Spis treści
Skowronki, kuropatwy, przepiórki, derkacze, czy kukułki to ptaki, które towarzyszą polskim rolnikom od wieków.
– Niektóre są z nami nawet zimą, inne tylko sezonowo. Dlatego ptaki są naszymi sąsiadami. Bo żyją najbliżej człowieka lub w ukształtowanym przez rolników krajobrazie, który często jest ich jedynym miejscem życia. I jak z sąsiadami bywa, są z nami na dobre i na złe. Trudno wyobrazić sobie bez nich życie – opisuje Adam Zbyryt, stowarzyszenie Ptaki Polskie na stronie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zobacz: Oto ptaki polskiej wsi
Świat bez ptaków całkiem by się zmienił?
Na pytanie: jaki wpływ na ekosystem mają ptaki, prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ma bardzo prostą odpowiedź: Olbrzymi. – W paru miejscach na Ziemi wręcz kluczowy, zwłaszcza na niektórych wyspach oceanicznych i Antarktydzie.
– Ptaki zjadają olbrzymie ilości owadów, ale też drobnych gryzoni – to znakomita funkcja pełniona w ekosystemie. Rzecz jasna same też są zjadane – bo materia i energia muszą krążyć – wyjaśnia ekspert.
Jak dodaje prof. Tryjanowski, ptaki są odpowiedzialne za rozsiewanie wielu roślin. – To nazywa się „ornitochoria”. Te rośliny są nam doskonale znane: cis, bez koralowy, głóg, dzikie śliwy i mnóstwo innych. Także przez ptaki żyjące tuż koło nas (kwiczoł, kos, rudzik) pomagają w rozsiewaniu. A jeśli spojrzymy na sójkę, która roznosi żołędzie, to można powiedzieć, że wręcz przekształca otwarte przestrzenie w lasy – zauważa profesor.
Te ptaki spotkasz na polskiej wsi
– Tereny rolnicze o mozaikowym układzie użytków są szczególnie cenne dla ptaków. Kombinacja sąsiadujących ze sobą pól, łąk, pastwisk, obecność nieużytkowanych rolniczo fragmentów przestrzeni, lokalnych mokradeł i oczek wodnych wpływa na wzrost różnorodności gatunkowej ptaków – wymienia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Jak dodają eksperci z OTOP, „królem łąk i pól jest skowronek. Ptak ten jest fenomenem energetycznym – śpiewa w locie na wdechu i wydechu, wykonując od 10-12 uderzeń na sekundę. W Polsce mamy wiele miejsc, gdzie możemy zasłuchiwać się w śpiew tego ptaka, jednak są kraje, w których zniknął on już z krajobrazu rolniczego”.
