https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekolekcje wielkanocne. Wielka Środa: Mądrość życiowa i młode pokolenie

Ks. Robert Nęcek
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polskapresse
Jan Paweł II w liście do osób Jan Paweł II pisał, że "ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego".

Papieskie słowa stanowią doskonałą syntezę ludzkiego życia. Mówią o tym , że okres dzieciństwa i dorastania jest okresem intensywnym i bogatym rozwojowo. Wiek dojrzały stanowi szczyt życiowych osiągnięć, a wiek starczy przejawia się w dojrzałości i doświadczeniu.

Dopiero całość życia składa się na jego pełnię. Osoba starsza staje się nie tylko elementem opieki i troski. "Może i powinna wykorzystywać bogate doświadczenie, jakie zdobyła w ciągu lat swego życia, aby przekazywać mądrość, świadczyć o nadziei i miłości".

Trudno więc usprawiedliwić brak pamięci o seniorach. "Pamiętać o Ojcu - jak podkreśla Franciszek - to nie znaczy tylko go wspominać. Człowiekowi, który wspomina ojca, towarzyszy poczucie czci i wdzięczności; przypomnienie ojca skłania nas od razu do szukania jakiegoś konkretnego gestu, jakim możemy okazać mu miłość: przez odwiedziny, telefon, uścisk, list".

Nie chodzi tu o pamięć typu "flash" i szybko przemijające uczucia, lecz o otwarcie się na potrzebujących i cierpiących. Inaczej mówiąc, chodzi o solidarność.

"Dlatego miejcie odwagę - mówi Franciszek - iść pod prąd kulturze odrzucenia. Spotkanie i otwarcie na wszystkich, solidarność - słowo ukrywane w tej kulturze, jakby było brzydkim słowem - solidarność i braterstwo to elementy, które czynią naszą cywilizację prawdziwie ludzką".

Wychowanie do poszanowania seniorów staje się etycznym obowiązkiem. Nie może ono zniknąć z pola troski rodziny, szkoły, uczelni i Kościoła. Istnieje konieczność zatroszczenia się o wychowanie dzieci i dorastającej młodzieży, gdyż w niedługim czasie staną się budowniczymi rzeczywistości, w której przyjdzie nam przeżywać starość.

Wychowywanie do poszanowania osób w podeszłym wieku jest istotne, gdyż "starcy - podkreśla Franciszek - posiadają mądrość zdobytą w ciągu całego życia. Dawajmy tę mądrość ludziom młodym, jak dobre wino, które z biegiem lat staje się lepsze!".

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

ż
żona cezara
Dlaczego wszelkie szlachetne próby uczłowieczenia istot ludzkich w tym kraju przez przedstawicieli kościoła nie przynoszą żadnych rezultatów? Dlaczego, dziś zwłaszcza nikt nikogo nie szanuje? Przecież historia tego kraju zaczyna się od wszczepienia katolicyzmu. Tysiąc lat pasterzowania a efekty tragiczne. Inne narody wytworzyły sobie społeczeństwa, tu nigdy nic takiego nie powstało. Próbę stworzenia społeczeństwa po wojnie, gdy odsunięto kościół w cień, sprytnie zaś zlikwidowano.
n
naiwniacy
utrzymujcie nadal darmozjadów!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska