
Papryka na zimę Koła Gospodyń z Białki
Składniki
3 kg strąków czerwonej papryki
5 zielonych ogórków
6 ząbków czosnku
6 dag soli
baldachy kopru
liście chrzanu
3 litry wody
Wykonanie
Paprykę umyć, przeciąć wzdłuż, wyjąc pestki. Ogórki umyć, nakłuć widelcem. Do kamiennego garnka lub szklanego słoja włożyć ogórki i paprykę przekładając liśćmi chrzanu, koprem i czosnkiem. Wodę zagotować z solą, wrzącą zalać warzywa, obciążyć, pozostawić w temperaturze pokojowej 2 dni, potem wynieść do chłodnego pomieszczenia. Można przełożyć do słoików i zapasteryzować. Doskonała jako dodatek do mięs lub pokrojona z innymi warzywami jako sałatka.

Domowe leczo do słoików na zimę Andrzeja Łukańki
Składniki
2 kg różnokolorowej papryki
2 kg twardych pomidorów
2 kg papryki
80 dag cebuli
2 główki obranego czosnku
1/2 szklanki oleju ryżowego
ostre papryczki do zaostrzenia smaku
sól, pieprz do smaku
Wykonanie
W rondlu o grubym dnie na oleju ryżowym partiami zeszklić pokrojoną cebulę w półplasterki, a następnie pokrojoną w paski paprykę. Przełożyć zeszkloną cebulę i paprykę wraz z olejem do garnka o pojemności 5-6 litrów o grubym dnie.
Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w grubą kostkę i dodać do zeszklonej cebuli i papryki.
Poddusić całość przez około 20 minut często mieszając, dodając czosnek pokrojony na pół, sól do smaku, pieprz, oraz z czuciem ostre papryczki.
Gorące leczo wkładać do wyparzonych słoików i pasteryzować przez około 15-20 minut w zależności od ich pojemności.
Uwaga!
Leczo można zmodyfikować dokładając na przykład obraną i pokrojoną w kostkę cukinię lub kabaczek w ilości około 1 kg. Wtedy należy dusić całość około 30 minut. Można wykorzystać okazy dojrzałe o grubej skórce.

Kapusta kiszona Justyny Kalemby
Składniki
kapusta (dowolna ilość)
sól
przegotowana woda
marchew, kminek (opcjonalnie)
Wykonanie
Kapustę dość drobno poszatkować. Nakładać do wyparzonych słoików warstwami. Każdą warstwę posolić. Dość dobrze dociskać. Można dodać marchewkę i kminek jak ktoś lubi. Kapustę nałożyć maksymalnie do 3/4 słoika, bo będzie „pracować”. Na wierch dodać odrobinę przegotowanej wody. Dobrze zakręcić. Trzymać dwa-trzy dni w cieple, następnie przenieść do chłodnego pomieszczenia. Kapusta jest gotowa po około dwóch tygodniach.