FLESZ - Wielka depopulacja Polski. Ubędzie nas 7 mln
Bohaterów opowieści poznajemy, gdy mają po 40 lat, mieszkają w różnych miastach i wykonują różne zawody. Ich codzienność przerywa niespodziewana wizyta tajemniczej kobiety, która okazuje się być narzeczoną jednego z członków dawnej paczki. Zaprasza ich na wieczór kawalerski – niespodziankę dla swojego narzeczonego. Kiedy przyjeżdżają do Sopotu, okazuje się, że ich kolega… nie żyje.
Powrót do rodzinnego miasta ożywia stare animozje i liczne wspomnienia. Dawni koledzy nieumyślnie krzyżują plany lokalnego półświatka i wpadają w coraz większe tarapaty. Komediowe przygody czterech przyjaciół są pretekstem do odwiedzenia sentymentalnych miejsc w Sopocie – kameralnych uliczek, parków, kortów tenisowych, czy molo.
Producent Grzegorz Fobka przeżył niezapomniane dzieciństwo na sopockim podwórku i przez większość życia marzył o tym, by nakręcić film. Pragnienia z młodości często przegrywają z codziennością i wyzwaniami, jakie stawia nam życie. Tak mogło stać się i tym razem, ale po latach spotkał kolegę ze szkolnej ławy, który w dorosłym życiu został reżyserem. Mieli omówić sprawy techniczne związane z budową domu, a wymyślili film.
- Pierwowzorami bohaterów naszej opowieści są moi przyjaciele ze szkolnych lat. Część historii z „Raz jeszcze raz” zdarzyła się naprawdę, część została wymyślona, a wśród postaci na ekranie niekiedy zobaczymy twórców filmu, którzy wraz z kumplami, próbują dogonić czas – śmieje się Grzegorz Fobka.
Narracja filmu urozmaicona jest retrospekcjami bohaterów z lat 90., zrealizowanymi techniką VHS. Ten zabieg pozwala poznać bliżej postaci oraz przenieść widza w czasie. Obrazom towarzyszy charakterystyczna polska muzyka rockowa z tamtych czasów – w tym przeboje zespołu Kobranocka.
W roli czwórki przyjaciół zobaczymy na ekranie Bartłomieja Kasprzykowskiego, Wojciecha Błacha, Arkadiusza Janiczka i Bartosza Żukowskiego. Towarzyszą im: Katarzyna Figura, Daniel Olbrychski, Piotr Cyrwus, Joanna Moro i Aleksandra Szwed. Gościnnie w filmie pojawia się również Jacek Fedorowicz, Monika Miller, Iwona Guzowska i Agnieszka Rylik.
- Głównymi bohaterami tej historii są mężczyźni, ale przekaz każdej z ich historii jest bardzo uniwersalny. To komedia sensacyjna, jednak Paweł Czarzasty i Krzysztof Zbieranek, odpowiedzialni za reżyserię, bardzo starali się uchwycić coś więcej niż tylko humorystyczne dialogi i trzymający w napięciu wątek kryminalny. Jeden z nich powiedział na premierze, że „Raz jeszcze raz” to „film z duszą” – i sama lepiej bym tego nie ujęła – mówi Aleksandra Szwed.
