Dzień Otwarty odbędzie się 24 marca (piątek) w murach Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33, w godz. 9-15.
Będzie tu można m.in. wysłuchać wykładów przygotowanych przez pracowników UJ. Dr Aleksandra Powierska, nauczycielka akademicka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, zaprezentuje wykład pt. "Czy można się zaprzyjaźnić z botem? O interakcjach w mediach społecznościowych". Uczelnia tak zapowiada ten wykład: "Jak rozpoznać bota lub fake konto? Dlaczego wirtualni influencerzy cieszą się dużą popularnością? I jak często rozmawiamy ze sztuczną inteligencją? Media społecznościowe to obecnie przestrzeń współdziałania aktorów ludzkich i nie-ludzkich. To, kogo w niej spotkamy jest kwestią nie tylko naszych działań, ale także zaawansowanych procesów algorytmicznych odpowiedzialnych za wyświetlanie treści. I chociaż wszystkich tajemnic algorytmów nie odkryjemy, to warto poznawać mieszkańców współczesnych wiosek cyfrowych, by wiedzieć, czy po drugiej stronie jest człowiek, czy bot. A to, wbrew pozorom, wcale nie jest zadaniem łatwym.
Z kolei prof. Piotr Cyganik na swoim wykładzie otwartym o godz. 11 opowie o memrystorze, sztucznej inteligencji i psie Pawłowa. "Memrystor to jeden z elementów elektroniki, nazywany też sztuczną synapsą. Memrystor dzięki swoim właściwościom, będzie miał rewolucyjny wpływ na rozwój współczesnej nauki i techniki umożliwiający tworzenie wydajnych, inspirowanych biologicznie, układów elektronicznych niezbędnych do rozwoju sztucznej inteligencji (AI)" - wyjaśniają przedstawiciele UJ.
Co w programie Dnia Otwartego UJ?
Podczas Dnia Otwartego na maturzystów będą czekały:
- PUNKT INFORMACYJNO-REKRUTACYJNY (Hall, parter) - przedstawiciele Działu Rekrutacji na Studia odpowiedzialnego za rekrutację w Uniwersytecie Jagiellońskim odpowiedzą zainteresowanym na wszystkie pytania związane z naborem na studia, udzielą informacji o zasadach kwalifikacji, limitach przyjęć, harmonogramie rekrutacji, sposobie rejestracji na studia oraz na temat uwzględniania osiągnięć w olimpiadach ogólnopolskich i konkursach. Dodatkowe spotkania z przedstawicielami Działu Rekrutacji na Studia - o godz. 9.15 oraz 13.
- STOISKA 16 WYDZIAŁÓW (Sala Wystawowa, II piętro) - to tutaj będzie można bezpośrednio porozmawiać ze studentami i pracownikami naukowymi, zapoznać się z ofertą edukacyjną poszczególnych wydziałów.
- STOISKA ORGANIZACJI STUDENCKICH (sala seminaryjna) - tu będzie można się zapoznać z bogatą ofertą, jaką UJ ma dla studentów w czasie odpoczynku od nauki.
- PREZENTACJE WYDZIAŁÓW - uzupełnieniem spotkań przy stoiskach wydziałowych będą prezentacje poszczególnych wydziałów w formie prezentacji multimedialnych, filmów, dyskusji itp.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dzien-otwarty.uj.edu.pl.
Okazja, by zwiedzić "Gołębnik" i poznać naukowców
Uczelnia zaplanowała też dodatkowe wydarzenia na wydziałach:
WYDZIAŁ POLONISTYKI zaprasza na oprowadzanie po budynkach Wydziału (ul. Gołębia 14-20 i Grodzka 64). Uczestnicy spaceru wejdą do historycznych budynków uniwersyteckich w samym centrum Krakowa, zobaczą, jak wygląda dzień studenta Wydziału, poznają naukowców i przedstawicieli kół naukowych, którzy opowiedzą, jak różnymi tematami interesuje się współczesna polonistyka.
W programie: spotkania informacyjne dla przyszłych studentów kierunków prowadzonych przez Wydział i dodatkowe niespodzianki.
Początek: godz. 11 (zbiórka pod Auditorium Maximum UJ).
WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU UJ CM - Dzień Otwarty tego wydziału odbywa się w trzech lokalizacjach: budynku głównym wydziału (ul. Michałowskiego 12), budynku Studium Wychowania i Sportu UJ CM (ul. Badurskiego 19) oraz unikatowym Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej (ul. Medyczna 7). Organizatorzy proponują wykłady i pokazy z różnych specjalności w dziedzinie nauk o zdrowiu: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, elektroradiologii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego i zarządzania w ochronie zdrowia, a także spotkania z społecznością akademicką.
Spadek liczby miejsc na rynku pracy

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie