_- Aby dowiedzieć się, jak przedsiębiorcy oceniają kondycję swoich firm na koniec 2017 roku oraz jakie widzą perspektywy w nowym – 2018 roku, Business Centre Club kolejny raz przeprowadził pod koniec grudnia internetowy sondaż wśród swoich członków – menedżerów i właścicieli firm z całego kraju _– podaje Emil Muciński, rzecznik prasowy BCC. W badaniu wzięło udział ok. 2 tys. przedsiębiorców.
Blisko 40 proc. przedsiębiorstw przewiduje poprawę swojej sytuacji finansowej w 2018 roku, 37,5 proc. ocenia, że pozostanie ona zbliżona do tej w 2017 roku, zaś zdaniem 22,5 proc będzie ona gorsza niż w ubiegłym roku. Zaledwie 26,5 proc. planuje znaczne zwiększenie nakładów inwestycyjnych, zaś 14,3 proc. – znaczne ich ograniczenie.
Blisko czterech na pięciu przedsiębiorców (79,6 proc.) zamierza w tym roku zwiększyć wynagrodzenia, a 42,8 proc. planuje wzrost zatrudnienia. Żadna firma nie zakłada obniżenia wynagrodzeń. Nieco inaczej wygląda kwestia zatrudnienia: 47 proc. ankietowanych firm planuje, że stan osobowy pozostanie ten sam co w 2017 roku, a 10,2 proc. liczy się ze scenariuszem zmniejszenia zatrudnienia, co może wynikać z dużej rotacji pracowników na rynku i podkupowania tych najlepszych przez firmy z powodu niskiej podaży pracy, a nie z planów redukcji stanu zatrudnienia.
Ponad czterech na pięciu przedsiębiorców (81,6 proc.) zakłada wzrost kosztów działalności w nowym roku w porównaniu do 2017. Zdaniem trzech czwartych przedsiębiorców w 2018 roku wzrosną również obciążenia podatkowe, według 22,9 proc. pozostaną na podobnym poziomie co w minionym roku, a tylko 2,1 proc. zakłada ich zmniejszenie.
Podobnie jak w 2017 roku, większość ankietowanych przedsiębiorców wskazuje, że istotnymi barierami oraz czynnikami ryzyka w nowym roku będą trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (79,2 proc.), wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe (62,5 proc.), zbyt częste zmiany przepisów i problemy z dostosowaniem się do nich (60,4 proc.) oraz zbyt szybko rosnące płace (58,3 proc.), za którymi nie nadąża wydajność pracy. Mniej niż połowa firm obawia się wysokiej presji konkurencyjnej na ceny i w rezultacie niskich marż zysku (47,9 proc.), a 43,8 proc. zbyt opresyjnego i/lub niesprawiedliwego potraktowania przez instytucje kontrolne państwa.
- Przedsiębiorcy wskazują również na niekorzystne uwarunkowania społeczne i polityczne w Polsce i na świecie, narastające antagonizmy oparte na nacjonalizmie ksenofobii, coraz gorsze postrzeganie Polski na świecie, nieprzewidywalne zachowania naszego rządu w stosunku do Unii Europejskiej, czy wywołane zmianami prawnymi problemy branżowe: zmiana sytuacji rynkowej związana z pakietem nowych ustaw zdrowotnych i regulujących rynek wyrobów medycznych – zwraca uwagę Emil Muciński. Na pytanie: czy w nadchodzącym roku sytuacja w Polsce będzie sprzyjać prowadzeniu biznesu, aż 83,3 proc. badanych przedsiębiorców odpowiedziało: nie. Prawie dziewięciu na dziesięciu (89,6 proc.) uważa, że rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej. _
– Polski eksport opiera się w 82 procentach na eksporcie do Unii Europejskiej, jednak rząd prowadzi niezrozumiałą politykę względem UE i pogarsza wzajemne relacje. Z perspektywy prowadzenia biznesu opartego na ścisłym współdziałaniu z zagranicznymi partnerami będzie to miało mocny i zdecydowany negatywny wpływ na międzynarodową kooperację naszej gospodarki ze światem _– komentuje jeden z ankietowanych przedsiębiorców.
Ci przedsiębiorcy, których zdaniem sytuacja w Polsce nadchodzącym roku będzie sprzyjać prowadzeniu biznesu (16,7 proc.), wskazują na dobrą koniunkturę, zauważalny, zwiększony popyt oraz rosnący optymizm konsumentów.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?
Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.
