Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła program wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców powiatu. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła program wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła program wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła program wsparcia możliwości leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego w latach 2024-2026. Przewiduje on dofinansowanie dla 12 par rocznie, czyli 36 par w ciągu trzech lat trwania programu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przyjęty przez Radę Powiatu w Oświęcimiu program pozwala uzyskać dofinansowanie

Inicjatorem powstania programu jest wicestarosta Paweł Kobielusz. Jego szczegóły przygotowało Stowarzyszenie Na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian w Warszawie, którego przedstawicielka Marta Górna podczas sesji przybliżyła przygotowany dokument.

Wynika z niego, że program pod nazwą „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego” przewiduje dofinansowanie dla 12 par rocznie, czyli 36 par w ciągu trzech lat jego trwania.

- Pacjenci zakwalifikowani do programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania do leczenia w wysokości do 8 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub do jednorazowego dofinansowania w wysokości do 4 tys. zł do procedury adopcji zarodka, jak również możliwość skorzystania z jednej bezpłatnej wizyty u psychologa posiadającego doświadczenie w pracy z parami niepłodnymi - wylicza starostwo w Oświęcimiu.

W Polsce od 2015 r. obowiązuje ustawa o leczeniu niepłodności, która rozpoznaje problem jakim jest niepłodność i reguluje prawo do jej leczenia. Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich bez możliwości kompleksowego finansowania diagnostyki i leczenia niepłodności. Stąd ważne jest podjęcie działań, które zapewnią pacjentom równy dostęp do diagnostyki oraz skutecznej i bezpiecznej terapii, przezwyciężającej skutki niepłodności.

Szacunki dla powiatu oświęcimskiego

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym. Co najmniej połowa z tych par korzysta z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej a około 60 proc. wymaga specjalistycznego leczenia.

W oświęcimskim starostwie szacują, że w skali tego powiatu niepłodność dotyka około 5930 par.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska