Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regulamin porządku domowego - by łatwiej się nam żyło w bloku

Józefa Piotrowska-Strigl
Regulamin porządku domowego, odpowiednio i czytelnie sformułowany, pomaga w uściśleniu praw i obowiązków dla mieszkańców danej posesji. Aby mógł być przestrzegany przez mieszkańców, powinien być wywieszony w widocznym miejscu.

Jeżeli w budynku nie ma regulaminu porządku domowego, radzimy, aby postarać się o odpowiednio dużą tablicę, umieścić ją w widocznym miejscu na klatce schodowej i podać tam ważne informacje dla lokatorów.

W razie jakichkolwiek konfliktów związanych z zamieszkiwaniem w wielorodzinnym domu - jeżeli taki regulamin jest udostępniony wszystkim zainteresowanym - strony nie mogą twierdzić, że ustalenia te były im nieznane.

Regulamin powinien zawierać między innymi następujące przepisy porządkowe:

-Osoby przebywające na terenie nieruchomości zobowiązane są do zachowania ciszy nocnej w godzinach od 22 do 6, co oznacza, że w tych godzinach trzeba ściszyć odbiorniki radiowe i telewizyjne, nie można grać na instrumentach muzycznych, głośno śpiewać czy bawić się głośno na przyjęciu towarzyskim.

- Trzepanie dywanów i pościeli może się odbywać tylko w godzinach od 6 do 22 w dni powszednie, wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

- Nieczystości usuwane z gospodarstw domowych należy wrzucać - najlepiej umieszczone w specjalnych workach - bezpośrednio do zbiorników przeznaczonych specjalnie na odpadki, które potem usuwają z nich specjalistyczne firmy.

- Sprzątanie klatki schodowej odbywa się na zasadach i z częstotliwością ustaloną przez administratora na podstawie umowy zawartej z osobą, która podejmie się odpłatnie tego obowiązku.

- Skrzynki na kwiaty i doniczki muszą być zabezpieczone prze wypadnięciem, a podlewanie roślin powinno odbywać się w taki sposób, żeby woda nie zalewała niższych kondygnacji i nie zanieczyszczała elewacji.

- W piwnicach nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych i wybuchowych, a znajdujące się tam urządzenia takie jak: zawory wodociągowe, centralnego ogrzewania trezba chronić przed uszkodzeniem i nie utrudniać dostępu do nich, np. w celu przeglądów technicznych czy odczytu.
- W przypadku uszkodzenia urządzeń służących do wspólnego użytku, koszt ich wymiany lub naprawy ponosi osoba, która je zepsuła.

- W mieszkaniach można posiadać psy, koty lub inne zwierzęta pod warunkiem, że ich liczba nie wskazuje na hodowlę, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców, a ich właściciele odpowiadają za właściwe ich zachowanie i przestrzeganie przepisów sanitarno-porządkowych.
Regulamin powinien kategorycznie zabraniać:

- Zatykania kratek wentylacyjnych w mieszkaniach z instalacjami gazowymi.

- Instalowania na dachu i elewacji anten telewizyjnych, internetowych czy radiowych bez zgody administracji.

- Parkowania motocykli i samochodów na drodze przeciwpożarowej, blokowania wjazdów na teren posesji i do garaży, na trawnikach i zieleńcach oraz na chodnikach w sposób utrudniający dojście do budynku.

Warto również zwrócić lokatorom uwagę na oszczędne korzystanie ze wspólnej energii elektrycznej, której koszt ponoszą solidarnie wszyscy najemcy. Tablica informacyjna jest ważnym miejscem do umieszczania wszelkich ogłoszeń dotyczących, np. miejsca i terminów zebrań, godzin odczytów zużycia np. prądu, gazu, wody, albo obowiązkowych przeglądów technicznych mieszkań.

W regulaminie powinno być także ostrzeżenie, że w przypadku, kiedy właściciel mieszkania długotrwale zalega z zapłatą należności lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, czy inny dysponent nieruchomości może nawet w trybie procesu sądowego wyeksmitować taką uciążliwą osobę, a jej mieszkanie zlicytować. I to nawet wtedy, gdy ta osoba jest właścicielem mieszkania (uwaga, nie przysługuje wówczas prawo do mieszkania zamiennego).

Każdy z nas powinien kierować się na co dzień dobrymi zasadami współżycia społecznego, ale wiemy, że różnie z tym bywa w praktyce. Dlatego wywieszenie regulaminu porządku domowego na pewno ułatwi życie, zwłaszcza tym, którzy nie mogą dojść swoich racji z niekulturalnymi sąsiadami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska