https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program budowy parkingów lokalnych w Krakowie. Urzędnicy czekają na propozycje od mieszkańców

Marcin Banasik
Program Budowy Parkingów Lokalnych funkcjonuje na podobnych zasadach jak realizacja inwestycji miejskich.
Program Budowy Parkingów Lokalnych funkcjonuje na podobnych zasadach jak realizacja inwestycji miejskich. PPG
Krakowscy urzędnicy czekają na propozycje od mieszkańców odnośnie lokalizacji miejsc parkingowych. Program Budowy Parkingów Lokalnych kierowany jest do organizacji pozarządowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców oraz osób fizycznych. Mogą one zawnioskować o budowę miejsc postojowych, wnosząc w przygotowanie i budowę swój wkład – świadczenie pieniężne lub rzeczowe, w wysokości 20 proc. wartości inwestycji. Wnioski do programu można składać do końca maja.

Co najmniej cztery miejsca postojowe

Współudział wkładem rzeczowym będzie polegał na przeniesieniu na rzecz Gminy Miasta Krakowa własności (lub prawa użytkowania wieczystego) nieruchomości (lub jej części), na której zgodnie z wnioskiem miałby zostać wybudowany parking bądź nieodpłatnego jej użyczenia na okres co najmniej 25 lat. Programem objęte będą wnioski o budowę co najmniej czterech miejsc postojowych.

Ważnym kryterium oceny wniosków będzie brak wycinki drzew i zapewnienie ogólnodostępności parkingu.

Program Budowy Parkingów Lokalnych funkcjonuje na podobnych zasadach jak realizacja inwestycji miejskich. Wykonanie poszczególnych zadań związanych z budową parkingu musi zostać poprzedzone wprowadzeniem zadania do budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej – wieloletniego planu inwestycyjnego.

Jak to będzie wyglądało od strony praktycznej?

Zainteresowani współudziałowcy powinni złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Taki dokument będzie podlegał ocenie komisji. Następnie wniosek wraz z opinią trafi do odpowiedniej rady dzielnicy, która podejmie ostateczną decyzję co do dalszej realizacji.

W kolejnym kroku Zarząd Dróg Miasta Krakowa zleci przygotowanie koncepcji, która określi szacunkowy koszt inwestycji i pozwoli na zawarcie umowy o współfinansowanie z wnioskodawcą. Po jej zawarciu i zabezpieczeniu finansowania, ZDMK wyłoni wykonawcę dokumentacji projektu budowlanego, a w dalszej kolejności na roboty budowlane w terenie. Priorytetem objęte będą wnioski, które zostaną dofinansowane przez odpowiednią radę dzielnicy – nie będzie ono rekompensowało wkładu osoby wnioskującej, będzie to część miejskiego wkładu.

Ważne terminy:

  • do 31 maja – przyjmowanie wniosków

  • do 30 czerwca – weryfikacja wniosków

  • do 30 listopada – opracowanie i uzgodnienie koncepcji wraz z oszacowaniem kosztów

  • do 31 grudnia – zawarcie umów na współfinansowanie

  • do 31 stycznia – sprawozdanie z realizacji programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska