MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy kupili ponad 14 tysięcy mieszkań w 2023 roku w Polsce. Ukraińcy zdecydowanie przodują. Jakie miasta wybierają? Kraków w czołówce

OPRAC.: Arkadiusz Bar
Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, chętnie kupują mieszkania w Krakowie.
Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, chętnie kupują mieszkania w Krakowie. Joanna Urbaniec
W 2023 roku obcokrajowcy kupili w naszym kraju 14 346 mieszkań – wynika z danych MSWiA. Przeciętne mieszkanie, kupione w ubiegłym roku przez cudzoziemca, miało trochę ponad 58 m kw. Największą popularnością polskie nieruchomości cieszą się wśród Ukraińców. To oni postanowili kupić „nad Wisłą” ponad 7 tysięcy mieszkań o łącznej powierzchni prawie 390 tys. m kw. Kraków znajduje się w ścisłej czołówce miast najchętniej wybieranych na zakup nieruchomości przez obywateli innych państw.

Kraków w ścisłej czołówce miast, w których cudzoziemcy kupują mieszkania
Jakie lokalizacje na zakup mieszkania cudzoziemcy najchętniej wybierają? Tu palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa. W 2023 roku cudzoziemcy jako osoby fizyczne kupili ponad 2,6 tys. mieszkań, a zagraniczne firmy dołożyły do tego wyniku jeszcze prawie 300 stołecznych lokali. Łącznie więc obcokrajowcy nabyli w Warszawie ponad 2,9 tys. mieszkań. To sporo, ale o ponad 1/5 mniej niż w 2022 roku.

Na drugim miejscu uplasował się Kraków z wynikiem na poziomie 1,6 tys. mieszkań. Prawie 1,3 tys. mieszkań kupili za to cudzoziemcy we Wrocławiu. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk i Szczecin z wynikami na poziomie od 113 do 568 nieruchomości.

Na drugim biegunie mamy natomiast polskie miejscowości turystyczne (Świnoujście, Zakopane) oraz Gdynię. W tych wszystkich miastach cudzoziemcy kupili łącznie 117 nieruchomości. Co ciekawe w Zakopanem osoby z zagranicy nabyły jedynie 4 mieszkania.

Opracowanie HREIT na podstawie danych MSWiA
Opracowanie HREIT na podstawie danych MSWiA HREIT

Ukraińcy motorem popytu ze strony cudzoziemców

Duże zainteresowanie naszymi mieszkaniami w około połowie wynika z zakupów zrealizowanych przez Ukraińców. W 2023 roku nabyli oni łącznie ponad 7 tysięcy mieszkań. To o około 10% więcej niż w 2022 roku. Piszemy „około”, bo dokładna liczba co prawda znana jest ministerstwu, ale upubliczniony raport nie pokazuje precyzyjnej odpowiedzi.

Wiemy jedynie, że bez obowiązku uzyskiwania specjalnego zezwolenia, Ukraińcy nabyli w Polsce w 2023 roku ponad 7,7 tys. nieruchomości. W tej liczbie znajdziemy jednak nie tylko mieszkania, ale też np. garaże czy lokale użytkowe. Wiemy jednak, że ze wspomnianych 7,7 tysięcy nieruchomości samodzielne lokale mieszkalne stanowią około 7,1 tys. sztuk. W przypadku kilkuset nieruchomości nabytych przez Ukraińców nie mamy pewności o jakim typie nieruchomości mówimy. Już jednak te niepełne informacje pokazują, że Ukraińcy kupowali w Polsce raczej skromniejsze mieszkania. Przeciętna powierzchnia lokalu nabytego przez naszych wschodnich sąsiadów (nie więcej niż 54 metry) jest bowiem niższa niż średnia wielkość mieszkania kupionego przez wszystkich cudzoziemców (ww. 58 m kw.).

Opracowanie HREInvestments na podstawie danych MSWiA. Wpisy w rejestrze dot. zarówno zakupów wymagających jak i niewymagających zezwolenia
Opracowanie HREInvestments na podstawie danych MSWiA. Wpisy w rejestrze dot. zarówno zakupów wymagających jak i niewymagających zezwolenia HREIT

Niemców wyprzedzili Białorusini

Dla porównania, nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy (zarówno osoby fizyczne, jak i firmy) kupili ponad 74 tys. m kw. mieszkań. Oznacza to, że nabyli oni ponad 5 razy mniej powierzchni mieszkalnej niż Ukraińcy. Niestety w tym wypadku również nie wiemy dokładnie, ile mieszkań kupili nasi zachodni sąsiedzi. Na podstawie danych MSWiA można jednak oszacować, że jeżeli przeciętne mieszkanie miało

58 metrów kw., to zarówno osoby fizyczne jak i prawne pochodzące z Niemiec kupiły około 1,3 tys. lokali.

Zakupy realizowane w Polsce przez Niemców były więc skromniejsze of tych z 2022 roku, ale też od tych, których w 2023 roku dokonali Białorusini. Ci w ubiegłym roku kupili łącznie bez mała 112 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej. To o ponad połowę więcej niż w 2022 roku. Ze sprawozdania przygotowanego przez MSWiA dowiadujemy się, że w 2023 roku Białorusini kupili w Polsce około 2 tysiące mieszkań.

Opracowanie HREIT na podsatwie danychMSWiA
Opracowanie HREIT na podsatwie danychMSWiA HREIT

Źródło: HREIT

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska