Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie będzie więcej małych lokalnych parkingów. Najpierw jednak urzędnicy wytłumaczą zasady składania wniosków

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wnioski w ramach Programu budowy Parkingów Lokalnych można składać do 31 maja br.
Wnioski w ramach Programu budowy Parkingów Lokalnych można składać do 31 maja br. Wojciech Matusik
W wielu lokalizacjach Krakowa mieszkańcy narzekają na niewystarczającą liczbę dostępnych miejsc parkingowych. Tymczasem jest na to złoty środek w postaci Programu Budowy Parkingów Lokalnych. Jednak nim ruszy na dobre, a Kraków wypełni się ogólnodostępnymi miejscami parkingowymi, 9 marca odbędzie się pierwsze specjalne spotkanie informacyjne. Jak tłumaczy Krzysztof Wojdowski rzecznik prasowy ZDMK - Bazując na doświadczeniach z ubiegłego roku, aby wykluczyć błędy jakie pojawiały się wtedy we wnioskach, w tym roku dużą wagę przykładamy do informowania o zasadach programu.
Plac Wszystkich Świętych

Lata 90. w Krakowie. Pamiętasz jak wyglądało miasto? [ZDJĘCI...

Będzie więcej ogólnodostępnych miejsc parkingowych

- Realizujemy nowy miejski Program Budowy Parkingów Lokalnych, dzięki któremu organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne będą mogły wnioskować o budowę miejsc postojowych - informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Jak tłumaczy nam Krzysztof Wojdowski rzecznik prasowy ZDMK - W ubiegłym roku wpłynęło 11 wniosków, które zostały poddane analizie formalnoprawnej. Bazując na doświadczeniach z ubiegłego roku, aby wykluczyć błędy jakie pojawiały się wtedy we wnioskach, w tym roku dużą wagę przykładamy do informowania o zasadach programu.

Dlatego, aby uniknąć kolejny błędów przy składaniu wniosków, urzędnicy organizują specjalne spotkanie informacyjne, które będzie połączone z dyskusją na platformie ZOOM ZDMK. 9 marca, w czwartek, między godz. 13.00 a 14.00 każdy zainteresowany będzie mógł połączyć się z przedstawicielami ZDMK, którzy wytłumaczą zasady wzięcia udziału w programie. Jak tłumaczy nam rzecznik miejskiej jednostki, będzie to pierwsze z kilku spotkań informacyjnych, które zostaną zorganizowane.

- Podczas spotkania, które będzie miało charakter informacyjny, opiszemy zasady, na których opiera się Program oraz omówimy kolejne kroki w trakcie składania wniosków przez uprawnione podmioty - tłumaczy ZDMK.

Reguły wzięcia udziału w programie pozostają bez zmian. Obowiązują zasady przyjęte uchwałą Rady Miasta Krakowa 12 października 2022r. W tegorocznej edycji wypełnione wnioski można składać do 31 maja.

- O wsparcie w promocji programu poprosiliśmy rady dzielnic. Planujemy nawiązać współpracę z organizacjami zrzeszającymi podmioty, do których kierowany jest program - dodaje Wojdowski.

To proces, który będzie wymagał dłuższego czasu

Według założeń programu, największe prawo głosu mają organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne. Każdy z nich może złożyć wniosek o budowę miejsc postojowych, a także wnieść swój wkład, tj. środki finansowe, a także teren/działkę.

Finansowanie w ramach Programu Budowy Parkingów Lokalnych jest następujące: 80proc. budowy parkingu pokrywa budżet miejski, a 20proc. wnioskodawca. Priorytetem objęte będą wnioski, które zostaną dofinansowane przez odpowiednią radę dzielnicy. Jednak to dofinansowanie nie będzie rekompensowało wkładu osoby wnioskującej, a będzie liczone jako część miejskiego wkładu.

Bardzo ważne jest również, aby wnioskodawca był formalnym właścicielem działku lub terenu, na którym proponuje budowę parkingu. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony to wskazany teren zostaje przekazany przez wnioskodawcę Gminie Miejskiej Kraków.

W komisji, która będzie weryfikowała wnioski zasiądą pracownicy ZDMK, którzy na co dzień zajmują się m. in. tworzeniem i remontowaniem miejsc postojowych w ciągu ulic. Gdy wniosek zostanie pozytywnie zweryfikowany to trafi do Rady Dzielnicy, która również będzie musiała się pozytywnie wypowiedzieć. Może się również okazać tak, że Rada Dzielnicy ma inne plany na to miejsce.

Jeśli i tutaj wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony to temat wróci do ZDMK i wówczas zostanie przygotowana koncepcja parkingu i kosztorys. Ostatni punkt programu to podpisanie umowy o współfinansowaniu z wnioskodawcą oraz wprowadzenie takiego zadania do budżetu miasta.

Docelowo parkingi będą ogólnodostępne, a co za tym idzie skorzystać z nich będzie mógł każdy bez wnoszenia żadnych opłat.

W poprzednim roku na Program Budowy Parkingów Lokalnych z budżetu miasta przeznaczono 5 mln zł. Jeszcze w 2022r. udało się zakończyć przebudowę parkingów: przy ul. Poległych w Krzesławicach, przy ul. Wiedeńskiej, przy ul. Kobierzyńskiej 62-68, przy ul. Złoczowskiej i przy ul. Rusznikarskiej.

Średnia cena piwa będzie szła w górę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska