
Zobacz przepisy na zupy, których skosztujesz tylko w Małopolsce! Wiele z nich, jak np. parzybroda po mirowsku, jest wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Na zdjęciu - białczańska zupa scypa.

Krakowska zupa kminkowa z lanym ciastem lub grzankami
Składniki
3 torebki kminku
szklanka mleka (jeśli ktoś nie toleruje mleka, to wody) z ok. 1/2 szklanki wody
wywar albo rosół – mięsny lub warzywny
Wykonanie
Kminek wsypać do mleka z wodą (lub samą wodą) i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 60 minut. Przecedzić i połączyć z wywarem. Jeśli gotujemy bez mleka, można dodać śmietanę. Jeśli na mleku, nie trzeba. Jeżeli wywar mamy tylko jarzynowy, dodać łyżkę surowego masła. Do czystej zupy, gotowanej bez mleka, można dodać zasmażkę z masła (ja gotuję na mleku i dodaję surowe masło). Podawać z lanym ciastem lub kluskami kładzionymi albo z samodzielnie zrobionymi malutkimi grzankami z weki. Oczywiście trzeba przyprawić zupę solą i pieprzem.
Grzanki: kilkudniową wekę kroimy na kosteczki, wysuszamy dzień, dwa na powietrzu i potem na patelni, na maleńkim ogniu, lekko prażymy do zrumienienia, ciągle mieszając. Pod koniec dodać odrobinę świeżego masła i pokrojony ząbek czosnku (ale niekoniecznie, jeśli ktoś nie lubi).
Przepis Marty Góry z Krakowa

Parzybroda po mirowsku
Składniki
1 kg białej kapusty
15 dag marchwi
70 dag ziemniaków
10 dag cebuli
60 dag boczku
2 łyżki smalcu
2 łyżki mąki
1 szklanka przecieru z pomidorów świeżych
pokrojony lubczyk
sól, pieprz do smaku
Wykonanie
Kapustę pokroić na duże kawałki, marchewkę zetrzeć na tarce. Wszystko zagotować. Ziemniaki pokroić w kostkę i gotować je osobno w osolonej wodzie. Boczek pokroić w kosteczkę i usmażyć go, a potem dodać do gotującej kapusty. Cebulę pokroić w półplasterki, podsmażyć na złoty kolor i wrzucić do kapusty. Ugotowane ziemniaki, odcedzić i dołożyć do kapusty. Do wszystkiego dodać jeszcze przecier ze świeżych pomidorów, pokrojony lubczyk i przyprawić do smaku. Na końcu zrobić zasmażkę z mąki i zagęścić potrawę.
"Parzybroda po mirowsku" jest wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Przepisem na ten przysmak dzielą się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirowa

Białczańska zupa scypa
- Zupa scypa to tzw. zupa biedaków. Na pierwszy rzut oka nic specjalnego, ale jest całkiem smaczna – przekonują Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń w Białce.
Składniki
1/2 główki kapusty
mleko
2 łyżki masła
sól
ziemniaki
Wykonanie
1/2 główki kapusty grubiej poszatkowanej ugotować w wodzie pół na pół z mlekiem, odlać. Zalać mlekiem (1 litr) i dalej gotować. Dodać 2 łyżki masła, sól do smaku. Podawać z ziemniakami ugotowanymi oddzielnie.