TOP 10 największych muzeów w Małopolsce [ZDJĘCIA]
Filia podstawówki w Roztoce-Brzezinach od września ubiegłego roku nie prowadziła żadnych lekcji. - Jej roczne utrzymanie kosztowało gminę 250 tysięcy złotych - przypomina wójt Gródka nad Dunajcem Józef Tobiasz. - Gdyby nadal istniała, to w obecnym roku szkolnym na zajęcia przychodziłaby tam tylko trójka dzieci.
Przed zamknięciem placówki rodzice przepisali 12 uczniów do szkoły w Roztoce-Brzezinach. Przesądziły o tym warunki nauki. Drewniana szkółka w Tropiu mieściła tylko dwie izby, więc dzieci z zerówki i klas I-III uczyły się razem. Tymczasem w Roztoce nie ma łączonych klas. Dlatego rodzice wolą tam odstawiać swoje dzieci. To pięć kilometrów od Tropia, ale gmina zorganizowała dojazd gimbusem.
Z likwidacji filii w Tropiu cieszy się dyrektor SP w Roztoce-Brzezinach Barbara Woźniak. Do tej pory szkoła musiała ponosić koszty "utrzymania gazu i wody" w pustym obiekcie. Sięgały one 200 zł miesięcznie. - Od czasu do czasu do Tropia jechał nasz pracownik, żeby przewietrzyć budynek - opowiada dyr. Woźniak. - Ta filia podlegała nam tylko na papierze, gdyż lekcje tam się nie odbywały.
Radnym, który zagłosował w poniedziałek przeciwko likwidacji szkółki w Tropiu, był wiceprzewodniczący rady gminy Józef Sabiński z Podola. Nie chciał pogodzić się z tym, że z wioski zniknie placówka, do której uczęszczał kiedyś m.in. biskup Władysław Bobowski. - Ekonomia nie zawsze jest najważniejsza - przekonuje Sabiński.
Dodaje, że nauka w klasach łączonych nie musi być zła. - Kiedy nauczyciel ma pod opieką szóstkę czy ósemkę uczniów w takiej klasie, to może każdemu z nich poświęcić sporo czasu - podkreśla Sabiński. - Takiego komfortu nie ma w 30-osobowej klasie z dużej szkoły.
Wójt Tobiasz nie wie jeszcze, jak zagospodarować szkolny budynek w Tropiu. Jak zaznacza, obiekt stoi na osuwisku, więc niczego tam nie można wybudować. - Mógłby służyć kołu gospodyń wiejskich, radzie sołeckiej albo jakiemuś stowarzyszeniu czy Gminnemu Ośrodkowi Kultury - sugeruje. - Inicjatywę zostawiam jednak woli mieszkańców Tropia.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+