https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking krakowskich liceów. Zobacz, które "ogólniaki" zdobyły najwięcej punktów [LISTA]

Marcin Banasik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W ogólnopolskim rankingu liceów 2021 przeprowadzonym przez portal WaszaEdukacja.pl w pierwszej trojce znalazła się jedna krakowska placówka. Wśród kryteriów branych pod uwagę były między innymi wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. My sprawdziliśmy jak wygląda lista rankingowa wśród krakowskich liceów. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Ranking krakowskich liceów:

W ogólnopolskim rankingu dwa pierwsze miejsca zajęły warszawskie licea. Pierwsze jest XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie – 84.562 punktów, a drugie XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie – 84.32 punktów. Trzecie miejsce na podium przypadło V Liceum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które zdobyło 83.55 punktów.

Wśród kryteriów branych pod uwagę znalazły się między innymi wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Uwzględnione zostały również wyniki z olimpiad przedmiotowych a także wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), który oblicza się z przynajmniej dwóch osiągnięć szkolnych - na początku edukacji w danej szkole oraz na jej zakończenie

Wskaźniki dla Liceów:

To kryterium uwzględniało wszystkie obowiązkowe egzaminy maturalne, pisemne czyli wynik z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Średnia zdawalność z danego przedmiotu w szkole miała wagę 0.4 natomiast jego średni wynik wagę 0.6. Dodatkowo przy egzaminie maturalnym z języka obcego została uwzględniona liczba osób zdających poszczególną maturę i wyciągnięta średnia ogólna. Wyniki zostały zsumowane i maksymalnie można było zdobyć dwieście punktów. Wynik szkoły został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium czyli 25 proc.

10 najpopularniejszych szkół w Krakowie w rekrutacji 2020. D...

Sukces w olimpiadach - 15 proc.

W rankingu uwzględnione zostały ogólnopolskie olimpiady przedmiotowe. Pod uwagę wzięliśmy osoby, które zostały laureatami, finalistami, medalistami, bądź zostały wyróżnione w ostatnim etapie olimpiady. Za każdą olimpiadę, w której szkoła brała udział, można było uzyskać jeden punkt za każdego ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady szkoła mogła uzyskać trzy punkty. Dodatkowe dwa punkty uzyskiwała szkoła z największą liczbą sukcesów w danym mieście. Suma wszystkich punktów uzyskanych w olimpiadach została pomnożona przez wskaźnik tego kryterium czyli 15 proc.

Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych - 35 proc.

W tym kryterium wzięte pod uwagę zostały egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym, do których przystąpiło minimum dwóch uczniów danej szkoły. Średnia szkoły z danego przedmiotu została pomnożona przez liczbę osób zdających. Wszystkie wyniki zostały ze sobą zsumowane, a następnie została wyciągnięta ogólna średnia egzaminy maturalnego na poziomie rozszerzonym w szkole. Wynik został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium czyli 35 proc.

Wskaźnik EWD - 25 proc.

Pod uwagę wzięte zostały wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej z lat 2018-2020. Z ich wyników została wyciągnięta średnia, a następnie zostały one pomnożone przez wskaźnik tego kryterium czyli 25 proc. Wskaźnik EWD oblicza się z przynajmniej dwóch osiągnięć szkolnych - na początku edukacji w danej szkole oraz na jej zakończenie. W metodzie EWD brany jest pod uwagę wynik egzaminu przed dostaniem się do szkoły oraz wynik egzaminu po jej zakończeniu np. wynik z egzaminu gimnazjalnego oraz z egzaminu maturalnego. Chodzi przede wszystkim o to aby odejść od oceniania szkoły jedynie przez pryzmat egzaminów końcowych.

Ranking krakowskich liceów:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krowa robi muu !

Te tzw. rankingi, to oczywiście ściema. Trochę to podobne np. do opracowania rankingu, która margaryna jest lepszym masłem. Oczywiście żadna, bo żadna masłem nie jest.Biega o to, gdzie idą młodzi, których starych stać przez cały czas na korki, albo gdzie organizowane są przewały, zwane olimpiadami, w jakichś totalnie fikcyjnych, albo wręcz szkodliwych społecznie dziedzinach. Albo też tzw. pseudo olimpiady językowe, bo do tych pseudo "dobrych" LO przychodzi taka młodzież, która wychowywała się od małego za granicą. Warto byłoby sprawdzić, kto z tzw. laureatów zostaje później fachowcem w danej dziedzinie. Często, cierpi na tym tzw. wykształcenie ogólne, a w innych, istotnych życiowo kwestiach, tacy młodzi bywają zwyczajnymi półanalfabetami, albo głupkami.

G
Gość

Byłoby dobrze dla rodziców, gdyby równolegle do tych rankingów ktoś zrobił ranking jaki procent uczniów tych liceum ma problemy psychiczne w trakcie nauki. Niestety w tym wyścigu szczórów często zapominamy co tak naprawde jest w życiu ważne

Z
Zbigniew Rusek

Liceów w Krakowie jest conajmniej 2-krotnie więcej niż powinno być. Szkoda, że młodzież nie idzie do techników (pewnie rodzice na siłę pchają do "ogólniaków"). Liceum nie daje zawodu, natomiast technikum go daje oraz nie przekreśla studiów, gdyż kończy się maturą.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska