Przepisy wprowadzają nowe zasady dla wdów i wdowców uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, pozwalające na ustalenie „zbiegu” renty rodzinnej z „własnym” świadczeniem emerytalno-rentowym. Uchwalone przepisy przewidują, iż w przypadku ustalenia „zbiegu” wyżej wymienionych świadczeń, to, począwszy od 1 lipca 2025 r. jedno ze świadczeń będzie mogło być wypłacane w 100%, a drugie w 15%. W konsekwencji, zgodnie z wyborem dokonanym przez wdowę lub wdowca, świadczenia te zostaną wypłacone w wysokości odpowiednio:
100% „własnego” świadczenia oraz 15% renty rodzinnej
albo 100% renty rodzinnej oraz 15% „własnego” świadczenia.
Od 1 stycznia 2027 r. zamiast 15% - świadczenie zbiegowe wypłacane będzie w 25%.
Prawo do wypłaty renty rodzinnej w „zbiegu” z „własnym” świadczeniem przysługiwać będzie wdowie lub wdowcowi, która/który spełni łącznie następujące warunki:
osiągnie powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna,
pozostawała/pozostawał we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
nabyła/nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnięciem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
nie zawarła/nie zawarł nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
Dodatkowo, suma świadczeń wypłacanych wraz z rentą rodzinną (łącznie z wypłacanymi dodatkami), nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5.342,88 zł), a jeżeli jest wyższa to jest ograniczana do tej kwoty. Natomiast, jeżeli już jedno ze świadczeń, które dana osoba obecnie pobiera, jest wyższe od trzykrotność najniższej emerytury (5.342,88 zł), to nie ma ona prawa do łączenia wypłaty renty rodzinnej wraz z własnym świadczeniem w ramach renty wdowiej.
Należy pamiętać, iż obowiązująca od 1 lipca 2025 r. trzykrotność kwoty najniższej emerytury zostanie podana po 1 marca 2025 r., tj. po waloryzacji świadczeń, która przeprowadzona zostanie od 1 marca 2025 r.
