W zakończonej w zeszłym tygodniu elektronicznej rekrutacji do krakowskich liceów, techników i branżówek każdy kandydat mógł zdobyć maksymalnie 200 punktów.
Do 100 punktów można było uzyskać za egzamin gimnazjalny lub ósmoklasisty (jako że tegoroczna rekrutacja dotyczy tzw. podwójnego rocznika - uczniów, którzy zakończyli naukę w gimnazjach i pierwszych absolwentów nowej ośmioklasowej podstawówki), pozostałe za oceny ze świadectwa oraz szczególne osiągnięcia np. w konkursach przedmiotowych, wolontariat.
Jeśli chodzi o krakowskie technika, największe oblężenie przeżywały (biorąc pod uwagę liczbę podań na jedno miejsce):
- Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych,
- Technikum Ekonomiczno-Handlowe nr 5,
- Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4,
- Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7,
- Technikum Energetyczno- Elektroniczne nr 9,
- Technikum Komunikacyjne nr 25,
- Technikum Łączności nr 14,
- Technikum Mechaniczne nr 15,
- Technikum nr 16,
- Technikum Poligraficzno-Medialne nr 20.
Jakie były progi punktowe do poszczególnych klas pierwszych w tym najpopularniejszych liceach - sprawdź w naszym zestawieniu.
Już po naborze elektronicznym - i co dalej?
Do 9 lipca kandydaci mają czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. Trzeba w tym celu złożyć oryginały dokumentów: absolwenci gimnazjum – świadectwo ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego, a absolwenci podstawówek – świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo w technikach i branżowych szkołach I stopnia kandydat musi przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
10 lipca o godz. 12 zostaną opublikowane listy przyjętych i nieprzyjętych do szkół. Jeżeli w wyniku rekrutacji kandydat nie zostanie przyjęty do żadnej z wybranych przez siebie szkół, może uczestniczyć w postępowaniu uzupełniającym, które będzie prowadzone przez szkoły nadal dysponujące wolnymi miejscami.
Postępowanie uzupełniające rozpocznie się 11 lipca. Do 16 lipca kandydaci będą składać podania rekrutacyjne wraz z oryginałami lub kopiami świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty oraz ewentualnie innymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów dodatkowych.
Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia w postępowaniu uzupełniającym nastąpi 31 lipca. Po potwierdzeniu do 20 sierpnia przez zakwalifikowanych kandydatów woli podjęcia nauki w danej szkole, 22 sierpnia szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy przyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym.
WIDEO: Barometr Bartusia
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
