
Doński Sfinks
Nazwa kota nie jest przypadkowa. Pochodzi ona od Rostowa nad Donem, gdzie urodził się pierwszy przedstawiciel tej rasy. Co ciekawe, nie każdy jest całkowicie pozbawiony sierści. Istnieją cztery odmiany owłosienia dońskiego sfinksa:
- flocked - ciało kota pokryte jest włoskami podobnymi do zamszu
- rubber bald - ciało kota jest całkowicie łyse
- brush - początkowo kot posiada sierść, która z wiekiem miejscowo wypada, tworząc na ciele łyse plamy.
- velour-coated – zwierzę posiada wełnistą sierść,którą traci w niecały rok po narodzeniu. Łysieje całkowicie lub pozostawia włoski na ogonie i pyszczku.
Waga dońskiego sfinksa waha się od 3 do 5 kg. Jednak bardzo długo żyje. Może dożyć nawet 15-16 lat.
Rasa ta niezwykle mocno przywiązuje się do właściciela. Jest bardzo przyjazna, wesoła, uczuciowa. Lubi być w centrum uwagi, jednak warto zaznaczyć, że dońskim sfinksom nie przeszkadza obecność innych zwierząt domowych.
Jeśli chodzi o wystawy tych kotów - im więcej zmarszczek ma kot, tym jest cenniejszy.

Sfinks
Sfinksy to jedyne koty, które samoistnie utraciły owłosienie, nie będąc wynikiem krzyżówki. Warto zaznaczyć, że wbrew nazwie, rasa ta nie ma nic wspólnego z Egiptem.
Sfinksy są najpopularniejszą rasą kotów łysych. Jednak istnieje możliwość, że znajdziemy u nich nieliczne włoski na uszach, brwiach, końcu ogona lub jądrach. Cechę charakterystyczną stanowi pomarszczona skóra. Im więcej zmarszczek, tym cenniejszy jest kot. Ważą od 3 do 6 kg.
Z powodu wydętego brzucha sfinksy wyglądają, jakby cały czas były w pełni najedzone.
Rasa ta lubi towarzystwo człowieka, jest bardzo aktywna i towarzyska, uwielbia się przytulać. Dobrze znoszą obecność dzieci oraz innych zwierząt domowych. Niestety często ma problemy skórne - infekcje grzybicze i wysypki.

Kot elfi
Kot elfi to rasa kotów, która powstała po skrzyżowaniu amerykańskich curli ze sfinksami. Dzięki temu pozbawione są sierści, a ich uszy są duze i wywinięte, lekko przypominające uszy elfów. Nieliczne włoski pojawiają się u nich jedynie na uszach, nosie, łapach i ogonie.
Elfie koty mogą ważyć od ok. 3,5 kg do nawet 7 kg. Bardzo lubią ciepło, do tego są niezwykle towarzyskie, aktywne oraz uwielbiają zabawy, dlatego dobrze sprawdzą się jako zwierzę mieszkające z dziećmi. Na starość u kotów elfich mogą występować problemy ze stawami.
Co ciekawe, hodowla tej rasy jest w Polsce zakazana. Można je spotkać jedynie w Stanach Zjednoczonych, gdyż nie są uznane przez organizację FIFe.

kot peterbald
Kot peterbald wywodzi się z Rosji. Powstał z krzyżówki dońskiego sfinksa oraz orientalnej kotki. Są to niezwykle smukłe i długie koty. Cechą charakterystyczną jest pięć wersji umaszczenia:
- bezwłose
- pokryte zwyczajną sierścią
- pokryte meszkiem
- pokryte szorstkim i krótkim futerkiem
- pokryte pluszowym futerkiem podszerstkowym
Umaszczenie może zmienić się w trakcie pierwszego roku życia kota. Jednak oczy zazwyczaj są niebieskie lub zielone.
Peterbaldy są bardzo przywiązane do właściciela. Uwielbiają z nim rozmawiać, miaucząc przez długi czas. Podobnie jak psy potrafią reagować na niektóre słowa i komendy.