Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Lanckorony poparli mieszkańców. Też nie chcą praw miejskich dla tej wsi

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Lanckorona
Lanckorona Bogumił Storch
Radni Lanckorony w głosowaniu sprzeciwili się nadaniu praw miejskich. Wcześniej tak samo stwierdzili mieszkańcy, tyle, że w ramach konsultacji społecznych. Orędownik tego pomysłu, wójt Tadeusz Łopata traci szanse na przeforsowanie odzyskania praw miejskich przez tę małopolską wieś.

W środę (26.10.2022) Rada Gminy w Lanckoronie przegłosowała uchwałę o wydaniu negatywnej opinii w temacie nadania praw miejskich tej miejscowości. Za uchwałą, a przeciw prawom miejskim, głosowało 13 rajców. Innego zdania była tylko jedna radna, Krystyna Miska.

Jako lanckoronianka od pokoleń jestem przekonana, że przywrócenie praw miejskich jest sprawą historycznie należną. Kiedyś już byliśmy miastem i nam się to należy - przekonywała na próżno jak się okazało swoich kolegów i koleżanki z Rady.

Przewodniczący RG Ryszard Frączek tłumaczy, że radni głosowali zgodnie z wolą mieszkańców.

Wcześniej były dla nich zorganizowane konsultacje i większość, w ankietach, napisała, że nie chce tu miasta - mówi.

Na pytanie: "Czy jest Pani/Pan za nadaniem miejscowości Lanckorona statusu miasta" 79 osób oddało głos na odpowiedź "Jestem za", 634 osoby zaznaczyło odpowiedź "Jestem przeciw", a 12 osób wstrzymało się od głosowania. Jedynie niecałe 11 procent głosujących uznało, że Lanckorona powinna zostać miastem.

Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata, który już we wrześniu złożył formalny wniosek do Rady Ministrów o zmianę statusu gminy jest teraz w kropce. Negatywna opinia mieszkańców i radnych na pewno zostanie przecież wzięta pod uwagę przez ministerialnych urzędników.

Historia nas oceni, kto miał rację. Ja zdania nie zmieniłem - komentuje sprawę wójt Łopata.

Jego argumenty za nadaniem praw miejskich to m.in: większy prestiż, możliwość ubiegania się o o wyższe dotacje np. na rozwój komunikacji autobusowej czy też infrastruktury gminnej.

Oszacowano nawet potencjalne koszty zmiany statusu wsi na miejski.

To praktycznie tylko koszty wymiany tablic i szyldów z nazwami organów gminy oraz pieczęci urzędowych. Szacuje się, że nie powinno to przekroczyć pięciu tysięcy złotych. Nie wzrosną natomiast podatki od nieruchomości. Bardzo duży będzie natomiast wkład pracy administracyjno- koncepcyjnej przy opracowywaniu wniosku do Rady Ministrów o nadanie praw miejskich - przekonywał Urząd Gminy w Lanckoronie w ulotce dostarczonej mieszkańcom.

Byli już miastem

Lanckorona to miejscowość, która prawa miejskie miała od początku swojego istnienia, ale zostały jej odebrane przez rząd Rzeczpospolitej w 1934 roku, ponieważ miejscowość straciła „miejski charakter". Lanckorona zachowała układ urbanistyczny miasta z malowniczym rynkiem.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska