Rajdy samochodowe. Ott Tanak wygrywa Rajd Finlandii. Estończyk szybki dzięki… żonie

Paweł Wiśniewski
Estończyk Ott Tanak w Hyundai I20 Rally1 wygrał Rajd Finlandii - ósmą rundę mistrzostw świata
Estończyk Ott Tanak w Hyundai I20 Rally1 wygrał Rajd Finlandii - ósmą rundę mistrzostw świata IMAGO/Nikos Katikis/Imago Sport and News/East News
Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1) wygrał Rajd Finlandii - ósmą rundę mistrzostw świata. Lider klasyfikacji generalnej cyklu, Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) był drugi ze stratą ledwie 6.8 sekundy.

Trzecie miejsce wywalczył kolejny Fin Esapeka Lappi (Toyota Yaris Rally1) ze stratą 1:20.7 minuty. Lappi na przedostatnim odcinku specjalnym Oittila 2 o długości 10,8 km rolował. Samochód spadł na koła, silnik nie został uszkodzony i Fin zdołał dojechać do mety OS-u tracąc tylko 18 sekund.

Esapeka Lappi utrzymał trzecie miejsce w rajdzie, ale nie było wiadomo, czy w jego samochodzie nie została podczas rolowania uszkodzona klatka bezpieczeństwa. Gdyby tak się stało, to byłby dla niego koniec jazdy. Okazało się, że klatka była OK, Lappi wystartował do ostatniej próby Ruuhimaki 2 (11,2 km), dojechał do mety i utrzymał trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej.

Wszyscy zadowoleni

Ott Tanak objął prowadzenie w rajdzie po drugim odcinku specjalnym i utrzymał je do końca. Mistrz świata z 2019 roku odniósł drugie w sezonie zwycięstwo i szesnaste w karierze. Team Hyundaia po raz pierwszy wygrał w Finlandii.
- Jechałem na limicie, ale udało się - stwierdził zwycięzca. - Było bardzo trudno, ekipa Toyoty jest bardzo, bardzo szybka. Podziękowania dla mojej żony, która mnie wspierała przez cały czas.

Drugi na mecie Kalle Rovanpera przyznał, że weekend w Finlandii był udany.
- Chciałem wygrać, ale się nie udało - cenił start. - Ott był bardzo szybki, wiedziałem to już po pierwszym dniu. Uważam, że spisaliśmy się naprawdę dobrze. Jestem zadowolony.

W 21 rozegranych odcinków specjalnych (jeden został odwołany z powodu problemów związanych z bezpieczeństwem kibiców) dziewięć wygrał Rovanpera, a sześć Tanak.

W Finlandii w kategorii WRC2 walczył Mikołaj Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem (Skoda Fabia Rally2). Polacy zajęli siódme miejsce w klasyfikacji swojej kategorii, do zwycięzcy Fina Teemu Suninena (Hyundai I20 Rally2) stracili 5.54,6. W klasyfikacji generalnej Marczyk w swoim pierwszym starcie w Finlandii zajął 15. miejsce.