FLESZ - Polacy czytają więcej?

Koronawirus spowodował odwołanie festiwali literackich oraz wydarzeń związanych z premierami nowości wydawniczych, w tym jednego z największych tego typu przedsięwzięć w polskiej branży księgarskiej - Warszawskich Targów Książki. Nie zmienił jednak czytelniczych upodobań i chęci spotkań wokół książek i autorów, a także chęci wymiany doświadczeń w nowej dla księgarzy rzeczywistości.
W sytuacji restrykcji sanitarnych jedyną możliwością organizacji tego typu wydarzeń pozostały spotkania online. Tak narodziła się idea wirtualnych targów książki BookTarg przygotowanych przez Allegro, Legimi i lubimyczytać.pl, pod patronatem Polskiej Izby Książki i Warszawskich Targów Książki.
- W ten sposób wszyscy solidarnie chcą wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i nowoczesne narzędzia do działania na rzecz branży wydawniczej - informują organizatorzy targów książki online.
Na wzór tradycyjnych targów w przestrzeni wirtualnej pojawią się stoiska, czyli prezentacje i sprzedaż książek na platformie Allegro. Czytelnicy, jak zawsze podczas targów książki będą mieli sposobność spotkania się z pisarzami, tym razem podczas autorskich live na profilach wydarzenia. Dodatkowo, na stronie wirtualnych targów znajdzie się zapis video, dzięki czemu w dowolnej chwili można będzie obejrzeć np. rozmowę z ulubionym autorem. Zamiast przeciskania się przez targowe alejki i ustawiania w kolejce do pisarzy można będzie zadać mu pytanie siedząc na własnej kanapie, choć amatorzy spotkań i łowcy autografów raczej nie będą usatysfakcjonowani takim rozwiązaniem.
- Bardzo popieramy idee przeniesienia targów książki do przestrzeni wirtualnej. Nasi autorzy będą je wspierali swoją obecnością. Na przykład 23 maja o godz. 18:oo zapraszamy na panel dotyczący literatury obyczajowej, w którym będzie brała udział Magdalena Kordel. Na pewno będzie on ciekawy nie tylko dla czytelników, ale również dla branży wydawniczej - mówi Monika Bartys, dyrektor wydawnicza Znaku.
Na wirtualnych targach książki nie zabraknie także konferencji i webinariów, które zastąpią spotkania branżowe umożliwiające wymianę doświadczeń wydawniczych i promocyjnych dostosowanych do niespotykanych dotąd okoliczności.
Wszystkie wydarzenia wirtualnych targów książki będą miały formułę otwartą, w której będzie mógł uczestniczyć bezpłatnie każdy zainteresowany.
Organizatorzy zaplanowanego na jesieni czytelniczego święta w Krakowie zapewniają, że wydarzenie odbędzie się w dotychczasowej formule.
" Wszystkich miłośników książek zapraszamy w dniach 22-25 października do Expo Kraków. Nasz zespół nie zwalnia tempa, przygotowuje plany, opracowuje program i każdego dnia przyjmuje zgłoszenia od wystawców, którzy deklarują udział w targach" - informują organizatorzy Krakowskich Targów Książki, dodając jednak, że do października wiele w tej kwestii może się wydarzyć: „Oczywiście jeśli tylko sytuacja ulegnie zmianie, będziemy Państwa niezwłocznie informować o wszelkich nowych postanowieniach. Wszak jesteśmy tak samo spragnieni spotkań, jak i odpowiedzialni.”