
Plan warszawskiego getta z listopada 1942 roku.

Pierwsza strona listy poległych w obronie warszawskiego getta.

Na liście poległych znalazły się nazwiska 233 bojowników. Jak jednak odnotowano, lista nie jest kompletna "z braku informacji o pozostałych członkach ŻOB", czyli Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Raport Rady Pomocy Żydom dla Pełnomocnika Rządu na Kraj, 19 kwietnia 1943 roku
Do Pana Pełnomocnika Rządu w Kraju
Dnia 14 kwietnia 1943 roku okupant rozpoczął likwidację resztek getta warszawskiego, obejmującego jeszcze około 40 000 Żydów. Tym razem ghetto ma być doszczętnie zgładzone. Uzbrojone od stóp do głów oddziały niemieckiej żandarmeryji i S.S. manów z czołgami i artyleryją polową (nie brakło nawet samolotu krążącego nad ghettem) wszczęły akcję jak na froncie.
Ghetto z Żyd. Org. Bojową na czele przyjęło – już poraz drugi w bież. Roku – nierówną walkę i stawia zaciekły opór zbrojny. Od kilkunastu godzin toczy się wojna między oddziałami najpotężniejszej armiji świata a szczupłą pod względem zasobów ludzkich, przedewszystkiem zaś uzbrojenia, organizacją bojową ghetta warszawskiego: Wśród bezustannej kanonady wybuchów, detonacji oraz pożarów broni się bohatersko ghetto warszawskie. Radę Żydow. Niemcy zaaresztowali, żądając od niej ujawnienia pozycji organizacji bojowej.
Rozgrywa się epilog bezprzykładnej w dziejach ludzkości masakry całego narodu.
V.