Zgodnie z planem droga na odcinku Barcice, Barcice Dolne do początku Piwnicznej ma zostać rozbudowana, ale w 90 proc. prace będą prowadzone po istniejącym śladzie.
Głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa. W tym miejscu bardzo często dochodzi do wypadków i kolizji drogowych. Inwestycja planowana jest już od kilku lat.
W ubiegłym roku trwająca trzy lata procedura zakończyła się wydaniem decyzji środowiskowej. Nie było żadnych odwołań, dlatego szybko dostała zielone światło.
Kolejny etapem prac miało być przygotowanie szczegółowych projektów budowlanych przebudowy DK87 i złożenie do Wojewody Małopolskiego wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Tutaj pojawiły się problemy.
- Biuro projektowe odstąpiło od dalszej pracy i zerwało umowę jednak inwestycja jest na tyle daleko posunięta - posiada już wydaną decyzję środowiskową, że będzie realizowana. Teraz GDDKiA wprowadza plan naprawczy i będzie realizowała rozpoczęte zadanie - mówi Tomasz Koszkul, sołtys Barcic.
Sołtys spotkał się z przedstawicielami GDDKiA, aby dowiedzieć się na jakim etapie jest inwestycja. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Stanisław Bukowiec, natomiast GDDKiA z Krakowa reprezentowali Maciej Ostrowski - dyrektor, Robert Jakubiak- zastępca dyrektora ds. inwestycji oraz Magdalena Karolak - naczelnik wydziału dokumentacji. - Dostałem jasny przekaz i zapewnienie, iż nie planują odstąpić od planowanej inwestycji w Barcicach - zaznacza Koszkul.
Według planów GDDKiA chce przebudować odcinek 2,4 km, od okolicy ul. Granicznej do skrzyżowania z drogą prowadzącą do Przysietnicy. W Barcicach na odcinku ok. 540 metrów droga krajowa zostanie poprowadzona w nowym śladzie, omijającym wieś po jej wschodniej stronie, wzdłuż Popradu.
Dzięki temu nowa trasa ominie dwa wąskie i ostre zakręty. Inwestycja zakłada także poprawę dojazdu do drogi powiatowej prowadzącej do Przysietnicy i znajdującego się na niej przejazdu kolejowego.
Jak zapowiada GDDKiA ma powstać też chodniki prowadzący od okolic ul. Granicznej do cmentarza. Poza tym zostaną przebudowane skrzyżowania, wjazdy na posesję, będą nowe zatoki autobusowe i nowe oświetlenie drogi, czy doświetlenia przejść dla pieszych.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
