Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszki po napojach w systemie depozytowo-kaucyjnym? 60 proc. Polaków jest za!

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wprowadzenie puszek do systemu rozwiązuje wiele problemów związanych ze środowiskiem i gospodarką.
Wprowadzenie puszek do systemu rozwiązuje wiele problemów związanych ze środowiskiem i gospodarką. pixabay.com/analogicus/zdjęcie ilustracyjne
Najnowsze wyniki badań pokazują, że polscy konsumenci chcą, aby system depozytowo-kaucyjny na opakowania jednorazowe po napojach objął także puszki. 60 proc. z nas jest za włączeniem puszek do systemu, z kolei 94 proc. zadeklarowało gotowość do zwrotu opakowania do sklepu i odbioru pobranego przy zakupie depozytu.

System depozytowo-kaucyjny z korzyścią dla gospodarki i środowiska?

Badania zostały przeprowadzone przez firmę SW Research w grudniu 2021 roku. Polacy w większości opowiedzieli się za pomysłem włączenia puszek po napojach do systemu depozytowo-kaucyjnego. Aż 77 proc. stwierdziło, że przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Puszki, także te po piwie, to dziś ok. 1/3 opakowań związanych z napojami na rynku. System depozytowo-kaucyjny to sposób na zamknięcie obiegu tego materiału opakowaniowego.

- Znacznie lepiej jest korzystać z doświadczeń europejskich. Dotychczas 24 kraje wprowadziły lub planują wdrożyć system kaucyjny. Wszystkie 11 działających systemów kaucyjnych obejmuje metalowe puszki. 7 pozostałych państw, które już mają szczegółowe dane na temat kształtu systemu także zdecydowały o zbieraniu puszki w ramach kaucji. Tylko takie podejście gwarantuje redukcję zaśmiecania, maksymalizację poziomów zbiorki i czystość surowca. Wzrost ilości zebranych puszek spowoduje wykładniczy wzrost produkcji tego typu opakowań na bazie recyklatu, co ma kapitalne znaczenie dla rozwoju GOZ oraz redukcji emisji CO2. Nie ma najmniejszego powodu, by nie stało się tak w Polsce - twierdzi Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

To też może Cię zainteresować

Co daje włączenie puszek do systemu?

Wprowadzenie puszek do systemu rozwiązuje wiele problemów związanych ze środowiskiem i gospodarką. Nie tylko podnosi to poziom zbiórki i recyklingu, ale także uniezależnia je od ceny surowca na wolnym rynku, a same puszki jako odpad nabiorą wartości także dla konsumentów.

- System depozytowo-kaucyjny zapewni stałą i pewną zbiórkę puszek po napojach i piwie na bardzo wysokim, około 90 proc. poziomie, czyli wyższym o ok. 10 punktów procentowych od obecnie osiąganych rezultatów. Przekłada się to na ok. 400 milionów puszek rocznie więcej zebranych i poddanych recyklingowi niż ma to miejsce dziś. Jednocześnie puszka z opłatą depozytową będzie instrumentem, który pomoże małym sklepom w utrzymaniu lojalności konsumentów – uważa Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.

Impuls dla krajowej gospodarki

Jak podkreślają producenci i pracodawcy, wprowadzenie do systemu depozytowo-kaucyjnego opakowań w formie puszek to zabieg, który będzie korzystny dla polskiej gospodarki i pozwoli zmniejszyć ślad węglowy w łańcuchu wartości kategorii napojowej.

- Objęcie systemem depozytowo-kaucyjnym puszek po napojach zapewni stały, zrównoważony strumień tego surowca dla hut metali, co stanowi podstawę do podejmowania przez nie decyzji inwestycyjnych dotyczących zwiększenia potencjału produkcyjnego. Dodatkowo będą one miały zapewniony popyt na zrecyklowany surowiec, choćby ze względu na wewnętrzne cele producentów napojów i piwa w zakresie zrównoważonego rozwoju – stwierdza Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Źródło: inf. prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska