Wielkanoc spadło więcej śniegu niż w okresie zimowym. Mało tego - zdarzyły się nawet takie miejsca, gdzie wielkanocny śnieg był pierwszym śniegiem, gdyż w sezonie 2020/2021 nie było go tam w ogóle.
Po Wielkanocy nawet 16 stopni!
Po Wielkanocy przez kolejne trzy dni będziemy cieszyć się prawdziwie wiosenną aurą. W zachodniej Polsce termometry pokażą nawet 16 st. C. Taka pogoda towarzyszyć ma nam do piątku, 14 kwietnia. Tego dnia Polskę znów zdominują wartości jednocyfrowe. Jedynie w niektórych częściach kraju możemy liczyć na 10 st. C.
Czym dla katolików są Święta Wielkanocne?

mm