Przypomnijmy, akcja PTTK „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest organizowana od 1972 roku. Jej główny cel to upowszechnianie wiedzy o historii i zabytkach Krakowa, propagowanie jego architektury i kultury. Co roku od listopada do marca uczestnicy akcji zwiedzają różne ciekawe miejsca, chodzą do muzeów, oglądają wystawy, spotykają się z osobami zasłużonymi dla miasta itp. Spacery prowadzą licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie i pracownicy muzeów.
Poznajemy podwawelski gród
Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię oraz zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) lub z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
Od krakowskiego getta po Wolę Justowską
W ten weekend program akcji PTTK jak zwykle zapowiada się ciekawie, więc warto zarezerwować sobie czas, by wziąć w niej udział. W sobotę 9 marca zaplanowano dwa spacery:
- „Zakony i klasztory: oo. Dominikanie i ss. Dominikanki” (zbiórka: Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15, godz. 9),
- „Krakowskie Getto (1941–1943)” (zbiórka: plac Bohaterów Getta, godz. 10).
Kolejne trzy spacery PTTK odbędą się w niedzielę 10 marca. Będą to:
- „Szlakiem kobiet Krakowa: Kobiety Młodej Polski” (zbiórka: Dom Turysty, godz. 9),
- „Szlakiem Tadeusza Kościuszki po Krakowie” (zbiórka: Dom Turysty, godz. 9:30),
- „Wola Justowska – jej historia i zabytki” (zbiórka: park Decjusza, przy Galerii Bronisława Chromego, godz. 10).
Źródło do historii Krakowa
To nie wszystko, bowiem na niedzielę 10 marca został również zaplanowany wykład dr Kamili Follprecht zatytułowany „Od 1257 r. do... czyli źródła do historii Krakowa w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie”. Prelekcja obędzie się w sali konferencyjnej PTTK (ul. Zyblikiewicza 2b) o godz. 10:30.
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn program akcji ulegnie zmianie.
