Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty przeciw wykładom antyaborcyjnym

Redakcja
facebook.com
Rebecca Kiessling miała wystąpić na polskich uczelniach z serią wykładów o ochronie życia poczętego. Amerykańska działaczka pro-life sama została poczęta w wyniku gwałtu. Od lat walczy o wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. Po tym jak spotkanie z nią oprotestowały środowiska feministyczne, anarchistyczne i studenckie, część uczelni wycofała się z wykładów. Oficjalny powód: kwestie formalne. Tymczasem organizator – Instytu Ordo Iuris – żąda zadośćuczynienia.

Na zaproszenie Ordo Iuris (jego przedstawiciele byli autorami projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcji w Polsce) Kiessling miała wystąpić na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, w szkole Tadeusza Rydzyka w Toruniu i centrum kultury w Łomiankach.

W swoich wykładach miała poruszyć kwestię prawa człowieka do życia, konieczności prawnej ochrony nienarodzonych dzieci od momentu poczęcia oraz jednakowej godności ludzkiej bez względu na okoliczności poczęcia i stan zdrowia. Część uczelni zdecydowała się odwołać zaplanowane wykłady. Oficjalnie powodem nie są jednak protesty, ani kwestie etyczne, a jedynie czysto formalne.

Jak podkreśla Adrian Ochalik, rzecznik UJ, jeśli ktokolwiek chce zorganizować jakąkolwiek imprezę na uczelni, musi złożyć odpowiedni wniosek.

- Procedury są jednakowe dla wszystkich – zauważa. – Tutaj takiego wniosku nie było. W związku z czym dla nas sprawa po prostu nie istnieje. Nie ma się do czego odnosić. Nie wiem, czy spotkanie się odbędzie, czy nie. Jeśli wpłynie wniosek, będziemy go rozpatrywać.

Spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim zostało wstrzymane do czasu rozmowy władz uczelni z opiekunem naukowym koła. Wykład na Uniwersytecie Wrocławskim nie odbędzie się.

- Chodzi o kwestie czysto formalne – zaznacza dr Ryszard Balicki, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. – Koło dopuściło się pewnego nadużycia. Poprosiło o salę na spotkanie wewnętrzne. Nigdy nie było zgody na organizację spotkania ogólnodostępnego. Wyjaśniamy tę sprawę – zaznacza.

Rebecca Kiessling urodziła się w 1969 r. w Michigan. Wychowała się w żydowskiej rodzinie, która adoptowała ją, gdy była niemowlęciem. W wieku 18 lat poznała swoją biologiczną matkę. Dowiedziała się wówczas, że jest dzieckiem poczętym z gwałtu. A nie przerwała ona ciąży dlatego, że zabraniało tego prawo. Od tego czasu Kiessling prowadzi walkę o wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. Również w przypadku ciąż pochodzących z gwałtu. Jest prezesem pozarządowej organizacji „Save the 1”. Przeszła na chrześcijaństwo. Sama ma piątkę dzieci - trójkę biologicznych córek i dwóch adoptowanych synów. Z wykształcenia jest prawniczką.

W Krakowie przeciwko spotkaniu z działaczka protestowały organizacje feministyczne i anarchistyczne i Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ. We wspólnym oświadczeniu możemy przeczytać: „Za niestosowne uważamy, aby szanowana instytucja publiczna, jaką jest Uniwersytet Jagielloński, nawiązywała współpracę z Instytutem Ordo Iuris, również za pośrednictwem studenckiego Koła Naukowego, stanowiącego integralną część uczelni. Wykorzystywanie autorytetu uznanej uczelni państwowej i jej wielowiekowej tradycji naukowej w celu promocji oraz uwiarygodnienia prezentowanych przez Ordo Iuris i Rebeccę Kiessling postulatów uznajemy za naganne; co więcej może to narazić Uniwersytet Jagielloński na spadek publicznego poszanowania i wiarygodności.”

Uniwersytet Jagielloński przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

- Ta pani otwarcie mówi, że przyjechała tu, by pomóc w zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego – mówi Filip Brzeźniak z Sekcji Krytyki Marksistowskiej KNSF UJ i Sekcji Socjologii Krytycznj KNNS UJ. – Nie ma ona żadnego dorobku naukowego. Chcemy, by uczelnia była miejscem nauki, debaty z ekspertami. Nie godzimy się, by wykłady były wygłaszane przez propagandystów i ideologów. Środowisko akademickie jest tym bardzo poruszone, aktywne i solidarne.

W odpowiedzi na protesty Ordo Iuris wysłało wezwanie przedprocesowe do studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oskarża Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii UJ oraz Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ o to, że promują oszczerczą kampanię wymierzoną w mec. Rebeccę Kiessling oraz Instytut Ordo Iuris. W oświadczeniu Instytut pisze:

„Występujemy w obronie swobody prowadzenia badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników (art. 73 Konstytucji), wolności wyrażania poglądów i pozyskiwania informacji (art. 54 Konstytucji). Takie samo wezwanie kierujemy do innych radykalnych grup żądających zastosowania administracyjnych środków tłumienia debaty akademickiej”. Działacze oprócz przeprosin i wycofania się z protestu żądają "zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w wysokości nie niższej niż 100 tysięcy złotych".
- Pismo oficjalnie do nas nie dotarło, kontaktujemy się z prawnikami. Ale z niczego się nie wycofujemy ¬– deklaruje Brzeźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska