FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń
W Bielance zagazowano 16 tys. kur i indyków
Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków odkryto najpierw w Bielance. Efektem była prawdziwa rzeź ptactwa. Życie straciło ponad 16 tysięcy sztuk drobiu.
- Dodatni wyniki badań laboratoryjnych potwierdził wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych – stwierdza w komunikacie wojewódzki lekarz weterynarii. - Gospodarstwa łącznie utrzymywały 6000 kur niosek oraz ponad 10000 indyków rzeźnych. Obydwa znajdują się w powiecie gorlickim. Są to pierwsze ogniska HPAI w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego - dodaje.
Lekarz weterynarii Grzegorz Kawiecki, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w rozmowie z nami podał, że na pewno będą przeprowadzane kontrole w gospodarstwach oraz przeszukiwania terenu, by sprawdzić, czy nie ma na nim padłych dzikich ptaków.
- Pracowników gorlickiego inspektoratu weterynaryjnego wesprą w tych działaniach lekarze z inspektoratów w Nowym Targu i Tarnowie – mówi Grzegorz Kawiecki. - Oprócz tego kontrole na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego prowadzić będą lekarze z tak zwanej wolnej praktyki weterynaryjnej – dodaje.
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. W utylizacji drobiu uczestniczyła wyspecjalizowana ekipa z Grupy Azoty, która świadczy między innymi takie właśnie usługi.
Zaraza drobiu w Wilczyskach i Strzeszynie
W tym tygodniu wykryto kolejne ogniska ptasiej grypy w powiecie gorlickim. Tym razem zaraza rozprzestrzeniła się w gospodarstwie pośrednika w obrocie drobiem w Strzeszynie w gminie Biecz. Tam do likwidacji jest liczące około 1300 sztuk stado. Niepowiązany z tym w Strzeszynie jest przypadek tej samej choroby w gospodarstwie w Wilczyskach. To ognisko wtórne, bo rolnik z tej wsi w kury zaopatrzył się w fermie w Krasnem Potockiem w gminie Chełmiec, gdzie 28 marca zutylizowano 19 tys. kur. Tam przyczyną zagazowania stada też była ptasia grypa.
Lekarz Grzegorz Kawiecki, podał że zarówno w gospodarstwie, które handluje kurami, jak i u rolnika wykryto u ptactwa objawy ptasiej grypy. Większość stada liczącego 1300 sztuk, jak i tego gospodarskiego, w którym było 87 sztuk drobiu, padła w wyniku choroby.
- Upadki w stadzie są na poziomie 90 proc. - podaje Grzegorz Kawiecki.
W obliczu zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się zarazy, nikt nie czekał na potwierdzenie choroby w wynikach badań laboratoryjnych, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny podjął decyzję o likwidacji reszty obydwu stad.
- To była taka sama procedura jak w Bielance - dodaje - Grzegorz Kawiecki. - W teren ruszą nasi lekarze i inspektorzy przede wszystkim, by sprawdzić, czy zaraza nie rozprzestrzeniła się do innych gospodarstw, ale też, by informować rolników o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji - dodał.
Masz pięć kur? Musisz to zgłosić
Niewielu hodowców wie, że od 2017 roku istnieje obowiązek zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii faktu hodowli drobiu, nawet jeśli dotyczy ona choćby kilku sztuk. Taka baza pozwala na szybką kontrolę w sytuacjach zagrożenia ptasią grypą, które jak pokazują realia, znów może się powtórzyć.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach rozpoczął zbiórkę informacji na temat gospodarstw, w których utrzymywane są kury, kaczki, gęsi, indyki, przepiórki, perlice, gołębie, czyli zwierzęta z gatunków wrażliwych na wirusa grypy ptaków. Ma to oczywiście związek z występowaniem na terenie naszego powiatu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
Właściciele ptactwa powinni wypełnić specjalny formularz i dostarczyć go Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Gorlicach. Można to zrobić na trzy sposoby: drogą elektroniczną na adres [email protected], zwykłym listem poprzez tradycyjną pocztę na adres Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gorlicach, ul. Kościuszki 41a, 38-300 Gorlice. zanieść osobiście wypełniony formularz do siedziby inspektoratu w Gorlicach przy ulicy Kościuszki 41a.
Ptasia grypa w Małopolsce. Na targowisku w Starym Sączu zaka...
Możemy spodziewać się kolejnych ognisk ptasiej grypy
Wojewoda małopolski za obszar zapowietrzony uznaje obecnie się teren obejmujący w powiecie gorlickim w gminie Gorlice - Bielankę, w gminie Ropa - Łosie w gminie Uście Gorlickie - Kunkową.
Można też z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że teren zapowietrzony to również w gminie Biecz - Strzeszyn i w gminie Bobowa - Wilczyska. W obydwu wykryto przecież ogniska zarazy.
Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), uznano w powiecie gorlickim:
- a) w gminie Gorlice miejscowości: Gorlice, Szymbark, Bystra, Ropica Polska, Dominikowice, Stróżówka,
- b) w gminie Łużna miejscowość Bieśnik,
- c) w gminie Ropa miejscowości: Ropa, Klimkówka,
- d) w gminie Sękowa miejscowości: Siary, Owczary, Sękowa, Męcina Mała, Ropica Górna, Małastów,
- e) w gminie Uście Gorlickie miejscowości: Nowica, Smerekowiec, Kwiatoń, Uście Gorlickie, Stawisza, Śnietnica, Czarna, Brunary.
- Uważajcie na świąteczny makowiec! Wydano pilne ostrzeżenie!
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Na Kasprowym Wierchu pusto jak nigdy. Turystów brak. A widoki olśniewające!
- Płace w Krakowie: w których branżach zarabia się najlepiej, a w których najgorzej?
